Blog

5 mėnesių kūdikio motorinė raida

Penktojo mėnesio pabaigoje kūdikis turi gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:

Gulėjimas ant pilvo:

 • “Plaukimas”. Pakeldamas rankas, nustoja rėmęsis dilbiais ir tuo pačiu metu pakeltomis kojomis atlieka pakartotinius tiesimo judesius. Liemuo ir stuburas ištiesiamas iki juosmens. Kūno svorį iš esmės dar tebelaiko pilvas. Kūdikis vis dažniau nustoja rėmęsis dilbiais ir ima suptis ant pilvo. Supantis jo galva, krūtinės ląsta ir rankos yra pakeltos aukštyn, o kojos atlieka simetriškus trūkčiojančius tiesimo judesius. Pečiai atitraukti nuo kaklo, rankos sulenktos, o plaštakos atgniaužtos. Pakėlęs ranką aukštyn, kūdikis gali pasyviai persiversti ant nugaros dėl to, kad pakreipęs galvą, praranda pusiausvyrą. Aktyviai persiversti nuo pilvo ant nugaros pradedama tik apie septintą mėnesį.

kudikis 5 men_1 5 menesiu kudikio motorine raida IMG_5906

 • Aktyviai verčiasi nuo nugaros ant šono.

IMG_5942 IMG_5933

Sėdėjimas:

 • Atliekant trakciją, kartu kelia galvą kaip stuburo tęsinį. Sodinamas kūdikis aktyviai lenkia, kelia galvą, stipriai įsikimba į suaugusiojo pirštus, lenkia rankas per alkūnes, apatinės galūnės sulenktos per klubų, kelių ir čiurnos sąnarius.

IMG_6397

 • Pasodintas laiko galvą, net ir palenkus liemenį į šonus. Kūdikį laikant rankose vertikalioje padėtyje ir palenkus į šoną, galvą išlaiko vertikalioje padėtyje.
 • Sėdintis su atrama kūdikis jau gali laisvai manipuliuoti rankomis.

IMG_5980

Stovėjimas:

 • Remiasi pirštų galais. Vertikalioje padėtyje kūdikis visą savo svorį išlaiko ant ištiestų kojų, gali remtis pirštų galais. Padai dar kūno svorio neišlaiko. Rankos laisvai sulenktos, o plaštakos visai arba pusiau atgniaužtos.

IMG_6429

Griebimas:

 • Tiesia ranką į žaisliuką ir jį paliečia.
 • Žaislus, daiktus ima visu delnu, manipuliuoja žaislais, deda juos į burną.

IMG_6451 IMG_6447 IMG_6076

Kalbėjimas:

 • Ritmiškos skiemenų eilutės. Kūdikis vis rikiuoja tuos pačius skiemenis vieną po kito, pvz., ge-ge-ge, da-da-da, mem-mem-mem ir t.t.

Socialumas:

 • Kibinamas garsiai juokiasi. Kūdikis ne tik nusišypso, bet ir garsiai juokiasi, dauguma sykiu ima gyviai spurdėti, taip išraiškingai perteikdami savo džiaugsmą.

5 mėn. amžiaus kūdikio motorinės raidos patarimai. Šioje vaizdinėje medžiagoje išvysite, kaip lavinti 5 mėnesių amžiaus ir vyresnių kūdikių motoriką gulint ant pilvo (pratimai pečių juostos, rankų raumenų stiprinimui), svorio perkėlimą sėdint, vertimosi funkcijas ant šono ir pilvo, šoninių atramos ir pusiausvyros reakcijas, sukimąsi apie savo ašį gulint ant pilvo, šliaužimą atgal. Taip pat pateikiami mankštos elementai ant terapinio kamuolio motorinėms funkcijoms gulint ant pilvo lavinti.

* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.

4 komentarai - “5 mėnesių kūdikio motorinė raida”

 1. mokomes is pamokuciu mankstintis 😉 labai gera informacija suteikiama

 2. Mūsų mažylis 5,5 mėnesio,gulėdamas ant pilvo “plaukia”,neatsitemia plaštakomis,pyksta.Kada maždaug turėtų remtis rankų plaštakomis į pagrindą?

  • Laura Straubergaite 2019 kovo 20 - 11:02

   Sveiki Ramune,
   galutinis terminas, kada turėtų remtis į pagrindą plaštakomis yra 7 mėnesio pabaiga. Vieniems “plaukimas” trumpai būna, kitiems užsitęsia. Aš už tai, kad jau 6 mėnesį pradėtų remtis. Kaip paskatinti remtis, rasite šioje vaizdinėje medžiagoje: http://vsic.lt/parduotuve/kudikio-psichomotorines-raidos-lavinimas/5-men-kudikio-raidos-patarimai/
   Arba galite užsiregistruoti nuotolinei konsultacijai, kurios metu išsiaiškinsime, kodėl mažylis vis dar “plaukia” ir nenori remtis rankytėmis. Gali būti keletas priežasčių: pečių juostos ir nugaros raumenys įtempti, taktiliškai jautrios rankos ir pan.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.