Blog

7 mėnesių kūdikio motorinė raida

Septintojo amžiaus pabaigoje kūdikis turi gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:

Gulėjimas ant pilvo:

 • Mažiausiai 3 sekundes išlaiko ranką, pakeltą virš pagrindo. Kūdikiui viena ranka griebiant pasiūlytą žaisliuką, kitos rankos dilbis perima atramos funkciją. Kad įgūdį įvertintume teigiamai, laisvoji ranka mažiausiai 3 sekundes turi būti išlaikoma pečių aukštyje.

7 mėn. kūdikio raida

 • Pasirengęs atsiremti rankomis. Patikrinti pasirengimą galima kūdikį laikant už liemens iš abiejų pusių, pakeliamas aukštyn ir staigiai leidžiamas žemyn. Apsivertęs ant pilvo, išlaiko kūno svorį ant ištiestų rankų, perkelia kūno svorį nuo abiejų ištiestų rankų ant vienos, tuo tarpu laisvąja ranka paima žaislą; išsitiesia ant šono perkeldamas svorį ant dubens ir laisvai judina kojas.

5 mėn. kūdikio raidos patarimai IMG_7138

 • Vartosi, gulint ant pilvo sukasi ratu apie savo ašį. Tyrinėja supančią aplinką, domisi žaislais, stebi žmones ir noriai bendrauja.

IMG_6761 IMG_6738

 

Sėdėjimas:

 • Verčiasi aktyviai nuo nugaros ant pilvo. Pirmosiomis savaitėmis, įgijęs naują įgūdį, kūdikis dažniausiai verčiasi tik per vieną pusę. Tačiau normaliai vystantis, šį asimetrija turi būti įveikta vėliausiai per 6 savaites, pradėjus skaičiuoti nuo  pirmojo aktyvaus kūno apsivertimo.

IMG_6065 IMG_5943

 • Gulėdamas ant nugaros žaidžia su kojomis ir rankomis, tyrinėja savo kūną (pėdos-burnos koordinacija). Kūdikis pagriebia aukštyn užverstas pėdas arba kelius ir jais žaidžia bent 3 sekundes. Daugelis vaikų netgi įsikiša į burną.

IMG_7054 IMG_6821

 • Liemuo neturi būti palinkęs daugiau kaip 45 laipsnius nuo pagrindo, taip pat vaikas neturi nuvirsti ant šono.
 •  Kai kurie šio amžiaus vaikai jau savarankiškai sėdi ištiestomis kojomis 1 min. ir ilgiau. Pradeda formuotis šoninės atramos ir pusiausvyros reakcijos (norėdamas pasiimti žaislą esantį šalia jo, artimesne ranka atsiremia, kad neprarastų pusiausvyros).

kudikis 10 men_4 IMG_7200IMG_7203

Stovėjimas:

 • Vertikalioje padėtyje, suteikus atramą kojoms, spyruokliuoja.

Griebimas:

 • Abiem rankomis pagriebia po kaladėlę ir trumpą laiką jas sąmoningai laiko.

IMG_7303 IMG_7314

 • Paima skritulėlį pirštais ir ištiestu nykščiu, neliesdamas delnu.

Percepcija (suvokimas):

 • Vaikas stengiasi pasiimti daiktą, kuris gali būti pasiektas tik pakeitus kūno padėtį. Vaikas pasilenkia į priekį, ištiesia rankas į žaislą ir bando jį pasiekti.

IMG_7576 IMG_7200

Kalbėjimas:

 • Čiauškėjimas: vienas po kito rikiuojami įvairūs skiemenys, kaitaliojant garso stiprumą ir aukštį.

Socialumas:

 • Atidžiai seka artimų žmonių veiklą. Vaikas nebefiksuoja savo žvilgsnio tik į veidą, o susidomėjęs stebi ir kitas kūno dalis bei jų judesius.

7 mėnesių amžiaus kūdikio raidos patarimai. Šioje vaizdinėje medžiagoje išvysite, kaip skatinti kūdikio pečių juostos, rankų raumenų veiklą gulint ant pilvo žaidybinėje veikloje, sėdėjimo funkcijos lavinimas žaidimų metu, pusiausvyros ir atramos reakcijų lavinimas sėdint ant didžiojo kamuolio, taip pat kaip aktyvinti pereiti iš sėdimos padėties ant pilvo, kaip mokinti suktis apie savo ašį gulint ant pilvo.

* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.

24 komentarai - “7 mėnesių kūdikio motorinė raida”

 1. Sveiki Laura,

  Norejau padekoti uz jusu sukurta naudinga puslapi.Be galo dziaugiuosi atradusi! :)

  Mazyliui kita savaite bus 8 menesiai. Geba savarankiskai sedeti istiestomis kojomis, daug ir greitai ropoja. Pradejo stotis laikydamasis uz baldu. Kartais stovedamas spyruokliuoja. Vienos kojytes pirstukai daugiau negu puse laiko (sedint ir stovint) buna sulenkti. Ziuredama jusu sukurta video, atkreipiau demesi, kad nepatariate forsuoti. Po trupti bandome vaikuti vedzioti, prilaikant uz pazastu (stojasi pilna peda, jam labai patinka eiti). Ar darome blogai? Gal vertetu lukteleti?

  P.S. Pries menesi atlikome 10 masazu kursa del padidinto tonuso kojytese.

  • Laura Straubergaite 2017 lapkričio 20 - 16:13

   Sveiki Olga, dėkui už padėka:). Mano siūlymas dėl raidos spartinimo būtų tikrai neskatinti. Ypač jei praėjote kursą masažų dėl padidinto tonuso, tikrai nevertėtų vaikučio vedžioti. Dar tikrai anksti, tik 8 mėnesiai. Vaikutis tikrai vaikščios. Geriau susikoncentruokite į šio amžiaus vaikučio pažintinių procesų lavinimą. Ar susikaupia, žaidžia ir domisi ilgą laiką su žaislais. Dabar šiuo momentu tai yra esminis, o ne vaikščiojimas. Psaugokite ir savo nugaras. O jei norite vedžioti, tuomet reikėtų vaikutį laikyti ne už pažastų, o už klubų. Tokiu būdu vaikutis pats inicijuos ėjimą.

 2. Sveiki,labai jaudinosi del savo 7men mergytes kalbos.Viskas vystosi labai gerai bet ji neburbuliuoja nieko nemegina sakyti tik aaa visaip dainuoja ir tiek.ar tai normalu?ka galetumete patarti?
  Aciu labai

  • Laura Straubergaite 2018 sausio 25 - 6:27

   Sveiki GIntare, dėl kalbos siūlau pasikonsultuoti pas logopedą. Šio amžiaus kūdikis jau turėtų čiauškėti ritminška skiemenų tąsa. Priežastys gali būti įvairios: raumenų tonuso sutrikimai, dantų dygimas. Burnos raumenų aktyvinimas geriausiai pavyksta su kietu maistu. Kadangi jau laikas įsivesti papildomą maistą, tai klausimas būtų ar blenderiuojat tyres. Ką valgote iš kieto maisto, pvz, kukurūzas, duoniukas ir kt.

 3. Sveiki,

  Norėjau paklausti, kodėl 7 mėn. kūdikis sėdėdamas ar gulėdamas ant nugaros kryžiuoja kojas ties čiurnomis? Ar tai padidėjęs raumenų tonusas? Ką reikėtų daryti? Gal dažniau statyti ant kojyčių? Beje, dar ir nespyrokliuoja laikomas vertikaliai. Dėkui už atsakymą.

  • Laura Straubergaite 2018 gegužės 4 - 10:21

   Sveiki Jolita, greičiausiai dėl padidėjusio raumenų tonuso kryžiuoja kojas ir nespyruokliuoja. O ar vartosi, noriai guli ant pilvo ir sukasi apie savo ašį? Ar statoma remia pilnu padu?
   Siūlau kreiptis į neurologą ir kineziterapeutą.

 4. Dėkoju, už atsakymą. Taip, vartosi, guli ant pilvo ir sukasi aplink savo ašį noriai ir sakyčiau labai aktyviai. Labai daug juda horizontalioje padėtyje, beveik jau šliaužia – ropoja (atsistoja ant 4). Tik va, statoma irgi kryžiuoja kojas ir ne pilna pėda deda kojyte. Bandau masažuoti kojytes, bet reikės kreiptis į specialistus.

 5. Sveiki, Norejau paklausti . Mūsų suneliui 7 savaite ir 2dienos mūsų mažiukas geba atsiremti rankytemis, apsisukti aplink ašį , apsiversti nuo pilvuko ant nugarytes,spiruokliuoja ant kojyčių. Dar ne sėdim patys, ir patys neropojam . Pergyvenu ar cia turi būti taip ?ar viskas po truputi,ar reikia sunerimti kad dar nesėdi ir pats neropoja? Aciu labai uz atsakymą

 6. Atsiprasau 7men 2 savaites Aciu

 7. Sveiki, mums 7 menesiai, visus punktus kurie tokiam amziui ivalde jau, bet visiskai nenorim stotis, pedutemis nesiremia i kieta pavirsiu. Pediatre pasake, kad jaudintis nereiki, tiesiog nenori ir storis ir tiek. Uzsiraseme pas reabilitologa ir i masazus, bet vis tiek neramu. Nes dabar laukiame savo eiles.

 8. Sveiki, mano mergaitei 6,5 mėnesis, bet ji nesivarto ir nenori, pasisuka šonu pasiima ką jai reikia ir gulėdama zaidzia ramiai, miega taip pat dažnai ant šono, pirma ir vienintelį kartą apsivertė nepilnai 5 mėn. Kada sunerimti jei taip nieko nedaro mes užsienyje nelabai turiu su kuo pasitarti

  • Laura Straubergaite 2019 vasario 28 - 6:29

   Sveiki Neringa,
   galutinis terminas kada turi vartytis yra 7 mėnesio pabaiga. Taip kad dar yra laiko išmokti. Kad įvertinti, ar mažylė nesivarto dėl to, kad tokia jos normali raida, ar yra kažkokių priežasčių, dėl ko nesivarto, reikėtų apžiūrėti. Nes dažnai vaikučiai nesivarto, nes nemėgsta būti ant pilvo, ilgai prabūna gultuke, todėl įpranta gulėti ant nugaros. Siūlau pasikonsultuoti per skype, jei ten kur gyvenate nėra specialistų: http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/
   Konsultacijos metu įvertinsiu vaikučio raidą, pasimokinsim kartu atlikti pratimus.

 9. Sveiki, ar normalu, kad 6,5 mėn. kūdikis stovi laikydamasis už baldų, ar tai gali būti padidėjęs tonusas? Stovi tvirtai pilna pėda, ropoja, tvirtai pats atsisėda ir sėdi

  • Laura Straubergaite 2019 liepos 8 - 11:18

   Sveiki Ginta, pagal tai, ką aprašėte, tikėtina, kad greito tempo raida. Ar tai padidėjęs raumenų tonusas, jau reiktų pasikonsultuoti su neurologu ar kineziterapeutu. Pati galite pajausti, kai rengiate, prausiate, keičiate sauskelnes, ar judesys per klubo, peties ir kitus sąnarius laisvas. Jei taip, tuomet tikrai greito tempo raida. Jei jaučiate, kad reikia Jūsų pastangų sulenkti/ištiesti ranką ar koją, tuomet jau gali būti padidėjusio raumenų tonuso požymis.

 10. Sveiki, norėjau paklausti, mums 7 mėn jau sėdim, sėdintį pasiima žaislą, bet kokia turi būti nugaryte nes jos kaip ir truputį į c raide panaši?

  • Laura Straubergaite 2019 spalio 18 - 6:24

   Sveiki Vaiva,
   nugara sėdint priklauso nuo gebėjimo judėti ant pilvo. Nes tik judant ant pilvo stiprėja nugaros raumenys, kurie paskui leidžia sėdint išlaikyti tiesią nugarą. Pradžioje kai tik pradeda sėdėti, normalu, kad nugarytė yra C raidės formos, bet mėnesio bėgyje turėtų išsitiesinti. Nugaros forma taip pat priklauso nuo kojų, nugaros raumenų tonuso.

 11. Sveiki, vaikučiui 7 mėn ir 3 sav. Tvirtai sėdi pasodintas, sukasi aplink savo ašį, remia kojytes kai pastatai bet nespyruokliuoja kol kas. Bėda kad nesivarto, jeigu gulint ant nugaros paverčia ji ant šono apsiverčia ant pilvo, o nuo pilvo ant nugaros išvis nesivercia. Ar reikia sunerimti? Gal daugiau ji patreniruiti, pavartyti?

  • Laura Straubergaite 2019 lapkričio 9 - 9:54

   Sveiki Jurgita,
   Nemanau, kad reikia sunerimti. Jei geba apsiversti nuo nugaros ant pilvo to ir užtenka. Ne visi vaikai verčiasi nuo pilvo ant nugaros dėl išgąsčio reflekso.

 12. sveiki. Musu suneliui 7 men ir dvi savaites. Jis sedi nuo 5 su puse menesio, vartosi ir nuo pilvo ant nugaros ir nuo nugaros ant pilvo. Sukasi apie savo asi, bet bando sliauzt nebent atbulas, bet daznai tiesiog nebando , o guli ir plasnoja rankytemis ir pyksta, kad nepasiekia zaisliuko. Dabar pradejo dar daryt atsispaudimus, lyg bando stotis ant keturiu, bet tada krenta ant pilvo. Ar cia normalu, kad dar nesliauzia, neropoja?

  • Laura Straubergaite 2019 gruodžio 3 - 14:47

   Sveiki Ernesta,
   galiu nuraminti. Tikrai viską daro pagal amžių. Ant keturių atsistoti galutinis terminas 10 mėnesio pabaiga, ropoti, 11 mėnesio pabaiga, šliaužti 9 mėnesio pabaiga. Taip kad turite dar laiko minėtus įgūdžius išlavinti.

 13. Sveiki, mano mergytei 7 mėn ir 3 sav ji vartosi aktyviai tik nuo nugaros ant pilvo, atvirkščiai dar neišeina, taip pat sukasi aplink savo ašį, tačiau gulint ant pilvo pakėlusi rankas neperkelia savo svorio centro ant vienos rankos, nesiremia dilbiu ar tai reiškia, kad mažylės pečių juosta per silpna? Labai neramu, kad to dar nedarome. Labai nemėgstanti gulėti ant pilvo, nori būti ant rankų. Dar nešliaužo, po truputį išsėdi vis ilgesnį laiką. Ačiū

 14. Labas vakaras, mano suneliui 7menesiia 1svaite 6menesiu tauskedawo sakydavo ,baba ,ba ,papa ,aaa o dabar antra savaite visai nekaba tik garaus leidzia tik retkarcia ba pasako ar turiu nerimauti?

  • Laura Straubergaite 2020 gruodžio 8 - 7:20

   Sveiki Agne, jei pradėjo šiuo laikotarpiu sėdėti ar judėti, normalu, kad kalbinis aktyvumas gali būti menkesnis. Šiai dienai nemanau, kad reiktų nerimauti. Tiesiog stebėkite, jei po poros mėnesių vis dėl to situacija bus ta pati, rekomenduoju kreiptis į logopedą.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.