Blog

11 mėnesių kūdikio motorinė raida

Vienuoliktojo mėnesio pabaigoje kūdikis turi gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:

Gulėjimas ant pilvo:

 • Ropoja ant plaštakų ir kelių kryžminės koordinacijos būdu. Ropojimas jau turi būti koordinuotas, t.y. vaikas juda kryžminės koordinacijos būdu tokiu ritmu: kairė koja-dešinė ranka-dešinė ranka-kairė koja ir t.t. Gerėjant pusiausvyrai, judėjimas pirmyn tampa greitesnis ir laisvesnis.

kudikis 11 men_3

Sėdėjimas:

 • Ilgai sėdi, tvirtai išlaikydamas pusiausvyrą. Kūdikis sulenkia liemenį, ištiesia į priekį rankas ir neparvirsdamas patikimai balansuoja ant sumažėjusio sėdėjimo pagrindo. Jei jis virsta į šoną arba šiek tiek per greitai griūna atgal, tai tuoj pat atitinkamoje pusėje pasiremia ištiesta ranka.

Stovėjimas:

 • Pats atsitoja laikydamasis už baldų. Stovėdamas ant keturių (ropojimo padėtyje) arba sėdintis vaikas pats savarankiškai atsistoja, prisilaikydamas už baldų. Klaupiasi arba pusiau klaupiasi, tada ištiesia koją į priekį, primina pėdą ir, tiesdamas koją, traukiasi rankomis. Šis įgūdis turi būti įvaldytas iš abiejų pusių.
 • Pakaitomis abiem kojomis atlieka žingsniavimo judesius vietoje ir į šoną. Didėjantis stabilumas leidžia vaikui atlikti pirmuosius žingsnius vietoje arba į šoną, pakaitomis perkeliant kūno svorį.
 • Laikomas už abiejų rankų žengia į priekį. Paėmę vaiką už rankų arba riešų, pamatysime pirmuosius mėginimus eiti. Jis eis neryžtingai, netvirtai, išskėstomis kojomis. Kojos plačiai išskėstos ir pasuktos į išorę, o žengiant lieka nevisiškai ištiestos, pėdos remiasi į pagrindą visu padu.

kudikis 11 men_2 kudikis 11 men_1 kudikis 11 men_4

Griebimas:

 • “Replinis” griebimas: mažą objektą kūdikis pagriebia sulenkto smiliaus ir priešpriešais jam atgręžto nykščio pagalvėlėmis.  Kaip ir “pincetinį” griebimą, šį sugebėjimą turi būti įvaldžiusios abi rankos.

Percepcija (suvokimas):

 • Vaikas sąmoningai numeta žaislą. Vaikas paima vieną ar kelias kaladėles ir iškart po kelių žaidimo sekundžių su dideliu pasitenkinimu jas lanku numeta žemėn. Šis žaidimas suteikia vaikui džiaugsmo dėl kelių dalykų. Jam gali būti svarbus erdvinių santykių pajutimas, sukeltas garsas bei patyrimas, kad jis pats gali aktyviai disponuoti daiktais. Be to, vaikas paprastai gauna socialinio pastiprinimo iš aplinkos, kadangi aplinkiniai juokiasi, vaikui taip elgiantis, ir vėl grąžina jam numestus daiktus.
 • Smiliumi čiupinėja objekto detales. Vaikas ištiestu smiliumi čiupinėja lėlės detales, pvz., burną, akis. Vaiko suvokimas jau tiek diferencinis, kad jis ne tik suvokia bendrą visumą, bet pastebi jos atskiras detales ir mėgina jas optiškai bei taktiliškai tyrinėti.

Kalbėjimas: 

 • Pirmieji prasmingi skiemenys. Pažįstamą situaciją, objektą arba asmenį vaikas spontaniškai pavadina pastoviu skiemeniu, sudvigubintu skiemeniu ar kitokiu garsu. Šie pirmieji “žodžiai” paprastai turi dar labai plačią reikšmę, pavyzdžiui, vaikas “au-au” vadina ne tik šuniuką, bet ir visus keturkojus gyvulėlius; “brr” – ne tik lengvąjį automobilį, bet ir visas triukšmą keliančias mašinas; “te-te” – kiekvieną vyrą.

Kalbos supratimas:

 • Vaikas reaguoja į draudimus, nutraukdamas savo veiklą. Vaikas stabteli ir nutraukia savo veiklą. Dažnai tuo momentu jis pasižiūri į asmenį, ištarusį draudimą. Po trumpos pertraukėlės jis vėl mėgina dažniausiai iš naujo įvykdyti savo ketinimą. Tiek pradedant suprasti kalbą, tiek ankstyvoje kalboje žodis “ne” atsiranda anksčiau už “taip”. Taip yra todėl, kad žodį “ne” paprastai lydi  daug išraiškingesnis tonas, mimika ir gestai, negu žodį “taip”. Be to draudimai paprastai sakomi daug dažniau negu patvirtinantis “taip”.

Socialumas:

 • Paprašytas gestais arba žodžiais paduoda artimam asmeniui daiktą. 

11 mėnesio amžiaus kūdikio psichomotorinės raidos patarimai. Šioje vaizdinėje medžiagoje išvysite, kokius žaidimus žaisti su 11 mėnesių amžiaus kūdikiu, siekiant lavinti ikikalbinę ir pažintinių procesų raidą. Taip pat pateikiama šio amžiaus motorinė raida: ropojimas, ėjimas šoniniu žingsniu, svorio perkėlimas pirmyn einant ant kelių, atsistojimas prie baldų.

* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.

6 komentarai - “11 mėnesių kūdikio motorinė raida”

 1. Laura Straubergaite 2017 balandžio 17 - 12:47

  Kada kreiptis į kineziterapeutą?
  Neropoja;
  Nestovi keturpėsčioje padėtyje;
  Sėdėdamas dažnai griūva į šonus, atgal, nesiremia rankomis griūdamas.

  http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/

 2. Sveiki, 11 men dukryte moka ropoto atsistoti prie baldu bet daznai atsistonusi prie baldu stiebiasi pirstu galais. Kartais stovi ir pilna peda bet pastebejau kad jai susviruoja arba jauciasi nesaugiai tada atsistoja pirstu galiukais, taippat ir jai pavedu laikydama uz rankuciu nori stieptis. Turime ir specelias basutes jas apmovus stieptis nera galimybes tai deda pilna peda. Kartais pastebejau riecia ir koju pirstukus, ar tai rimtos bedos. Ka galeciau daryti kad padeciau dukryte atsikratyti siu iprociu?

 3. Sveiki mano šuniu 11nem da nebando vaiksoti? stojasi ant pirštų galų kas galėtų būti!

  • Laura Straubergaite 2020 balandžio 23 - 8:53

   Sveiki Romena,
   kad tiksliai įvardinti problemos priežastį, reikia vizualiai pamatyti. Ar ropoja, kaip atsistoja prie baldo ir t.t.? Šio amžiaus vaikučiai turi tik eiti šoniniu žingsniu prisilaikydami baldo. Šį įgūdį jie lavinti gali kol pasileidžia eiti savarankiškai. Galiu rekomenduoti nuotilniu būdu pasikonsultuoti arba po karantino kreiptis dėl raidos į savo šeimos gydytoją, neurologą, kineziterapeutą.

 4. Vaikui 12men greit, viska daro gerai,tik ropojant koja pasilieka po juo. Dirba rankos ir viena koja ,kaip išmokinti kad dirbtu abi kojos.?

  • Laura Straubergaite 2022 vasario 14 - 10:06

   Sveiki Egle,
   dažniausiai tokio ropojimo priežastis: žemesnis nei įprastai raumenų tonusas, nesiintegravę primityvieji toniniai refleksai, nepakankamas dinaminis liemens stabilumas, silpnesnė rankų ir pečių juostos raumenų jėga. Kaip padėti? Bandyti kartu paropoti, prilaikant taisyklingai koją; ropoti per kliūtis; stiprinti pečių juostos raumenis.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.