Blog

Klubo sąnario displazija

Tai vienas dažniausių naujagimių ortopedinių sutrikimų (Willams et al., 2016). Tai klubo sąnario dislokacija ar sutrikęs vystymasis (1 pav.), kurią lemia fiziologiniai ir mechaniniai veiksniai. 20 proc. naujagimių klubo sąnario displazija būna paveldima. Paprastai būdingas bendras raiščių laisvumas dėl padidėjusio estrogeno kiekio moters organizme nėštumo metu. Mergaitėms pasitaiko du kartus dažniau, nei berniukams. Taip pat įtakos turi ir vaisiaus padėtis gimdoje. Šiuo atveju vaisiaus dubuo remiasi į moters dubenį, dėl ko vaisiaus šlaunys būna ženkliai sulenktos, o tai riboja kojų judesius. Tokia klubo sąnario padėtis, kada yra sumažėję jo judesiai, sutrikdo normalų gužduobės kremzlinio audinio vystymąsi.

Klubo sanario displazija

1 pav. Klubo sąnario displazija (kairė pusė)

Taip pat esant klubo sąnario displazijai, dažnai būna gretutinės ligos, tokios kaip įgimta kaklo kreivakaklystė ir priekinės pėdos dalies addukcija (pasisukimas į vidų). Todėl esant šiems sutrikimams, labai svarbu kruopščiai ištirti klubo sąnarį.

Kuo anksčiau nustatoma klubo sąnario displazija, tuo geresni gydymo rezultatai. Aiškiai nustatomi ir gerai suformuluoti diagnostiniai kriterijai yra svarbūs parenkant ar reikia tik stebėti klubo sąnario būklę ar paskirti atitinkamą gydymą. Labai svarbu klubo sąnarį apžiūrėti per pirmąsias 8 gyvenimo savaites, kadangi yra didžiausia tikimybė pastebėti patologinius klubo sąnario simptomus (Willams et al., 2016).

Atliekant klubo sąnario ištyrimą, dažnai būna teigiami Barlow ir Ortolani testai, kurie parodo klubo sąnario nestabilumą ar dislokaciją. Taip pat esant klubo sąnario displazijai, būdingas ribotas šlaunų atvedimas (atitraukimas), sėdmenų, kirkšnių, šlaunų raukšlių asimetrija (2 pav.), ir nevienodas kojų ilgis (esant klubo dislokacijai) (3 pav.).

Klubo sanario displazija_1                                               klubo sanario displazija_2

2 pav. Sėdmenų, šlaunų raukšlių asimetrija                                                                              3 pav. Galleazi testas

Britų vaikų ortopedinės chirurgijos (BVOC) ir Europos pediatrinės ortopedijos (EPO) draugijos pateikia šiuos top 10 kriterijų, nustatant klubo sąnario displaziją (1 lentelė) (Willams et al., 2016):

1 lentelė. Top 10 diagnostinių kriterijų nustatant klubo sąnario displaziją

Nr. 

BVOC

EPO

1

Teigiamas Ortolani testas

 Teigiamas Ortolani testas

2

Teigiamas Barlow testas

Teigiamas Barlow testas

3

Asimetrija atliekant šlaunų abdukciją ≥20°

Klubo dislokacija atliekant ultragarso tyrimą

4

Klubo dislokacija atliekant ultragarso tyrimą

Asimetrija atliekant šlaunų abdukciją ≥20°

5

Ribota šlaunų abdukcija iki 45°

α kampas <45°

6

Kojų ilgio skirtumas/ teigiamas Galeazzi testas

Dislokuota šlaunikaulio galvutė atliekant ultragarso tyrimą

7

Bet kokia šlaunų abdukcijos asimetrija

Bet kokia šlaunų abdukcijos asimetrija

8

α kampas <45°

Sėdyninė pirmeiga

9

Dislokuota šlaunikaulio galvutė atliekant ultragarso tyrimą

Ribota šlaunų abdukcija iki 45°

10

Gydyta pirmo laipsnio klubo sąnario displazija

Kojų ilgio skirtumas/ teigiamas Galeazzi testas

Gydymas priklauso nuo vaiko amžiaus, kada nustatoma diagnozė. Naujagimiams rekomenduojamas platus vystymas, taip pat Freiko pagalvėlė (4 pav.), Pavliko dirželiai (5 pav.), arba chirurginis gydymas. Pagrindinis kineziterapijos tikslas pagerinti klubo sąnario stabilumą, šlaunies judesių amplitudę, sustiprinti klubo sąnarį stabilizuojančius raumenis, lavinti motorinę raidą. Keičiant sauskelnes pakanka kas kart atlikti klubo sąnario mankštą.

freiko pagalvele                Klubo sanario displazija_gydymas

   4 pav. Freiko pagalvėlė              5 pav. Pavliko dirželiai

 klubu displazija_itvaras klubu displazija_itvaras_1

                   6 pav. Norvegijoje taikomas įtvaras, esant klubo sąnario displazijai

Ortopedai-traumatologai teigia, kad jei liga bus nepastebėta ir negydoma, yra rizika, kad užaugęs vaikas kęs skausmą visą gyvenimą. Yra žinomas glaudus ryšys tarp nediagnozuotos klubo sąnario displazijos ir ankstyvo klubo sąnario susidėvėjimo (artrozės).

Susijęs straipsnis spaudoje

* Parengta pagal:

Willams et al. (2016). The most relevant diagnostic criteria for developmental dysplasia of the hip: a study of British specialists. BMC Musculoskeletal Disorders, 17:38.

One Response - “Klubo sąnario displazija”

  1. Laura Straubergaite 2016 vasario 18 - 8:04

    Dėkojame Aušrai už nuotraukas :). Sėkmės, aukit stiprios:)

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.