Blog

KAIP IŠVENGTI PLOKŠČIAPĖDYSTĖS: kada ir kokie turi būti pirmieji batukai?

Vos tik vaikas pradeda vaikščioti, tėvams kyla aibė klausimų: ar vaikučio pėdos sveikos? Kada vertėtų kreiptis į specialistą dėl pėdų? Kokie turi būti pirmieji batukai? Kada dėti vaikui avalynę? Kas padeda išvengti plokščiapėstės? Ar įmanoma išgydyti plokščią pėdą? ir t.t. Į šiuos ir kitus klausimus atsakymus rasite šiame straipsnyje.

Nuo kada rekomenduojama pradėti avėti avalynę? 
Vos tik vaikutis pradeda stotis ir vaikščioti, tėvai pradeda nerimauti, ar vaikučio pėdos sveikos, ar nėra plokščios. Daugumos kūdikių ir vaikų pėdos putlios, kadangi padą dengia riebalinis skluoksnis. Vaikui augant vystosi raumenynas ir pėdos kaulai, todėl pamažu tas riebalinis sluoksnis mažėja. Skirtingų autorių duomenimis, pėdos skliautas formuojasi  iki 4-6 metų, o iki 10 metų turi susiformuoti pilnai. Tuomet pėda toliau auga ir vystosi normaliai. Kadangi minėtu laikotarpiu pėda vystosi, todėl namuose avalynė pradėjusiam stotis, savarankiškai vaikštančiam vaikui nereikalinga. Mokslininkų seniai įrodyta, kad plokščiapėdystės prevencija – basa koja. Todėl avalynė būtina, tik einant į lauką vėsiuoju metų laiku. Vasarą rekomenduojama neriboti vaikučio avalyne ir leisti basomis vaikščioti per žolę, smėlį, gruntą, važiuoti basomis su dviračiu, paspirtuku. Skirtingi paviršiai stimuliuoja, stiprina pėdų ir blauzdų raumenis.

Taip pat tėveliai mano, kad pirmieji batukai padės išvengti kritimų. Priešingai, batai tik pradėjusiam stotis kūdikiui, riboja čiurnos sąnario ir Achilo sausgyslės paslankumą. Kūdikis stodamasis ir krisdamas ant užpakaliuko didina užpakalinių blauzdos raumenų, Achilo sausgyslės paslankumą, tokiu būdu išvengiama ėjimo ant pirštų. Batai riboja pėdos funkcijas, todėl ji pradeda prisitaikyti prie avalynės. Todėl vaiko pėdos formuosis priklausomai nuo to, kokia bus vaikučio avalynė. Norėdami, kad vaikučio pėdos būtų sveikos ir išvengti ateityje laikysenos ir pėdų problemų, svarbu pasirinkti tinkamą avalynę ir situacijas, kada ją dėvėti.

Yra žinoma, kad nuo pėdų būklės taip pat priklauso kūno laikysena. Nuo laikysenos priklauso vaiko sąnarių bei raumenų būklė, eisena, bendra organizmo savijauta, todėl tėvai turėtų susirūpinti vaiko pėdomis dar ankstyvoje vaikystėje. Yra žinoma, kad esant pėdų plokštumui, kinta laikysena: pakumsta krūtininė stuburo dalis, galva pasislenka į priekį. Todėl, kuo anksčiau pradėsime tinkamai rūpintis pėdomis, tuo mažiau problemų turėsime ateityje.

Ar vaikučio pėdos ne plokščios?

Higienos instituto statistikos duomenimis, septyniems iš dešimties gyventojų nustatyta plokščiapėdystė. 95 proc. atvejų plokščiapėdystė yra įgyta. Kaip žinoti, kada vaiko pėdos jau plokščios? Tėvai ar kiti šeimos nariai dažnai pastebi, kad vaiko pėdos skliautas yra per žemas arba jo iš vis nėra. Kadangi vaikų kaulai ir sąnariai yra paslankūs, dėl to jų pėdos skliautas stovint būna nusileidęs. Jei vaikui pasistiebus, pėdų skliautas atsiranda, tuomet nereikėtų nerimauti. Pėda gali taip pat pasisukti į išorę per čiurnos sąnarį, kadangi padidėja kūno svoris vidiniame pėdos krašte. Dauguma vaikų galiausiai išauga šią problemą. Simptomai, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį tėvai, gydytojai, jei vaikutis:

  • skundžiasi pėdos skausmais ir nuovargiu;
  • nuolat stebimi nutrynimai ar nuospaudos vidiniame pėdos krašte;
  • pėda sustingusi: riboti šoniniai pėdos judesiai, ar riboti pėdos judesiai per čiurnos sąnarį aukštyn ir žemyn.

Yra skiriami trys plokčios pėdos tipai, nuo kurių priklauso ar reikalingas gydymas, jei taip, koks gydymas:

  1. Lanksčioji plokščiapėdystė. Būdinga daugumai vaikų. Esant šiai pėdos būklei, pėda neskausminga, gydymas nereikalingas. Visada būna abiejose pėdose.
  2. Lanksčioji plokščiapėdystė su sutrumpėjusia Achilo sausgysle. Retai pasitaiko jauniems vaikams. Būdinga abiejose pėdose, ir vaikas galis skųstis skausmu, stebima sutrikusi eisena: eina ant pirštų galų, negeba pritūpti pilna pėda.
  3. Rigidinė plokščiapėdystė. Stebimi riboti čiurnos sąnario ir pėdos judesiai keliomis kryptimis. Dažnai skundžiasi pėdų ir čiurnos sąnario skausmu, stebimos pėdų ir čiurnos sąnario deformacijos, apsunkinta eisena, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai.

Sunerimti reikėtų, jeigu šešiamečio vaiko vidinis pėdos skliautas yra nusileidęs ir liečia žemę. Taip pat tėveliams reikėtų sunerimti, jei vaikutis skundžiasi pėdų skausmu, greitu pėdų nuovargiu. Tokiu atveju derėtų nedelsti ir kreiptis į specialistą: ortopedą, kineziterapeutą. Ortopedas įvertins vaikučio pėdas, kineziterapeutas patars, kokius pratimus, koreguojančias padėtis atlikti, kad pėdos toliau formuotųsi taisyklingai.

Kokia avalynė tinkama?

Kad batų įdėklai padeda pagerinti pėdos skliautą yra mitas, priešingai, gali tik pabloginti esamą situaciją. Taip pat nerekomenduojama pirkti ortopedinės avalynės, jei vaikučio pėda yra sveika, jo pėdų fiziologija yra normali. Sveikas pėdas turinčiam vaikučiui uždėjus ortopedinę avalynę, tėvai gali tik pakenkti tolimesniam pėdų kaulinių struktūrų ir raumenų vystymuisi. Ortopedinė avalynė skirta vaikams, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų.

Renkantis profilaktinę avalynę, svarbu, kad ji leistų pėdai augti ir vystytis. Todėl perkant batukus, reikėtų visada vadovautis “piršto” taisykle, kada nuo vaikučio kojos nykščio iki batuko priekio turi likti apie 1,5 cm (jei perkate basutes). Perkant uždarus batukus, pirštas lengvai turėtų tilpti už vaikučio kulno. Nei per dideli ar per maži, nei per siauri ar platūs parinkti batai leis pėdai jaustis komfortiškai ir netrukdys augti.

Profilaktinės avalynės užkulnis turi būti tvirtas, kad stabilizuotų čiurnos sąnarį. Jei viduje yra supinatorius (atrama išilginiam skliautui), tai jis turi būti minštas ir nedidelis. Vidurinė pado dalis turi būti pakankamai lanksti, kad neapsunkintų vaikučio žingsnio ir galėtų kokybiškai atsispirti priekine pėdos dalimi žingsnio fazėje. Padas batuko turi būti lygus, neslidus, be pakulnės. Šie avalynės elementai sąlygoja, kad vaikučio pėdos augs sveikos ir garantuoja optimalų pėdos raumenų vystymąsi.

Rekomenduojama bet kokią avalynę pirkti kartu su vaikučiu. Apavus nauja avalyne, leisti jam pavaikščioti, pabėgioti. Tai leis įvertinti, ar batukai tinkami vaikui.

Pratimai plokščiapėdystės prevencijai ir korekcijai

Paskutinių tyrimų duomenimis, norint pašalinti plokščiapėdystės padarinius, t.y. nusileidusį vidinį pėdos skliautą, nuovargį ir skausmą pėdose, tikslinga stiprinti pėdų ir blauzdų raumenis.

Jei Jūsų vaikas ar Jūs skundžiatės pėdų, blauzdų nuovargiu ar skausmu, tuomet rekomenduojame kreiptis į kineziterapeutą, kuris įvertins vaiko ar Jūsų pėdos skliautą, pėdų ir blauzdų raumenų tonusą ir jėgą, laikyseną, eisenos stereotipą ir atsižvelgiant į esamą padėtį, sudarys pratimų programą problemai koreguoti ir išspręsti.

Vaiko sveikatos infomacinio centro kineziterapeutė dr. Laura Straubergaitė sudarė pratimų programą, skirtą 3 metų ir vyresnių vaikų pėdų raumenų stiprinimui.

4 komentarai - “KAIP IŠVENGTI PLOKŠČIAPĖDYSTĖS: kada ir kokie turi būti pirmieji batukai?”

  1. Norėčiau sužinoti, į ką atsižvelgti perkant šlepetes vienerių metų vaikui. Žinau, kad pėdai geriau būti tik su neslystančiomis kojinytėmis, bet taip šąla pėdutės. Ačiū už atsakymą

  2. Žinoma spec.batukus pirkti reikia tik su ortopedo rekomendacija. Kažkaip dabar mamos perdėtai rūpinasi ir perka sveikiems vaikams. Manau pradžioje tikrai pakanka tvirtų batukų, ne šliurių, ne atvirais kulnais ar crocs’ų, nes draugės vaikas būtent nuo jų pradėjo stiebtis ir eiti ant pirštų galiukų.

    • Laura Straubergaite 2018 gegužės 14 - 6:01

      Kad ir kokia avalynė būtų, jei pėda sveika, batas nesugadins pėdų tiek, kad vaikas pradėtų stiebtis. Esminis dalykas siekiant harmoningo ir darnaus organizmo vystymosi – adekvatus fizinis aktyvumas.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.