Blog

MASAŽAS SU ŠYPSENA

Masažo nauda

Yra žinoma, kad masažas ir/ar taktilinė/kinestezinė stimuliacija (pvz. osteopatija) turi teigiamos įtakos svorio augimui, motorinei raidai, kraujotakai, limfotakai, sumažina hospitalizacijos trukmę, skatina neišniešiotų naujagimių-mamos ryšio formavimąsi.

Kaip manote, masažas yra skausmingas? Ar turi kūdikis verkti, ar tik jausti kai kada diskomfortą? Juk visi žinome, kad artimo žmogaus prisilietimai yra nepakeičiami. O jei dar ir su masažo elementais, tai pasijaučiame kaip naujai atgimę.

Ką atsakytumėte tėveliams, kurie teiraujasi:
“Šiandien 3 kartą ėjome į masažą, bet vaikas visus kartus praklykė, neverkia tik pradžioje, kai kojytės masažuojamos. Masažistė sako, kad 5 kartų neužteks, reikia dar 5 kartus nusipirkti. Aš nerimauju, ar vaikas pripras masažuojamas, ar jam nekenkia toks rėkimas”.

“…mano mažajai 4 mėn. Neurologė patarė eiti 10 mankštų dėl padidėjusio raumenų tonuso. Bet va 3 dieną einam pas masažistę, vaikas rėkia ne savo balsu, norėjau pasitarti ar vaikas turi verkti, rėkti per mankštas, masažus? Masažistė sako eiti 10 kartų be pertraukos. Ji daro ir mankštą ir masažą 30 min. Kažkaip man įtartina dėl padidėjusio tonuso, manau vaikas kai verkia labai jis ir būna įssitempęs ir manau nesusikoncentruoja, o čia daro viską prieš jo jėgą.”

Taip, masažas NETURI būti kančia, atliekamas per jėgą.

Specialisto patarimai

Moksliškai įrodyta, jog masažas mažina streso hormono kortizolio kiekį, todėl vaikas lengviau atsipalaiduoja. Tėvų prižiūrimas bei masažuojamas kūdikis greičiau nurimsta bei ima ilsėtis. Jei verkia, vadinasi, kažkas yra daroma ne taip:

  • gal per stipriai atliekami masažo elementai;
  • gal vaikelis jautresnis prisilietimui (taktiliškai jautresnis);
  • gal procedūros metu kūdikis neseniai pavalgęs ar priešingai nori valgyti ar miego.

Pirmas žingsnis, kad masažo procedūra būtų veiksminga ir be ašarų, tai tėvai turi pasirinkti tokį laiką masažui/mankštai, kada kūdikis bent jau gerą valandą būtų pavalgęs, pamiegojęs, sausas. Tik tokiu atveju išvengsite papildomo diskomforto, kuris gali sudirginti kūdikį.

Antra, ką reikia įsidėmėti, kad Jūs atvykstate pas svetimą žmogų. Kūdikis yra pripratęs prie tėvų prisilietimo, paėmimo, balso, kvapo. Jautresnis kūdikis gali susierzinti, jei per greitai paimamas svetimo žmogaus.

  • Susitikus reikia susidraugauti, nereikia iš karto kūdikio atiduoti specialistui.
  • Kūdikis nelygu koks jo amžius, turi susipažinti su aplinka, specialistu.
  • Neskubėdami tėvai turėtų nurengti kūdikį, pakalbinti, nuraminti, jei neramus, paguldyti ten, kur bus atliekama procedūra.
  • Ir tuomet specialistas įvertindamas situaciją, atsargiai pakalbina kūdikį, parodo žaisliuką, ir kai surandamas abipusis kontaktas, tik tuomet galima pradėti vertinti raumenų tonusą, judesių apimtį, motoriką.

Pirmųjų užsiėmimų metu iš pokalbio su tėvais ir stebint vaikutį, galima pastebėti, kad vieniems vaikučiams reikia daugiau laiko priprasti prie žmogaus, kitiems netinks glostymas, ar trynimas, maigymas, kaip vienas ir masažo elementų. Praktikoje tenka dirbti su vaikučiais, kuriems padeda tik teisingos nešiojimo padėtys ar pasyvūs pratimai labiau, nei masažas.

Trečia: vaikas neturi verkti, nes tokiu atveju procedūra mažai veiksminga. Verkiant dar labiau didėja  raumenų tonusas, tuomet kokia nauda? Juk išmokstama tik tada, kai emocijos teigiamos, kai esame skatinami.

Ketvirta: savo praktikoje teko susidurti su itin jautrios ir sudirgintos nervų sistemos kūdikiais, kurie itin jautriai reagavo į svetimą žmogų. Tokiu atveju, susitikimo metu, kiek leidžia galimybės, apžiūriu kūdikį. Jei nepavyksta, tuomet iš tėvų pasisakymų susidarau bendrą vaizdą ir apmokau tėvelius, ką namuose daryti. Tėvai tikrai patys gali pasidaryti daug ką patys namuose. Atliekami pratimai nesudėtingi, tad juos gali atlikti patys tėvai. Ir patiems bus ramu ir vaikeliui saugiau, kai mama/tėtis liečiasi, o ne svetimas žmogus. Kiekvieno kito apsilankymo metu pavyksta vis labiau susidraugauti su kūdikiu ir tada toliau gali kineziterapeutas pats masažuoti, nes pražia jau yra.
Penkta: tėvai dažnai teiraujasi, kiek kartų reikės apsilankyti pas specialistą, kad būtų matomas poveikis ir progresas. Nėra konkretaus skaičiaus procedūrų, kadangi kiekvienas atvejis individualus. Galiu įvardinti tik veiksnius, kurių dėka motorinės raidos progresas bus pastebimas greičiau:

  • kūdikio galvos smegenų plastiškumas naujai informacijai priimti ir apdoroti;
  • prenataliniai veiksniai (nėštumo metu), gimdymas, postnataliniai (po gimdymo) veiksniai;
  • specialisto informacijos priėmimas ir pritaikymas kasdieninėje veikloje.

Specialisto pasakymas, kad reikia nusipirkti vienokį ar kitokį procedūrų skaičių, man iš vis nesuprantamas. Mes kineziterapeutai, masažuotojai tikrai ne burtininkai ir ne magnetinio rezonanso aparatai, kad galėtume tiksliai įvardinti procedūrų skaičių. Praktinės patirties ir apžiūros metu gautos informacijos dėka galima tik konstatuoti faktą ar reikalinga intensyvi kineziterapeuto pagalba ar ne. Dažnai pakanka pamokyti tėvų masažo, mankštų elementų, ir pakartotinės konsultacijos savaitės/mėnesio eigoje, kad įvertinti vaikučio raidos progresą.

Aukite, stiprėkite ir išbandykite masažą su šypsena pas mus!

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.