1 mėnesio kūdikio motorinė raida
Pirmojo mėnesio pabaigoje kūdikis turėtų gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:
Gulėjimas ant pilvo:
- Mažiausiai 3 sekundes išlaiko pakeltą galvą. Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis naujagimis galvą nuolat kelia įstrižai iš šono. Ji keletą sekundžių svirduliuoja ties vidurio linija, o kampas tarp veido ir pagrindo linijos sudaro maždaug 20-30 laipsnių. 90 proc. trijų savaičių kūdikių laiko galvą 1-2 sekundes.
Gulėjimas ant nugaros:
- Mažiausiai 10 sekundžių išlaiko galvą per vidurį. Iš vidurio linijos galva neberieda nuolat į šoną, o vis dažniau ir ilgiau laikoma viduryje.
Sėdėjimas:
- Sėdimoje padėtyje (prilaikant) kūdikis nenulaiko galvos, rankos vis dar sulenktos per alkūnes. Pirmojo mėnesio pabaigoje pradedame kūdikį mokyti sėstis, taip aktyvindami jo kaklo, pečių juostos, pilvo, rankų raumenis.
Stovėjimas:
- Laikant naujagimį vertikalioje padėtyje ir suteikus kojoms atramą, stebima primityvi atsispyrimo reakcija: pastatytas naujagimis tiesia kojas per klubus ir kelius, pėdos pilnai atremtos į pagrindą. Viršutinė kūno dalis tuo metu palinkusi į priekį, rankos sulenktos, o plaštakos sugniaužtos. Didėjant tonusui, pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ženkliai sustiprėja primityvi kojų atsispyrimo reakcija.
- Laikant naujagimį vertikalioje padėtyje ir pakaitomis perkeliant kūno svorį nuo vienos kojos ant kitos, kartoja automatinio žingsniavimo judesius (jis turi išnykti 4-6 gyvenimo savaitę). Žingsniavimo judesiai turi pasireikšti vienodai stipriai abiem pusėms. Rankos tuo metu sulenktos ir kartu su kojomis nejuda.
Griebimas:
- Plaštakos vis dažniau atgniaužtos. Reikėtų atkreipti dėmesį, jei nors vienos rankos kumštelis nuolat sugniaužtas, tai kūdikio griebimo amžius dar nepasiekė vieno mėnesio.
Percepcija (suvokimas):
- Seka akimis raudoną barškutį į abi puses 45 laipsnių kampu. Prieš kūdikio akis 15-20 cm atstumu nuo jo veido laikant raudoną barškutį laukti kol kūdikis žvilgsniu užfiksuos barškutį, ir tada jei, kūdikis laiko galvą tiesiai, ramiai ir lėtai judinti barškutį į vieną ir kitą pusę. Jei kūdikis galvą yra pasukęs į šoną, tuomet judinti barškutį kūno vidurio linijos link ir vėl atgal.
Kalbėjimas:
- Kūdikis taria balsius panašius į a ir e, dažnai juos susiedamas su garsu h (a, e, ehe, he).
Socialumas:
- Išvydęs veidą, akimirką “suklūsta”. Kūdikis trumpam nustoja judėjęs. Reakcija į žmogaus veidą gali pasireikšti ir taip, kad jis liaujasi judinęs ne tik galūnes, bet ir burną bei akis.
* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.
Komentarų dar nėra.