Blog

Teisingos kūdikio nešiojimo padėtys

Augindama antrą vaikelį, pastebėjau, kad teisingai nešiojant ir laikant kūdikį nuo pirmų dienų, padėsime kūdikiui išvengti tokių motorinės raidos sutrikimų, kaip padėties ir judesių asimetrijos, plokščias pakaušis, asimetriškai nugulėta galva. Teisingai nešiojant kūdikį, apsaugosime save nuo nugaros, rankų, pečių juostos skausmų.

Todėl norėčiau šiame straipsnyje pristatyti būtent pagrindines kūdikio nešiojimo padėtis, kurios padės išvengti prieš tai minėtus negalavimus ir sutrikimus.

Pagrindinė taisyklė, kurią turite prisiminti nešiodami kūdikį – NEKRATYKITE IR NEJUDINKITE SAVO RANKŲ (tokiu atveju yra kratomos kūdikio smegenys). JŪSŲ RANKOS TURI BŪTI VISADA RAMIOS. Jei norite nuraminti kūdikį, tuomet judinkite liemenį apie savo ašį, tupinėkite, vaikščiokite lėtais, ilgais žingsniais. Kūdikius tai ramina.

Lėktuvėlis

Pirmąjį mėnesį, kol naujagimis dar silpnai kontroliuoja galvutę, pasiguldykite mažylį ant savo dilbio (1 pav.). Jūsų delnas turi būti ant vaikučio pilvuko. Kita ranka tarp kojyčių. Naujagimio rankytės laisvo, galvytė pasukta nuo Jūsų guli ant šono.

Kai jau kūdikis pradeda kontroliuoti galvą, vieną savo ranką dėkite po kūdikio krūtine, kitą – tarp kojyčių ant pilvo (2 pav.). Svarbu, kad kūdikio rankytės būtų suvestos abi į vidurio liniją.

Lektuvelis

2 pav. Lėktuvėlis

Krepšiukas

Galite kūdikį nešioti ir ant vienos rankos (3 pav.). Viena ranka apkabinę kūdikį laikote jo galvą, pečius ir liemenį, kita – dubenį ir kojas.

Krepšiukas

3 pav.

Ant pečių

Jei norite, kad kūdikis po valgio atsirūgtų ir/arba matytų aplinką, tuomet kelkite jį ant savo peties  (4 pav.). Abi kūdikio rankutės turi būti ant Jūsų pečių, vaikučio ir Jūsų ausys vienoje linijoje. Tos rankos ant kurio peties laikote kūdikį prilaikykite su savo pirštais galvutę, su savo nykščiu neleiskite vaikučio rankytei skleistis į šoną. Su priešinga ranka prilaikykite dubenį. Nepamirškite, kad nešiojant kūdikį reikia nuolat keisti puses, t.y. vieną kartą ant vieno peties, kitą kartą ant kito.

Ant peties

4 pav. Ant peties.

Veidu į pasaulį

Kai jau kudikėlis pradeda kontroliuoti vertikalioje padėtyje galvą, galite nešioti atsukę veidu nuo savęs (5 pav.). Vertikalioje padėtyje viena ranka laikykite kūdikį per krūtinę, suvesdami jo rankytes į vidurio liniją, kita ranka tarp kojyčių.

Veidu į pasaulį

5 pav. Veidu į pasaulį.

Vaizdinę medžiagą, kaip teisingai nešioti kūdikį rasite čia.

Atminkite, teisingos nešiojimo padėtys, tai raktas į sveiką ir sėkmingą vaiko vystymąsi. Augite sveiki :)

25 komentarai - “Teisingos kūdikio nešiojimo padėtys”

 1. Laba diena, turiu kelis klausimus: 1) ar galima kartu su kūdikiu atsisėdus (laikant kūdikį rankose) ant gimnastikos kamuolio taip jį supti – tiek aukštyn žemyn, tiek į šonus? Taip nėra kratomos jo smegenys? 2) taip pat ar galima paėmus kūdikį vertikaliai rankomis atsuktą į mane, kilnoti aukštyn žemyn? 3) ir ar galima kūdikį įdėti į didelį rankšluostį ir dviems žmonėms taip jį pasupuoti į šonus? Ar taip nėra kratomos jo smegenys? Dėkoju.

 2. Sveiki, ar galima kudikiui kelti abi kojytes prie pilvo masažuojant? Ir ar galima paimti prilaikyti už kojytes jo nugaryte prie mano krutines taip padedant jam išsikakuoti kai matai kad steni (kinguru poza)? Ačiū vaikiui 2mėn

  • Laura Straubergaite 2018 spalio 19 - 4:58

   Sveiki Violeta, kojytes lenkti prie pilvuko tikrai galima, tik žiūrėkite, kad stuburiukas nelinktų per krūtininę dalį. Suriesti kojytes po savimi tiek laikant vertikaliai, tiek gulint ant pilvo galima, jei norite palemgvinti išsituštinti.

 3. Nuo kurio mėnesio galima kūdikį nešioti veidu į pasaulį?vertikaliai?

 4. Laba diena, ar tiesa, kad dažas kūdykio nešiojimas ant peties galėjo iššaukti raumenukų tonuso padidejimą. Kūdikiui 3 mėnesiai.

  • Laura Straubergaite 2019 kovo 11 - 9:16

   Sveiki Egle, raumenų tonuso padidėjimo priežastis Centrinės nervų sistemos dirginimo pasekmė. Neteisingas nešiojimas, gali sąlygoti padėties ir judesio asimetriją.

 5. Sveiki. Gimdymo namuose naujagimio neleido laikyti vertikaliai i save paremus viena ranka uz dubens. Nuo kokio amziaus galima laikant paremti uzpakaliuka? Aciu

  • Laura Straubergaite 2019 gegužės 2 - 10:08

   Sveiki Svetlana,
   nežinau kokiomis žiniomis ir literatūra rėmėsi personalas gimdymo namų, bet vertikali padėtis, kai mažylis dedamas ant peties, galima nuo gimimo. Jeigu vertikalai laikote veidu į save, kai vaikučio galvytė ties Jūsų krūtine, tuomet sutinku, nes ne visada pavyksta išaikyti tiesiai mažylį. Jei Jūs sėdite pusiau gulom ir pasiguldote vaikutį ant savo ar tėčio krūtinės, tuomet viskas gerai. Šiuo atveju reiktų sukonkretinti (su foto gal), kaip būtent neleido nešioti ir kodėl.

 6. Sveiki, ar normalu, jog 3mėn kūdikio galvytė nešiojant veidu į pasaulį dažnai linksta į priekį (smakras prie krūtinės). Ar galima taip nešioti? Paguldytas ant pilvuko galvytę laiko puikiai.

  • Laura Straubergaite 2020 birželio 1 - 1:34

   Sveiki Gabriele, tikrai normalu, kad galvytė vis dar linksta į priekį. Todėl nešiojant reiktų pasirinkti ir kitas padėtis kūdikio, kad per daug neapkrauti kaklo ir pečių juostos raumenukų.

 7. Mūsų berniukas kai paimam ant rankų visada žiūri į kairę pusę bandom kad žiūrėtų pasukęs galva ir į dešinę bet desinej išbūna neilgai, ar verta sunerimti?

  • Laura Straubergaite 2020 rugsėjo 18 - 5:16

   Sveiki Sandra,
   neparašėte amžiaus. Gali būti kelios priežastys:
   1) neteisingai nešiojate. Daugiau ant vienos rankos, pusės;
   2) Maitinate tik iš vienos pusės;
   3) Raumenų tonuso sutrikimai;
   4) kreivakaklystė?
   5) gal nugulėta galvytė vienoj pusėj;
   6) gal žaisliukai vienoj pusėj sukabinti?
   Ar verta sunerimti, priklauso nuo amžiaus. Jei tai 3 mėn ir vyresnis, taip reiktų sunerimti. Kad Jums būtų ramiau, rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertinęs vaikučio raidą patars ir pamokins, kaip spręsti šią problemą.

   • Taip, trys mėnesiai, na valgo skirtingose pusėse kai guli sukioja galvyte i visas puses tai ant pilvuko guli galva laiko tiesiai ir sukioja į visas puses, žaisliukus irgi pakabine ir jis pasidaro į visas puses

    • Laura Straubergaite 2020 rugsėjo 21 - 4:38

     Sveiki Sandra,
     tokio amžiaus jau turėtų per vidurį laikyti galvytę vertikalioje padėtyje. Siūlau pasikonsultuoti su kineziterapeutu.

 8. Sveiki, ar galima kūdikį (5 savaitės, eina 6-ta) nešioti statmenai priglaudus prie krūtines, veidu į save (galvytė tai į vieną, tai į kitą pusę), prilaikant už užpakaliuko, kojytės šiek tiek pariestos.

  Ši poza mūsų mažylei labiausiai patinka. Lėktuvėlis – ne visada, atsirūgsta arba ant peties (jūsų aprašyta poza), arba šia poza. Dažnai ir užmiega šia poza, tada kojytės kaip varliuko būna.

  • Laura Straubergaite 2020 rugsėjo 27 - 11:25

   Sveiki Dovile, galima, jei rankytės sustatytos ant dilbiukų, kaip guldant ant pilvo. Jei rankytės išskliestos į šalis yra pavojus, kad paskui ant pilvo nenorės gulėti, nes raumenukai nugarytėj ties mentimi gali sutrumpėti.

 9. Sveiki, o ar galima kudiki kelti uz pazastu? (L

  • Laura Straubergaite 2020 lapkričio 26 - 7:06

   Sveiki Irena,
   žinoma, kad galima kelti kūdikį už pažastų, tik reikia atminti, kad kol silpnai laiko galvytę, keliant už pažastų reikia su pirštais prilaikyti už pakaušiuko.

 10. Sveiki. Kūdikiui 4 mėnesiai. Ar galima nešioti statmenai. Vaiko veidas į mama. Apžergus mamos klubus. Ant šonų. Vaikas apgaubia kojomis mamos klubus.

  • Laura Straubergaite 2021 vasario 11 - 15:25

   Sveiki Šarūne, reikia vertinti ar galvos ir liemens kontrolė yra pakankama, nes krūvis išlaikyti liemenį tokioje padėtyje kūdikiui dar nemažas krūvis. Dažniausiai taip rekomenduojame nešioti, kai kūdikis jau pats savarankiškai sėdi tiesia nugaryte. Tai parodo, kad vaikučio liemens raumenys pakankamai išlavėję ir galės be didelio krūvio išbūti tokioje padėtyje.

 11. Laba diena,
  Ar nieko, jei kūdikį nuo kokių 2 mėn. Didžiają dalį laiko nešiojame veidu į pasaulį, prilaikydami viršų, kita ranka dubenį iš priekio? Kūdikis nenorėdavo būti prisiglaudęs, pats sugdavo galvą į įšorę

  • Laura Straubergaite 2021 balandžio 16 - 7:45

   Sveiki Austėja, jei gerai laiko galvytę vertikalioje padėtyje ir nesvirduliuoja, galite. Bet yra rizika, kad tokiame amžiuje nori daug vertikaliai, nes didesnis raumenų tonusas. Reiktų bendrai motoriką vertinti ir tada bus jau aišku, kodėl yra poreikis tokios padėties.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.