Blog

KREIVAKAKLYSTĖ

Tai galvos sukamojo (GS) raumens sutrumpėjimas dėl pirminės patologijos, žinomos kaip raumeninė kreivakaklystė, arba antrinės dėl centrinės nervų sistemos (CNS) sutrikimo ar kaklinės stuburo dalies patologijų. Pirminė patologija yra žinoma kaip įgimta kreivakaklystė arba kreivas kaklas. Vaiko galva dėl raumens kontraktūros (sutrumpėjimo) yra pasvirusi į šoną, o smakras pasuktas į priešingą pusę. Norint pakoreguoti neteisingą galvos padėtį, jaučiamas pasipriešinimas, taip pat gali būti čiuopiamas sukietėjimas galvos sukamajame raumenyje.

galvos sukamasis raumuo       kreivakaklyste_simptomai

Skiriamos kelios šios deformacijos priežastys:

 • neteisinga vaisiaus padėtis gimdoje;
 • gimdymo trauma;
 • paveldėjimas ir galvos sukamojo raumens suspaudimo sindromas;
 • esant antrinei kreivakaklystei, priežastis gali būti CNS pažeidimai, galvos ir kaklo infekcijos, ir kaklinės stuburo dalies patologijos;
 • esant žvairumui, kaip funkcinė kompensacija;
 • esant plagiocefalijai;
 • krūtininės dalies skoliozė.

kreivakaklyste kreivakaklyste_1 kreivakaklyste_2

Skiriamos trys klinikinės grupės:

 • palpuojamas patinimas galvos sukamajame raumenyje;
 • galvos sukamojo raumens įtampa;
 • stebima raumeninė kreivakaklystė, bet nėra raumens įtampos ar patinimo;
 • įgimta kreivakaklystė dažnai būna dėl laiptinių raumenų (lot. m. scalenes) pažeidimo.

Vertinant kūdikio būklę, atsižvelgiama į šiuo komponentus:

 • Aktyvi judesių amplitudė. Aktyvi rotacija būna sutrikusi. Tuomet reikėtų vertinti atskirai šoninį lenkimą ir rotaciją.
 • Pasyvi judesių amplitudė. Atliekant pasyvią galvos rotaciją į pažeistą pusę, kyla pečiai. Jei kreivakaklystė yra dėl laiptinių raumenų spazmo, tuomet bus susiję su šonkaulių mechanizmo disfunkcija ir palpuojama raumens įtampa. Palpuojant laiptinius raumenis, kūdikis dažnai būna dirglus, tuo tarpu palpuojant galvos sukamąjį raumenį to nėra. Esant kreivakaklystei, būdinga kaukolės pamato ir kaukolės ir kaklo jungties įtampa, kuri gali būti pirminė ar antrinė kreivakaklystės priežastis. Dažnai gydant kaukolės srities įtampą, neduoda teigiamų rezultatų, kol nepašalinama laiptinių raumenų disfunkcija. O tai tik patvirtina, kad gali būti antrinė kreivakaklystės priežastis. Tačiau kartais sunku nustatyti, kuri problema yra pirminė. Jei pirminė problema yra kaukolės pamatas, dažniausiai pagrindiniai požymiai būna stebimi pakaušio ir gumburų srityje. Gali būti nežymi veido asimetrija, taip pat užpakalinės kaukolės dalies asimetrija tuoj po gimimo arba pirmaisiais mėnesiais. Speninė atauga yra ne viename lygyje. Vertinant judesius kaukolės kaklo jungties zonoje jaučiamas didžiausias ribojimas. Kūdikiui sunku išlaikyti galvos padėtį, kadangi pakaušio-atlanto sąnario raumenys yra įtempti ir akių obuolių refleksinis judesys (oculocephalic refleksas) yra sutrikęs.
 • Kaklo odos apžiūra (raukšlės, odos būklė). Kai pažeistas galvos sukamasis raumuo (plyšus raumeniui), palpuojamas raumens patinimas ir stebima hematoma. Galimos šios komplikacijos: raumens fibrozė ir sutrumpėjimas.  Pažeidimo mechanizmas susijęs su gimdymu. Didelis vaisius ilgo ir sunkaus gimdymo metu ar užstringa petukai. Tokiu atveju tempimo pratimai turi būti taikomi, kad išvengti raumens kontraktūros.
 • Galvos ir veido forma. Dažniausiai diagnozuojama 4-6 savaičių kūdikiui, kuomet tėvai ar gydytojas pastebi neteisingą galvos padėtį arba kaukolės suplokštėjimą.
 • Klubo sąnario patologijos;
 • Kūdikio motoriniai įgūdžiai. Galvos ir kūno rotacija gali būti sutrikusi. Lėtai rotuojant kūdikio klubus (verčiant nuo nugaros ant šono), stebėti kūdikio žvilgsnio fiksaciją su žaislu. Sutrikusi aktyvi kaklo rotacija gulint ant nugaros tik patvirtina galvos sukamojo ar trapecinio raumenų, viršutinės kaklinės dalies (C1-C2) ar atlanto-ašinio sąnario disfunkciją. Tuo tarpu gulint ant nugaros sutrikusi aktyvi rotacija stebima apatinėje kaklinėje dalyje (C3-C7)
 • Refleksai, ypač naujagimystės gali būti sutrikę. Atliekant Moro refleksą, pažeistos pusės ranka dažniausiai lieka labiau sulenkta lyginant su priešinga ranka. Vertinant asimetrinį toninį kaklo refleksą, kūdikio padėties reakcijos netipiškos, kai skatiname žiūrėti į pažeistą pusę. Kreivakaklystės atveju, refleksas pasireiškia žymiai greičiau (t.y. vienos pusės ranka ir koja sulinkta, kitos išsitiesia), nei kūdikis spėja pasukti galvą į pažeistą pusę. kreivakaklyste_kudikio gulejimo padetis_1

kreivakaklyste_kudikio gulejimo padetis

Dažniausiai esant kreivakaklystei skiriamas konservatyvus gydymas, kuris apima galvos ir kaklo judesių amplitudės ir tempimo pratimai keletą kartų per dieną, teisingos nešiojimo, gulėjimo padėtys. Sutrumpėjusios pusės raumenys yra švelniai tempiami, o sveikos pusės raumenys yra stiprinami aktyviais pratimais. Vaikams jaunesniems nei 1 metų amžiaus toks konservatyvus gydymas sėkmingas. Papildomai gali būti pritaikomos koreguojančios apykaklės ar šalmai, judesio korekcijos juostos.

kreivakakklyste_pratimai_1                                                              kreivakaklyste_salmas

kreivakaklyste_simptomai_1.jpg                                           kreivakaklyste_judesio korekcijos juosta_1

Kineziterapijos tikslai, esant kreivakaklystei:
 Amžių atitinkanti kaklo ir liemens aktyvi ir pasyvi judesių amplitudė;
 Kontraktūrų prevencija;
 Veido, galvos ir kaklo simetrija;
 Padėties reakcijų lavinimas visomis kryptimis;
 Galvos ir kaklo simetrija vertikalioje padėtyje;
 Bendrosios motorikos judesių simetrija.

Pasyvūs kaklo judesių pratimai (kai sutrumpėjęs kairės pusės galvos sukamasis raumuo)*:

kreivakakklyste_pratimai
 A-kaklo ekztenzija (tiesimas atgal) ir asimetrinė ekstenzija dešinės pusės, kad ištempti kaklo lenkėjus ir kairės pusės galvos sukamąjį raumenį;
 B-kaklo lenkimas ir asimetrinis lenkimas dešinės pusės, kad ištempti kaklo tiesėjus ir kairės pusės viršutinį trapecinį raumenį;
 C-kaklo šoninis lenkimas į dešinę, kad ištempti kairės pusės galvos sukamąjį raumenį;
 D-kaklo rotacija (sukimas) į kairę pusę, kad ištempti kairės pusės galvos sukamąjį raumenį.

Galimi šie pasyvių pratimų programos protokolai:
 Kaklo tempimo pratimai 2 k./d., kartoti kiekvieną pratimą 5 k. po 10 s;
 Manualinis tempimas 3 k./sav. 3 s. po 15 k., 1 s tempimas*10 s poilsis + miegoti ant pilvo;
 4-5 k./d. min 40 k. kiekvieną pratimą;
 10 kartų kiekvieną pratimą 10 s tempimas, 8 k./d.

*Pratimus atlikti tik pasitarus su kineziterapeutu.

Parengta pagal:

Carreiro J. E. (2009). An osteopathic approach to children. Churchill Livingstone, Elsevier.

Campbell S. K., Vander Linden D. W., Palisano R. J. Physical therapy for children. Saunders Elsevier.

12 komentarai - “KREIVAKAKLYSTĖ”

 1. Sveiki mano mergaitei 2 men ir pastebejau kad labai isriecia galvyte ar cia galetu but kazkas rimto ?

  • Sveiki, tikėtina, kad padidėjęs raumenú tonusas nugarytėje ir lemia tokiá Jūsú vaikučio padėtį. Rekomenduoju konsultuotis Su neurologu ir kineziterapeutu dėl teisingú nešiojimo ir guldymo padėčiú.

 2. Sveiki,
  Mano mažylei 4.5men, pastebėjau, kad mazaja paemus ant rankų, ir palaikius stačia, mažylės galvyte būna palinkusi į šoną, mūsų atveju į kairę pusę.
  Gulimoje padėtyje tokių dalykų nepastebiu, laiko galvą tiesiai?
  Ar tai gali būti kreivakaklystes požymiai, ar tiesiog dar tvirtai nenulaiko galvytes?
  Užregistravau vaiką kineziterapeuto konsultacijai, ar verta nerimauti?
  Ačiū

  • Laura Straubergaite 2019 vasario 14 - 10:13

   Sveiki Marija,
   atsakyti į klausimą ar tai kreivakaklystė be įvertinimo neįmanoma:) Gerai, kad apžiūrės kineziterapeutas. Tokio amžiaus vaikutis jau galvytę turėtų nulaikyti, ir asimterijos neturėtų būti. Priežastys, kodėl laiko galvytę ne tiesiai- įvairios:
   1) raumenų tonuso sutriimai
   2) padėties ir judesių asimetrija dėl neteisingų nešiojimo padėčių, ilgai praleidžiamas laikas kėdutėj, gultuke ir kt.
   3) kitas priežastis esu surašiusi straipsnyje.

 3. Laba diena,
  Ar esant kreivakaklystei imanomi pokyciai namu salygomis? Pas vaikuti atsirado nezymi veido asimetrija. Dabar jam 7 men. Buvom pas neurologa, patare tik masazus..nerimauju, kad situacija nepablogetu. Gulint ant pilvuko kaklas pakreiptas i kaire puse..

  • Laura Straubergaite 2019 rugsėjo 19 - 14:19

   Sveiki Lina, pirmiausiai turėtų įvertinti kineziterapuetas ir sudaryti pratimų programą, apmokyti namuose Jus ir tada namuose atliekate pratimus. Jei jau atsirado veido asimetrija, reiktų susirūpinti mankštomis, nes savaime neišsitaisys.

 4. Sveiki. Naujagimiui yra 3 sav. Pastebėjau, kad paguldyta ant nugaros sukasi į vieną šoną, ypač pakreipdama galvą, net dalis ausytės yra palinkę. Ant pilvo nenori gulėti, galvos dar nelaiko tiesiai, suka į šoną. Ar galima įtarti kreivakaklystę ar daugiau raumenų distonija(kartais sutrūkčioja kojos, rengiant kartais sunku ištiesti ar sulenkti kojas, rankas).

  • Laura Straubergaite 2019 spalio 6 - 11:52

   Sveiki Simona,
   ant pilvo gulėdamas tokio amžiaus naujagimis dar ir neturi tiesiai galvytės laikyti. O pakreipti į šoną galvytę gali dėl raumenų tonuso asimetrijos. Kojos sutrūkčioti gali. Raumenų tonusas turėtų normalizuotis iki 3 mėnesio pabaigos. Aprengti neturėtų būti apsunkinta bet kokio amžiaus kūdikio. Rekomenduoju pasikonsultuoti su neurologu ir kineziterapeutu.

 5. Sveiki, mano 4,5mėn sūnus daugiausiai suka gvytę į kairę pusę, dešinę retai arba priešinasi, iki šiol bandėm taisyti padėtį naminėmis salygomis nešiodami, guldydami atitinkamai ir viliodami žaisliukais žiūrėti ir į dešinę pusę. Matom kad situacija nesikeičia, o ir galvytė jau deformavosi, turi plagiocefalijos požymių. Pas kokius konkrečiai specialistus kreiptis – neurologus, ortopedus, kineziterapeutus? Bijau, kad nebūtume per ilgai pralaukę – ar mankštos ir masažai dar gali padėti ištiesinti galvytę?

  • Laura Straubergaite 2019 lapkričio 25 - 11:19

   Sveiki Mante,
   pas visus išvardintus specialistus tikrai galite apsilakyti. Mankštos ir masažai būtini. Stenkitės iš vis neguldyti į gultuką, tik ant lygaus paviršaus. Kuo daugiau ant pilvo ir šoniuko.

 6. Sveiki, o jei daktaru praziopsota( nes visu klausiau bet nieks nieko negalejo man pasakyti ) ir tik 10m vaikui pamatyta jog yra kreivakalyste. ar imanoma ka nors padaryti dar?

  • Laura Straubergaite 2019 gruodžio 4 - 9:36

   Sveiki Agne,
   ar įmanoma ką nors padaryti priklauso nuo esamos situacijos ir būklės sudėtingumo. Bet kad daryti reikia, tai žinoma. Pirmiausiai apsilankymas pas kompetetingą kineziterapeutą, osteopatą. Mankštos, masažas tikrai turėtų duoti teigiamą poveikį.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.