Blog

9 mėnesių kūdikio motorinė raida

Devintojo mėnesio pabaigoje kūdikis turi gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:

Gulėjimas ant pilvo:

 • Šliaužia. Šliaužimas į priekį sulenktomis rankomis ir alkūnėmis. Kita kūno dalis tempiama pagrindu iš paskos. Kojos dažniausiai beveik ištiestos, tačiau kartais neryškūs pakaitomis abiem kojomis atliekami judesiai gali padėti šliaužti. Iš pradžių šliaužiant dažniausiai krypstama į šoną (slenka ratu), o vėliau pajudama į priekį. Šliaužimo fazė paprastai būna trumpa; ilgesnį laiką (daugiau kai 2 mėnesius) užsitęsia dažniausiai vaikams, turintiems motorinės raidos sutrikimų.

kudikis 10 men_3IMG_7901IMG_8363

Sėdėjimas:

 • Mažiausiai 1 minutę laisvai sėdi. Galva pakelta, nugara ištiesta iki juosmens, kojos – praskėstos ir daugiau ar mažiau sulenktos. Kūdikis prarasdamas pusiausvyrą, gali ją išlyginti, greitai pasiremdamas rankomis į visas puses,

9 menesiu kudikio motorine raidakudikis 10 men_2kudikis 10 men_1

Stovėjimas:

 • Prilaikomas už rankų, vaikas mažiausiai pusę minutės stovi, visiškai išlaikydamas savo kūno svorį. Vystantis stovėjimo reakcijai, lygiagrečiai silpnėja kojų griebimo refleksas. Jei 9 mėnesių kūdikis vis dar dažniausiai stovi ant pirštų galų, ar kryžiuoja kojas, tuomet vertėtų pasikonsultuoti su kineziterapeutu, neurologu, šeimos gydytoju. Kūdikiams, kurių raumenų tonusas žemas arba hipotoniškas, dažniausiai stovėjimas atsiranda vėliau. Šie vaikai 9-ąjį mėnesį dar nesugeba išlaikyti svorio, kaip aprašyta.

kudikis 10 men_5IMG_8395IMG_8386IMG_8462

Griebimas:

 • Tyčia paleidžia daiktą kristi. Vaikas turi sugebėti paleisti kristi daiktą abiem rankomis vienodai.

Percepcija (suvokimas):

 • Vaikas pamato kaladėlę dėžutėje ir kiša ranką ją paimti. Vaikas pasižiūri į dėžutę ir kiša ranką vidun. Jis nebūtinai turi ištraukti kaladėlę. Vaikas pastebi skirtumą tarp vidaus ir išorės.

Kalbėjimas:

 • Aiškiai sudvigubinti skiemenys. Dažniausiai sutinkami skiemenys: ma-mma, da-dda, ba-bba, dai-dai.

Socialumas:

 • Aiškiai drovisi svetimų žmonių. Vaikas ir ilgiau pabuvęs su nepažįstamuoju, vis dar vengia prisilietimu kontaktuoti su juo; tik būdamas visai prie mamos, jaučiasi pakankamai saugus, kad galėtų atsigręžti į nepažįstamą asmenį.

9 mėnesių amžiaus kūdikio raidos patarimai. Šioje filmuotoje medžiagoje galėsite išvysti, kaip mokinti kūdikį atsisėsti, pereiti į padėtį ant pilvo/keturpėsčią, ropoti, atsistoti prie atramos, atsiklaupti iš stovimos padėties ir atsisėsti, taip pat kaip lavinti pusiausvyros ir atramos reakcijas sėdint ir gulint ant pilvo, didžiojo kamuolio. Pateikiami mankštos elementų pečių juostos, nugaros raumenų lavinimui gulint ant pilvo ir/ar didžiojo kamuolio.

9 mėnesių amžiaus kūdikio motorinė raida

* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.

9 komentarai - “9 mėnesių kūdikio motorinė raida”

 1. Mano mazoji pradejo stotis prisilaikydama 7 menesiu, dar savaite iki 9 menesiu o ji jau kuri laika issilaiko pasileidus apie 30 s – 1 min, sliauzioja zaibiskai, 5 metrus nusliauzia per 10 s, problema kad nemokam valgyt kosyciu

 2. Sveiki,mums 9 men ir beveik savaite.kudikis ropoja,visur stojasi,ysikabines y baldus,pasiremes y sienas vaiksto aplink kambarius.bet niekaip nepavyksta ismokyti ate ate,katuciu,didutis.iki kokio amziaus normalu neatkartoti gestu?

  • Laura Straubergaite 2017 kovo 7 - 10:44

   Sveiki Ana, kadangi vaikučio motorinė raida gan sparti, tai ir nėra kada įsiklausyti ir mokytis. Normalu, kad nuo 10 mėn. kūdikiai pradeda suprasti kalbą ir atkartoti tai ko prašote. Kantrybės ir nuolat kartoti.

 3. Laura Straubergaite 2017 balandžio 17 - 13:08

  Kada kreiptis į kineziterapeutą?
  Jei šliaužia du mėnesius ir ilgiau ir nepereina į keturpėsčią padėtį.
  Sėdint nugara išlinkusi (panaši į C raidę)
  Sėdint kojos vis dar sulenktos
  Sėdėdamas nesiremia rankomis, kai praranda pusiausvyrą
  Sėdėdamas/stovėdamas riečia kojų pirštus
  Dažniausiai stovi ant pirštų galų, ar kryžiuoja kojas

  http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/

 4. Mes 11men, bandom stotis ir isikibus vaikscioti. Kaip galetume padeti, kad pati galetu vaikscioti, kokiais zaidimais. Ka turetu moketi daryti tokio amziaus kudikis. Ir netariam garsu, tik ba, kaip padeti kad pradeti tarti grasus.

 5. Mano dukrai siuo metu yra 9 menesiai, paciai jai vis dar neiseina atsisesti, nebent tik tuomet kai prispaudziu su savo ranka jos kojytes, tada vargais negalais. Gali pati ilgai issedeti viena, jeigu netycia susvyruoja pasiremia rankyte, neperseniausiai pradejo. Visiskai nemegsta buti ant pilvo. Kai paguldau ji kaip mat apsivercia ant nugaros ir kas kart atrodo man , kad ji tiesiog taip tinginiauja. Patinka ismesti ant zemes zaisliuka ir stebeti kur nukrito. Pastebi mazus trupinelius, bando rinkti su pirstukais. Labai valgi mergaite, kaip ir daugiau jokiu bedeliu. Apart to kad ji neropoja ir jai sunku vis dar paciai atsisesti. Ar manot kad tai kazkas rimto? Aciu. Asta

  • Laura Straubergaite 2018 gegužės 12 - 5:09

   Sveiki Asta, ropoti dar ir anksti. Dabar turėtų mokytis iš sėdimos padėties pereiti ant pilvo/keturpėsčią padėti ir atgal. Jei nemėgsta ant pilvo, gal pečių juosta silpnoka. Ją reikėtų žaidimo forma stiprinti. Atsisėsti vaikučiai išmoksta, kai geba stovėti keturpėsčioje padėyje ir iš jos sėdasi. Taip kaip Jūs mokinate sėstis yra gerai, bet ne visi vaikučiai taip sėdasi. Mano siūlymas būtų didinti toleranciją ant pilvo.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.