Blog

Naujagimio motorinė raida

Motorinė raida yra labai svarbi kūdikiui,  nuo to priklauso vaiko fiziniai, protiniai, ir socialiniai sugebėjimai, todėl yra labai svarbu stebėti  ir laiku nustatyti sutrikimus. Jei naujagimis pavargęs, mieguistas ir hipotoniškas (suglebęs), šių judesių nematysite arba pastebėsite tik jų užuomazgas. Judrūs, rėkiantys ar hiperetoniški (įsitempę) naujagimiai paprastai judesius atlieka spontaniškai. Štai keletas teiginių, kurie padės suprasti ar jūsų kūdikio raida yra įprasta:

Gulėjimas ant pilvo:

 • Gulėdamas ant pilvo galūnes laiko visiškai suriestas, t. y. rankos stipriai sulenktos, plaštakos sugniaužtos į kumščius, kelia pabrukti po pilvu.
 • Gulėdamas ant pilvo pasuka galvą iš vidurio linijos į šoną (dažniausiai į šviesos šaltinį) ir įstengia ją akimirkai šonu kilstelėti. Jei kilsteli pakankamai stipriai, sverdėjančią galvą gali maždaug sekundę išlaikyti ir vidurio linijoje.
 • Gulėdamas ant pilvo turi refleksinius rėpliojimo judesius. Jei padus paremiame pakaitomis su savo plaštakomis (duodame atramą), naujagimis rėpliojimą primenančiais judesiais ant slidaus pagrindo pasistumia. Abiejų pusių judesiai turi būti vienodai stiprūs.

IMG_3949 IMG_3956

Gulėjimas ant nugaros:

 • Gulėdamas ant nugaros galvą laiko ant šono vienoje ar kitoje pusėje, nes neišbūna dažniausiai vidurio linijoje. Deformacijos pakaušio srityje (pvz., kefalohematoma, kaukolės skliauto suplokštėjimas, patologiniai kaklo raumenų tonuso pakitimai) gali sąlygoti tai, kad galva dažniau laikoma vienoje pusėje arba jos padėtis ant vieno šono yra fiksuota.
 • Gulint ant nugaros naujagimio galūnių judesiai energingi, plačios apimties, atsitiktiniai. Kojų judesiai aktyvesni, nei rankų. Spardosi pakaitomis abiejomis kojomis vienodai.

IMG_3939 IMG_3938

Sėdėjimas:

 • Sodinant ar laikant vertikalioje padėtyje, galvos nenulaiko. Pasodinus naujagimį, galva knapteli į priekį, tačiau iš priekio dažniausiai įstrižai per šoną vėl pakartotinai kilsteli vienai sekundei. Sėdint visas naujagimio stuburas išlinkęs (C raidės formos).

IMG_4049 IMG_4052 IMG_4053

Stovėjimas:

 • Laikant naujagimį vertikalioje padėtyje ir suteikus kojoms atramą, stebima primityvi atsispyrimo reakcija: pastatytas naujagimis tiesia kojas per klubus ir kelius, pėdos pilnai atremtos į pagrindą. Viršutinė kūno dalis tuo metu palinkusi į priekį, rankos sulenktos, o plaštakos sugniaužtos.
 • Laikant naujagimį vertikalioje padėtyje ir pakaitomis perkeliant kūno svorį nuo vienos kojos ant kitos, kartoja automatinio žingsniavimo judesius (jis turi išnykti 4-6 gyvenimo savaitę). Žingsniavimo judesiai turi pasireikšti vienodai stipriai abiem pusėms. Rankos tuo metu sulenktos ir kartu su kojomis nejuda.

IMG_4060 IMG_4064

Griebimas:

 • Plaštakos dažniausiai sugniaužtos. Sugniaužta plaštaka yra budraus sveiko naujagimio bendros fleksinės (sulenktos) pozos dalis. Nuo anktrojo iki penktojo pirštai sulenkti, o nykštys įlenktas vidun (paslėptas delne).

IMG_3943

 • Ryškus plaštakos griebimo refleksas. Pasireiškia staigiu nevalingu sugniaužimu ir po to sekančiu tonišku stipriu laikymu. Reakcijos nebuvimas arba aiški asimetrija visada yra patoligiški.

Percepcija (suvokimas):

 • Reaguoja į baltos-juodos spalvos kontrastą.
 • Su nepasitenkinimu reaguoja į ekstremalią šviesą ir garsą. Naujagimis išsigąsta ir reaguoja refleksiškai užsimerkdamas, suraukdamas kaktą ar nutaisydamas grimasą, surikdamas, arba krūpteldamas. Tokią reakciją turi sukelti tiek optinis (šviesos), tiek akustinis (garso) dirgiklis. Tikrindami šią reakciją, kartu apytikriai įvertiname akių ir klausos funkcionavimą.

naujagimis_2

Kalbėjimas:

 • Nepasitenkinimą išreiškia riksmu.
 • Energingai čiulpia.

Socialumas:

 • Nurimsta paimtas ant rankų. Vaikas nurimsta, pajutęs kontaktą su šilta oda. Verkia tyliau, o jei verksmo priežastis nėra skausmas arba stiprus alkis, galiausiai visai nutyla.

 

* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.

6 komentarai - “Naujagimio motorinė raida”

 1. Sveiki. Norėčiau pasikonsultuoti. Mūsų berniukui lapkričio 29d. bus 3menesiai. Mūsų veikla: mes ant pilvuko graziai pakeliam galvytę, stebim aplinką, nuo pilvuko persiverčiam ant nugarytės, nuo nugarytės ant šoniuko, liečiam skirtingas medžiagas, žaidžiam, kelis kart pats žaisliuką iš vienos rankos į kitą persidėjo, laikant pastatytas ant kojyčių, kelia koją vieną paskui kitą, ieško grindų, radęs, žengia į priekį, labai mėgsta kai laikai už pirštukų ir vos padedamas, sėdasi( sėdėjimas užtrunka iki pusės minutės, vėliau paguldom ir kelis kart tai pakartojam), tačiau jau ir visiškai be pagalbos bando kelti galvą ir pečius, nežymiai, bet kilsteli.Krykštauja, skleidžia garsus aa, ama, eva, bu, ii.. Kartais guli ramiai lyg užsisvajojęs, tai ar tokiais momentais kūdikis gali gulėti, žvalgytis vienas, netrikdomas. Ar jei mes,tėveliai, tuo “užsisvajojimo” metu netrikdysim jo, ar tai nereiškia, kad mes neskiriam jam dėmesio? Nors ir per dieną daug šnekam, žaidžiam, žvalgomes kas vyksta aplink, valgyti virtuvėje darome kartu (jis vibro kėdutėje sėdi, stebi). Ačiū iš anksto už Jūsų atsakymą.
  Pagarbiai,
  Dominyko tėveliai.

  • Laura Straubergaite 2017 lapkričio 30 - 5:55

   Sveiki Kristina, mano patarimas būtų vibro kėdutės jau atsisakyti, nes gulėjimas joje tokio amžiaus kūdikiui stabdo psichomotorinės raidos vystymąsi ir savarankiškumą. Be to aktyvinami priekinės kūno dalies raumenys, o turėtų būti atvirkščiai. Mano patarimas, būtų, kuo daugiau ant žemės (ant nugaros, ant pilvo, šono) ir sudaryti sąlygas jam laisvai judėti ir atrasti judesį pačiam. Vibro kėdutė tai riboja, todėl ir gali būti, kad užsisvajoja, nes nėra kito pasirinkimo. Pagal suvokimą ir pajėgumą, jis gali daug daugiau, bet yra ribojamas, todėl pasirinko tokį būdą: užsisvajoti. Kiti vaikučiai tiesiog protestuoja ir nebūna kėdutėje. Tikiuosi atsakiau į Jūsų klausimą.

 2. Sveiki, musu dukrytei 7men jau kuris laikas pastebiu, kad gniauzo kumstukus ir kartais trina pedutes viena i kita, ar verta sunerimti? Dekoju

  • Laura Straubergaite 2019 kovo 20 - 10:56

   Sveiki Greta,
   atkreipkite dėmesį, kokiose situacijose pasikartoja toks veiksmas? Gal nori Jūsų dėmesio; gal per ilgai sėdi kėdutėj/gultuke; gal iš nuobodulio?

 3. Sveiki, triju menesiu kudikis verkdamas desine koja judina taip tarsi mintu dviraciu. Ar verta sunerimti?

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.