Blog

ANKSTYVO SODINIMO ŽALA IR PASEKMĖS

Socialiniuose forumuose netyla diskusijos tarp mamų, kurios lenktyniaudamos tarpusavyje giriasi savo kūdikių gebėjimu anksti (3,5-4 mėn.) sėdėti. Mane šokiravo mamų neišmanymas ir nenoras domėtis ar pasikliauti specialisto kompetencija motorinės raidos principais, t.y. kokius motorinius įgūdžius pirmiausiai turi kūdikis atlikti ir kokia seka turi vystytis. Pasirodo, yra manančių jog visiškai normalu, kad jau 3,5 ar 4 mėnesių kūdikis sėdi. Mamos būkit protingos!!!

Šio straipsnio tikslas supažindinti tėvus, kokią žalą darome savo vaikams per anksti skatindami jį sėdėti.

Kol kūdikis geba gulėti ant pilvo ir nesėdi savarankiškai, formuojasi kaklinės stuburo dalies linkis. Kai pradeda sėdėti, kūdikio nugarytė būna C raidės formos ir lavėjant sėdėjimo pusiausvyrai ir ilgėjant sėdėjimo trukmei, formuojasi krūtininės stuburo dalies linkis. Kai kūdikis pradeda savarankiškai stovėti prie baldo, tik tuomet formuojasi juosmeninės stuburo dalies linkis. Per anksti skatindami vaiką sėdėti ar vaikščioti, stabdome stuburo linkių formavimąsi, o tai gali atsiliepti vyresniame amžiuje laikysenos sutrikimais, nugaros skausmais ir kt. Todėl norėdami gero savo vaikams, gyvenkime ne šia diena, o galvokime apie savo vaikų sveikatą.

Dažnas tėvelių pirkinys gimus vaikui būna spyruoklinis gultukas, vėliau vaikštynė, šokliukas, stumdukas.

Spyruoklinis “gultukas” gali neigiamai  paveikti sėdėjimo raidą. Spyruokliavimas skatina suptis “visu kūnu ir dėl to atsiranda dažnai labai stiprus opistotonuso ekstensorinis spazmas” (nugaros raumenų mėšlungis). Spyruokliniame “gultuke” prisegtas kūdikis praranda galimybę patenkinti savo motorinius poreikius natūraliu būdu. Tačiau vis dėlto kūdikį stipriai stimuliuoja netoliese besisukiojanti mama, ir taip jis neišvengiamai ima žaisti, naudodamas ekstensoriniais spazmais. Pakankamai ilgai laikyti pritvirtinti prie tokio baldo vaikai, būdami 10-12 mėnesių amžiaus ir jau turėdami sėdimos padėties pusiausvyros reakcijas, laisvai sėdėdami nuolat pradeda suptis ir pargriūna aukštielninki. Dažniausiai kūdikiai ypač greitai išmoksta sėdėti tada, kai jie dažnai turi galimybę sėdėti tėvams ant kelių; “jojant” sėdėjimo plokštuma juda, o tai normaliai ir sparčiai ugdo automatines pusiausvyros reakcijas ir kūno padėties išlaikymo refleksus.

gultukas_be-fono

Gultukas

 

Kai vaikas pradeda vaikščioti, dažnai girdime, kad vaikutis nesisaugo, griūna, užsigauna. Leiskite jam vystytis ir nedarykite meškos paslaugos ! Pasirodo yra manančių, kad normalu net 4-5 mėn. amžiaus kūdikius įsodinti į šokliuką ar vaikštynę. Apie jų daromą žalą ir galimas pasemes jau kitame straipsnyje.

Suaugusieji neturėtų sutrikdyti kūdikio stambiosios motorikos raidos ginčytinomis pagalbinėmis priemonėmis arba atgyvenusiais įpročiais, kaip reikia prižiūrėti vaikutį. Sveikam vaikui, kad galėtų pagal amžių ropoti, sėdėti ir stovėti, tereikia pakankamai judėjimo laisvės ir jaukiai įrengto kambario ar žaidimo erdvės. Spyruoklinis “gultukas”, “šokliukas”, vaikštynė, ankšti vežimėliai ar maži maniežai nėra sukurti gamtos. Jei ir naudojant šias pagalbines priemones, vaiko motorika optimaliai vystosi, tai reikia dėkoti jokiu būdu ne joms, o sveikam vaiko organizmui.

Tačiau kai kūdikis turi nors ir menką motorikos sutrikimą, konsultuojantis specialistas turi informuoti tėvus ir atkreipti dėmesį, kokias neigiamas pasekmes kūdikiui gali turėti mėnesius trunkantis netinkamų ir nepritaikytų pagalbinių prietaisų naudojimas.

VAIKUI FIZIŠKAI, EMOCIŠKAI IR PSICHOLOGIŠKAI SAUGIAUSIA ANT TĖVŲ RANKŲ. Jokie daiktai pakaitalai nepakeis tėvų rankų šilumos ir skiriamo dėmesio.

22 komentarai - “ANKSTYVO SODINIMO ŽALA IR PASEKMĖS”

 1. puikus straipsnis. ačiū!

 2. Puikus straipsnis!

 3. noreciau daugiau tokiu strapsniu. aciu

 4. Labai saunus straipsnis,as taip ir darau.mano kudikis tik ant mano ranku,jokiu supuokliu nenaudojam, mums jau 5men.

 5. Tikrai pritariu! Nei šokliuku, nei gultukų nenaudojam o mums taip pat 5 mėn, net ir nesiruošiam įsigyti juo labiau dėti į vaikštynę! Kitos mamos stebisi kodėl taip darau, gi namuose nieko neina pasidaryt tada… manau vaiko sveikata svarbesnė nei buities darbai kuriuos galima pasidaryt tuomet kai vaikas miega! :-)

 6. kokios tevu rankos? viskas proto ribose..kas gero is to,kad vaikas pripras prie ranku?net sysiu i tualeta bus nenueiti..ir veliau tokie vaikai sunkiai pasitraukia nuo mamos, bijo aplinkiniu ir pns. Aisku nereikia 3-4 men vaiko sodint i vaikstynes ar pns, bet ir ant ranku tampyt pastoviai ne iseitis. Visi vaikam skirti dalykai yra testuoti ir turi amziaus apribojima, jeigu ji sekti ir saikiai naudoti nk blogo nematau. Juolab dauguma ju turi kazkokius zaisliukus-barskucius, garsus, svieselias kas jei nezinojot IRGI LAVINA VAIKO MOTORIKA! vaikam norisi paliesti, paragauti, paziureti..

  • Laura Straubergaite 2016 spalio 6 - 6:39

   Jei atidžiai skaitėte, tai rašiau, kad pirmuosius mėnesius (0-3) kūdikiui emociškai saugiausia ant rankų. Paskui jau kūdikis saugiai jaučiasi ant žemės, lovytėje, manieže. Tikrai manau, kad galima spėti ir į tualetą nubėgti, ir maistą paruošti ir buitį susitvarkyti. Mano rekomendacija buvo, kad kūdikių veiklos įtaisai nėra pirmo būtinumo pirkiniai, nes ant žemės, lovelėje išmoks ir lavės, kas priklauso pagal amžių. Dėl pripratimo ant rankų, jei tai Jūsų asmeninė patirtis, tuomet sutinku. Bet jei tik nugirsta nuomonė, tuomet nesutinku. Mano pačios asmeninė patirtis parodė, kad kiek benešiotum vaiką, vis tiek ateis diena, kada pats nulips, nubėgs. Ir tikrai nebuvo problemų dėl baimės aplinkniams. Šiuo klausimų mūsų nuomonės skiriasi.

 7. Nuo kada galima vaikuti ant keliu laikyti jojimo poza? Kada saugu tai daryti. Mums jau 4,2 men.

 8. Grizus atostogu i Lietuva sulaukiau nemazai galvos pakraipymu, kad mano 3.5 men dukryte sedi prilaikoma ant keliu, ar taip pat prilaikoma pastovi. Namo i Anglija isvykau pasimetusi, ar galima sodinti ir statyti, ar ne. Idomiausia, kad Anglijos daktarai visai nepriestarauja! Ant ranku gi nesiojat irgi sedimoj pozoj?! Ar jus gulom tuos vaikiukus nesiojat kol jie lovytej patys sugalvos atsisest?
  Vis dar pasimetus,,,

 9. o kaip yra dėl baby bjorn kėdučių, kuriose vaiko padėtys kitokios, taip pat automobilinės kėdės? Jei pvz. juose keliaujama kad ir ilgiau pvz 3 val.?

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 27 - 10:45

   Sveiki Vilma, pagal rekomendacijas, auto kėdutėje sėdint, kelionė neturėtų užtrukti ilgiau nei 2 val. O baby bjorn kėdutės tik kai norite nusiprausti, ramiai pavalgyti, į wc nueiti. O visą kitą laiką ant žemės, manieže, lovytėje, kad nugarytė būtų ant lygaus pagrindo.

 10. O taip, lenktyniauja mamos, didziuodamosis, jog vaikiukas labai anksti kazka pradejo daryti. Bet kokia nauda is to paciam kudikiui? Zala ir tik ji. Man patinka poziuris nesodinti vaiko, kol pats neatsises. Galbut skamba keistai, bet mazoji ismoko sedeti tik po to, kai ismoko atsistoti. Stuburas juk yra labai svarbus ir jam pakenkus pasekmes liks visam gyvenimui. Dabar pastebejau, jog dickis nori kuprintis sededamas prie rasomojo stalo. Galbut kalta netinkama kede? Ar tikrai verta pirkti ergonomine https://admodum.lt/type/biuro-kedes/ jei taip, zinoma nepagailesiu investuoti i vaiko sveikata.

  • Laura Straubergaite 2018 spalio 22 - 6:31

   Sveiki Nesupermama:), nemanau, kad ergonominė kėdė padės išvengti kūprinimosi sėdint. Reikėtų pasikonultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins vaiko laikyseną ir patars, kaip ją koreguoti. Tikėtina, kad vienos raumenų grupės yra silpnos, o kitos įtemptos, todėl dėl jų disbalanso ir kuprinasi. Kitas klausimas, ar lanko sporto užsiėmimą, jei taip kokį? Kiek laiko skiriate fiziniam aktyvumui?

 11. Aš tai būsiu nepopuliari, bet pagal šitą straipsnį ir komentarus peršasi išvada,kad turi būti lyg vaiko vergė… Yra vaikų,kurie nuolat reikalauja dėmesio…ir jie nesitenkina gulėdami,o visą dieną nešioti ir bėgti darytis darbų,kuomet kūdikis užmiega, manau fiziškai labai sunku,žinant,kad mamai reikia keltis ir naktį… o jei dar neturi,kas tau padėtų buityje, ar turi daugiau vaikų…
  Reikia rasti viduriuką, kad ir mama būtų laiminga… Laiminga mama, laiminga ir visa šeima…

 12. O kokia nuomonė tada jūsų apie ergonomiškas nešiokles, vaikjuostes? Ten vaikas irgi susirietęs būna.

  • Laura Straubergaite 2019 liepos 22 - 14:06

   Sveiki Vitalija,
   taip teisingai būna susirietęs. Bet skirtumas toks, kad nėra kontakto į pakaušį nešioklėje ar vaikjuostėje, dėl ko nusiguli gultukuose. Kaip ir su visais kūdikių veiklos įtaisais, reikia vadovautis saiko principu.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.