Pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai yra iš tiesų išgyvenimo ir prisitaikymo vienas prie kito laikotarpis, ypač tėvams. Ir nesvarbu ar tai pirmasis mažylis Jūsų šeimoje, ar ne. Jūs susidursite su niekada nesibaigiančia rutina: sauskelnių keitimas, maitinimas kas 2-3 valandas, skalbimas, miego trūkumas, nuovargis, pilvo diegliai ir pan. Kad minėti iššūkiai nesukeltų per daug streso ir nerimo, siūlau nuo pirmų dienų į dienos režimą įtraukti veiklas, kurios Jūsų dienas, o gal ir naktis pirmaisiais mėnesiais praskaidrins. Šiame straipsnyje rasite 10 paprastų būdų, kaip užsiimti su naujagimiu ir paūgėjusiu kūdikiu. Vieniems tai gaunasi natūraliai, kitiems reikia įdėti pastangų. Bet Jūs pastebėsite, kad daugumą nuostabių dalykų, tokių, kaip žaidimas su kūdikiu yra instinktyvūs.
10 paprastų būdų pažaisti su naujagimiu
1. Žiūrėkite vienas kitam į veidą. Tai pati paprasčiausia, labiausiai įtraukianti, teikianti malonumą žaidimo forma su naujagimiu. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kūdikiai mėgsta žiūrėti į veidą labiau nei į žaislus ar užsiimti kita veikla. Be kita ko, jie mėgsta žiūrėti į veidą, kada: a) juokiamasi; b) atmerktos akys, c) žiūrima tiesiai į akis, d) yra ant tėvų rankų, e) yra atsakoma į jų reakcijas. Praleistas laikas kuomet žiūrite savo mažyliui į akis ne tik jį daro laimingu, bet taip pat padeda lavinti, užmegzti ryšį, kuris bus tvirtas pamatas sveikiems santykiams ateinančiais mėnesiais ir metais.
2. Kalbėkite su mažyliu. Žiūrėdami vienas kitam į veidą, kalbėkite. Įpraskite įvardinkite veiklas dienos eigoje, tokias kaip sauskelnių keitimas, maudynės, maitinimas. Tyrimai atskleidė, kad kūdikiai iš tikrųjų mėgsta, kai įvardinama veikla, kuri yra susijusi su jais. Tyrimo rezultatai parodė, kad neišnešioti kūdikiai, kurie klausėsi mamos balso 3 val./d. pirmaisiais gyvenimo mėnesiais (garsinis fonas inkubatoriuje), pagerino klauso žievės vystymąsi (smegenų dalis atsakinga už garso priėmimo procesus), taip pat kūdikio gebėjimą atkreipti žmogaus balsą iš visumos. Tyrimo rezultatai taip pat atskleidė, kad tų kūdikių, kurių tėvai visą laiką dienos eigoje kalbėjosi su kūdikiu, kol jam sueis 3, aukštesnis IQ ir geresni akademiniai pasiekimai mokykloje.
3. Nešiokite savo mažylį. Nešiojamas ant rankų mažylis jaučiasi saugiau ir jaukiau. Tai ne tik leidžia sukurti santykį tarp Jūsų ir kūdikio, bet taip pat palengvina oda-oda procesą, pagerina maitinimą krūtimi, kovoti su pogimdyvine depresija, taip pat reguliuoti kūdikio kūno temperatūrą ir širdies dažnį. Ne visada rankos būna laisvos, tuomet į pagalbą galima pasitelkti vaikjuostes, nešiokles, slingus ir kt. Apie tai kitame straipsnyje.
4. Imituokite jį. Kai tik mažylis pradeda skleisti garsus, gestikuliuoti, rodyti veido mimikas, atkartokite žiūrėdami vienas į kitą. Tokiu būdu Jūs esate veidrodis savo mažyliui, ir leidžiate suprasti, kad jis Jums svarbus ir įdomus.
5. Dainuokite su rankų judesiais. Rankų judesiai daugumoje mėgiamų vaikų dainelių natūraliai susidėlioja, o tai skatina tokių įgūdžių vystymąsi, kaip suvesti savo rankas į vidurio liniją, kirsti vidurio liniją ir koordinuoti rankų judesius. Klasika tapusios vaikiškos dainelės: aaaa-pupa, du gaideliai, viru viru košę, jojam, jojam į turgelį ir pan. Jei Jūs įtrauksite dainavimą ir rankų judesius į kasdieninę vaiko rutiną, pastebėsite, kad mažylis pradeda šypsotis ir juoktis, kada tik pradedate dainuoti šias dainas.
6. Šokite. Ar pastebėjote, kad mes natūraliai pradedame linguoti pirmyn-atgal, kai laikome kūdikį, tad kodėl nepaversti tai smagia veikla? Be to, šokis su kūdikiu yra puikus būdas praleisti laiką ant pilvo, kuomet skraidoma ore. Tai padeda pasiruošti kūnui mokytis versti, mažina pilvo dieglius.
7. Suteik galimybę kažką pamatyti. Pirmieji trys mėnesiai yra tas laikotarpis, kuomet vyksta dideli pokyčiai regos sistemoje. Šiuo laikotarpiu kūdikiai pereina nuo negebėjimo koordinuoti savo akių ir geba skirti tik kontrastingas spalvas (pvz. juoda-balta), kurios yra 20-30 cm nuo kūdikio veido, iki gebėjimo skirti tam tikras spalvas ir sekti akimis judančius objektus. Kūdikio lavinimo kilimėlis puiki vieta šiai veiklai.
8. Leisk kažką pajusti. Kūdikis mokosi apie savo kūną ir jo aplinką pirmiausiai per lytėjimo pojučius. Kuo daugiau tekstūros ir medžiagos odai suteikiama pajausti, tuo labiau susidraugaus su ja ir išmoks skirti. Tai labai svarbu bendram kūdikio taktilinės sensorinės sistemos vystymuisi, taip pat lavina smulkiąją motoriką, kurios reikės vėliau. Dauguma kūdikių žaislų yra papuošti įvairiomis tekstūromis (kamuoliai, pledukai, žiedai ir pan.). Taigi, leiskite naujagimiui nuo pirmų dienų pajausti įvairias tekstūras. Paguldykite kūdikį ant žemės ar paviršiaus su įvairiomis tekstūromis, tokiomis kaip pledas, avikailis ar rankšluostis. Supažindindami su nauja aplinka ir pojūčiais, būkite šalia mažylio.
9. Skaityk garsiai. Tiesa tokia, kad niekada nebus per anksti pradėti skaityti kūdikiui. Pradėkite nuo knygų, kuriose yra kontrastingos spalvos ir paprasti paveikslėliai. Toks garsus skaitymas padeda atskleisti kalbą, ritmą, sakinio struktūrą ir žinoma Jūsų balsą. Prieš pradėdami skaityti, sumažinkite aplinkinius garsus, tokius kaip TV, radijas ir pan. Nors kūdikiai gimsta su pilnai išsivysčiusia vidine ausimi ir gebėjimu girdėti garsus, tačiau jie negeba apdoroti akustinės informacijos, o tai sukelia jiems sunkumų triukšmingoje aplinkoje.
10. Žaisk su juo ant grindų. Didžiąją dalį pirmojo savo gyvenimo pusmečio kūdikis turėtų praleisti ant pilvo. Juk pagal naujausias rekomendacijas dar gimdykloje naujagimis uždedamas mamai ant pilvo (ne krūtinės!), ir laukiama kol jis pats nušliauš iki krūties ir pradės žįsti. Vadinasi jėgų pasukti galvą ir nušliaužti jam tikrai pakanka. Gulėjimas ant pilvo skatina kūdikį mąstyti, priimti ir apdoroti informaciją. Juk norite, kad kūdikis būtų protingas, kūrybingas. Tuomet nevaržykite savo vaikų judėjimo, įsprausdami į gultuką, supuokles, maniežą, vaikštynę ar šokliuką.
Linkime smagių ir neblėstančių akimirkų pirmaisiais mažylio mėnesiais.
Komentarų dar nėra.