Blog

KADA KREIPTIS Į KINEZITERAPEUTĄ?

Džiugu, kad sulaukiau didelio Jūsų susidomėjimo !!! Dėkoju visiems, kurie ne tik patys skaitėte, bet ir pasidalinote šia informacija su kitais. Tokiu būdu Jūs prisidėjote prie kilnaus tikslo – švietėjiškos veiklos: tėvų sąmoningumo ir vaikų sveikatos prevencijos skatinimo. Aukime visi stiprūs ir sveiki.
Šiam kartui norėčiau trumpai aptarti kritinius kūdikio motorinės raidos aspektus, kada tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir pastebėti tam tikrus motorinės raidos sutrikimus.
Profesinėje praktikoje dažnai susiduriu su klinikiniais atvejais, kad tėvai kreipiasi į specialistą, kai problema susijusi su vaiko motorine raida jau būna pažengusi, o ištaisyti ir koreguoti reikia daug laiko, o kartu ir finansinių išlaidų tėveliams. Tokia situacija sukelia tėvams stresą, jie pergyvena dėl kūdikio sveikatos: ar pavyks ištaisyti esamus motorikos sutrikimus, ar neliks liekamųjų reiškinių ateityje …
Mieli tėveliai, atkreipkite dėmėsį į žemiau pateiktas pagrindines motorinės raidos būkles, kurioms esant turėtumėte kreiptis į kineziterapeutą. Kodėl ne į pediatrą, neurologą, ortopedą ar kitą specialistą? Pirma, sutaupysite brangaus laiko, kadangi kineziterapeutas (profesionalas) įvertins vaiko motorinę raidą, patars, kaip ištaisyti esamą situaciją ir padėti kūdikiui. Antra, jei kineziterapeutas įvertinęs kūdikio motorinę raidą matys, kad problema rimtesnė, nukreips pas atitinkamą specialistą išsamesnei apžiūrai ar diagnozės patvirtinimui, kad būtų suteikta kvalifikuota reikiama pagalba.
Taigi, jei nerimaujate dėl kūdikio motorinės raidos, tuomet atsakykite į žemiau pateiktus klausimus ir sužinosite, kada kreiptis į kineziterapeutą.

1) 3 mėnesių amžiaus kūdikis negeba arba sunkiai nulaiko galvą vertikalioje padėtyje/paguldytas ant pilvo;
2) Pastebėjote, kad kūdikis nuolat ar dažnai laiko kreivai galvą (paguldyto ar laikomo vertikaliai kūdikio galvytė ne tiesi, o pasvirusi į šoną);
3) Pastebite, kad 3 mėnesių ir vyresnio amžiaus kūdikio raumenų tonusas yra padidėjęs, t.y. sunku aprengti, plaštakos vis dar kumšteliuose, judesiai netikslūs, grubūs, įtempti;
4) Pastebite, kad 3 mėnesių ir vyresnio amžiaus kūdikio raumenų tonusas yra žemas, t.y. raumenys glebūs, sunku atlikti judesius, galūnės sunkios;

5) 7 mėnesių kūdikis neapsiverčia sąmoningai nuo nugaros ant pilvo;

6) 8 mėnesių kūdikis negeba savarankiškai sėdėti bent 5 sekundes;

7) 11 mėnesių kūdikis nepereina iš sėdimos padėties į keturpėsčią;

8) 11-12 mėnesių kūdikis neropoja;

9) 6 mėnesių ir vyresnio amžiaus kūdikis statomas remia nuolat pirštų galais (stiebiasi);

10) Bet kurio amžiaus kūdikis nesiremia kojomis į pagrindą;

11) Pastebite, kad vienos kūno pusės judesiai ženkliai aktyvesni, nei kitos;

12) 16 mėnesių amžiaus kūdikis dar nevaikšto savarankiškai?

JEI Į NORS VIENĄ TEIGINĮ ATSAKĖTE TAIP, TUOMET KREIPKITĖS Į MANE. AŠ JUMS PADĖSIU. Jei dvejojate, padėsiu įvertinti esamą situaciją periodiškai. Ramaus laiko kartu ir aukite sveiki !!!

*PO 2018 M. GEGUŽĖS 25 D. LAIKINAI NEBUS VIEŠAI PUBLIKUOJAMI ATSAKYMAI Į JŪSŲ KLAUSIMUS KOMENTARŲ SKILTYJE.

191 komentarai - “KADA KREIPTIS Į KINEZITERAPEUTĄ?”

 1. Sveiki,mano mergytei 11mėn,bet ji pati neatsistoja pvz.lovelėje,nevisada iš gulimos padėties atsisėda pati,aš nerimauju,o gydytojai ramina,kad viskas savo laiku..kokia jūsų nuomonė? Jau lankemės ir pas kineziterapeutą ir pas neurologą,kažkokių patalogijų nepastebėta..

 2. Labas, dukrytei 8,2men , ji sediti gali ilgai, tik tik pradejo kartais atsisesti pati is gulimos padeties, sededama ismoko pobiski pasisukti y ta puse kur nori, pobiski bando siekti daikta toliau nuo saves, bet nereplioja ir labai nepatinka jeigu guli ant pilvo, o neramina labiausiai jog paskutine savaite pastebejau jog ji nenori stotis ant koju, jeigu ja paimi uz pazastu ir noreciau pastatyti ji specialiai kojas stengiasi iskelti taip kaip nuo ugnies, jeigu pvz as ja pasistatau ant pilvo ir atsiremia y mano kojas ji stovi tvirtai, bet ant zemes ar lovos nenori stotis, jeigu as paemusi uzrankyciu ja pirma pasodinu ir noriu iskarto pastatyti ja nenori…nestovi…kaip gumine, nupirkau dabar vaikstyne gal jis jai siektiek pades susivokti kad reikia spirtis…stotis, ar man reikia labai sunerimti ar dar turiu laiko ir stebeti toliau, o gal vitamino D trukumas ???? Tai mano 5 vaikas …nei suvienu nebuvo taip :-(, dekui uz atsakyma….

  • Laura Straubergaite 2015 rugpjūčio 6 - 8:43

   Sveiki Jovita, pirmiausiai tai sveikinu, kad turite tokią gausią šeimą. Pagal Jūsų aprašymą, tai ką daro Jūsų mergaitė sėdėdama atitinka amžių. Bet mane neramina, tai kad ji visai nenori gulėti ant pilvo, o tai rodo tikėtina, kad rankų, pečių juostos raumenys stokoja ištvermės, arba raumenų tonusas (padidėjęs ar sumažėjęs), neleidžia jai atlikti judesiukų pagal amžių. Klausimas būtų, ar sugeba mergaitė apsiversti pati nuo nugaros ant pilvo? Dėl vaikštynės, tai mano nuomonė kaip specialisto tokia, ir aš ją visada perteikiu tėvams. Kol vaikas negeba pats atsistoti įsikibęs, ir išlaikyti kūno svorio prie baldo ir eiti šoniniu žingsniu, ji netinkama vaikučiui, nes apkrausite dubens, kojų raumenis ir sąnarius, kurie šiuo momentu dar nepasiruošę statiniam krūviui (t.y. stovėti). Siunčiu nuorodas (nemokama informacija), ką turėtų dabar šiuo momentu ir kaip daryti tokio amžiaus vaikutis:
   http://vsic.lt/7-menesiu-kudikio-motorine-raida/
   http://vsic.lt/8-menesiu-kudikio-motorine-raida/
   http://vsic.lt/parduotuve/kudikio-psichomotorine-raida/7-men-kudikio-raida/
   http://vsic.lt/parduotuve/kudikio-psichomotorine-raida/8-men-kudikio-raida/.
   Dėl D vitamino, tai objektyvią informaciją apie jo kiekį organizme gausite tik pasidarę kraujo tyrimą. Deja jis yra mokamas. Bet tereikia šeimos gydytojo paprašyti ir manau tikrai pasitikrinsite ir tiksliai žinosite ar jo netrūksta, ar jo nėra per daug. Iki 1,5 m. turi kasdien gauti vaikutis 800-1000 TV D vitamino, tai atitinka 2 lašiukus, jei lašinate tiesiai į burnytę ir 3 lašiukus jei nuo šaukštelio suduodate. Visa ši dozuotė, jei kūdikis negauna pieno mišinio, o mama pati žindo savo pienu. Jei geriate mišinį, tuomet ten jau reikia skaičiuoti kiek per parą sugeriate mišinio ir kiek į tą kiekį įeina D vitaminas. Jei esate įsivedę žuvų taukus, tuomet jei sugeriate kasdien po arbatinį šaukštelį jų, užtenka vieno lašelio D vitamino. Visos šios rekomendacijos galioja ištisus metus, nesvarbu, koks metų laikas. Mes gyvename tokioje klimatinėje zonoje, kur tos saulės tikrai nėra per daug.
   Toliau dėl kojų atramos. Ar jus buvo konsultavęs ortopedas, nes visus kūdikius 2-4 mėnesių amžiaus privalo ortopedas konsultuoti dėl klubo sąnario displazijos. Jei jau apžiūrėjo, ir su klubais viskas tvarkoje, tuomet reiktų jau gyvai pasikonsultuoti su kineziterapeutu ar internetu per skype stebėti kaip ir ką daro mergaitė ir sudaryčiau programą. Lauksiu atsakymo:)

 3. Sveiki,iš visų Jūsų užduotų klausimų,praktiškai nei į vieną negaliu atsakyti teigiamai,pagal filmuotą medžiaga mano dukrytė atitinka gal 8mėn.vaikučio atliekamus judesius..neįsivaizduoju ko imtis..:(

  • Laura Straubergaite 2015 rugpjūčio 6 - 8:29

   Sveiki Vida, pirmiausia viskas yra pataisoma. Tiesiog vieni vaikučiai aktyvesni, kiti stebėtojai. Pirmas klausimas: kurioje vietoje Jūs randatės? Antra, jei turite galimybę tuomet būtų gerai, kad nufilmuotumėte ar nufotografuotumėte, kaip mergaitė juda ant pilvo, ką daro sėdėdama, tada matysiu realų vaizdą. Bet reiktų susirūpinti ir rekomenduočiau kineziterapeuto konsultaciją, kad parodytų, kaip paskatinti mergaitę būti aktyvesnę. Gal raumenų tonusas žemesnis ar aukštesnis, ir dėl to sunkiau atlikti judesiukus. Lauksiu atsakymo.

 4. As esu londone, kolkas man vystesi gerai mano supratimu tai niekur ir nesikreipiau, o cia siaipsau niekas nieko netilrina, reikia dar itikinti juos kad tikrai kasnors neramina, nu bet….gal jau girdejot apie uk gd tai neisiplesiu, buvom pas lt gd londone tik neatsimenu gal buvo 2 o gal ir daugiau, tikrino tai viskas buvo gerai, tai klausimas toks pradziai Ar jus mus koncultuotumet, kokios kainos ir koks mokejimo budas, kokios salygos gal galeciau jums parasyti privaciai ar norit jog susirasytumem cia, nes manau butu daugiau tu klausimu , o del vitaminu D buvau nutraukus davus nes bunam lauke labai daug tai pamaniau uzteks :-((, dabar kelios dienos vel duodu, zuvu tauku dar negere….tai irgi beksiu pirkti, o maitinu pati, ….priraset tai isvis neramu pasidare….bloga net…

  • Laura Straubergaite 2015 rugpjūčio 6 - 9:55

   Jovita, nepergyenkit. Svarbiausia, kad išliktumėt rami, tuomet ir vaikutis bus ramus. Konsultacijos yra įmanomos nuotoliniu būdu skype programos pagalba. Idealu būtų, jei vaikučio motorinius įgūdžius: kaip apsiverčia nuo nugaros ant pilvo, ką veikia, kai guli ant pilvo, sėdi ir kaip tos kojos kai Jūs pastatote sau ant kelių, ir bandote atremti į pagrindą. Bet galima daryti ir tiesioginę konsultaciją, kadangi Jūs daugmaž žinote kada vaikutis aktyvus ir ramus, tuomet bandytume kartu nuotoliniu būdu paprovokuoti tai ką aš norėčiau išvysti. Jei ir nepavyktų, pabandytume kitą kartą nemokamai. Dėl apmokėjimo, tai viską įmanoma padaryti internetu: http://vsic.lt/parduotuve/vaiku-kineziterapija/nuotolines-kineziterapeuto-konsultacijos/.
   Konsultacijos kaina 20 eu: į ją įeina specialisto konsultacija, pratimų programos sudarymas, nemokama atitinkamo amžiaus video medžiaga, kaip mankštinti vaikutį ir sekanti konsultacija, jei būtina su 50 proc. nuolaida. Jei dar turėtumėte klausimų, rašykite. Viskas bus gerai, svarbu savalaikė informatyvi ir kvalifikuota pagalba.

 5. Nu gerai, as noreciau jusu paslaugu, tik yra toks dalykas jog as su vaikais toli nuo namu (2val kelio masina) prie juros, zadejau namo negrysti visas atostogas tai yra menesi ( bet jeigu labai reiktu grysciau betkada), dabar susavim neturiu kompo kur yra skypas, telefone dar neturiu….o iseikvojau savo interneta kuris vel pasijungs tik 13d, tai paprasyciau vyro kad atvestu kompiutery, tada persavaite bandyciau pafilmuoti visokias situacijas ir tada nu mzd 13-14 butu galima susisiekti per skypa, nebent dar bandysiu y tlf pajungti skypa anksciau….nes kaskada bandziau kasko nesigavo, o susimoketi jums reikia kada ?? Dabar ar po pokalbio, kada galeciau jums atsiusti fideo ir nuotraukyciu, ir didelis dekui, o tai tikrai darosi neramu, tiesa del vaikstynes….visus uzauginau be jos, o uzvakar siai dukrytei nupirkau, pamaniau kad sy karta vaikstyne atliks naudinga darba :-(,;tai geriau man jos ten isvis ir nedeti :-(

  • Laura Straubergaite 2015 rugpjūčio 6 - 10:28

   Kai registruositės konsultacijai, tuomet automatiškai paprašys sistema užpildyti privalomus laukus, ten bus ir iš karto apmokėjimas (bankinis pavedimas, PayPal, Paysra). Gavus apmokėjimą busite tikra Jūs, būsiu tikra ir aš kad konsultacija įvyks. Gausite priminimą elektroniniu paštu dieną prieš apie sutartą konsultaciją ir laiką. Video failus ir nuotraukas registracijos formoje galėsite prikabinti. Jei kartais ten tų video failų gausis didelė atmintis, tuomet galite pasinaudoti dropbox programa, ir atsiųsti man nuorodą, kad galėčiau žvilgtelti iš anksto. Aš susidarysiu bendrą vaizdą iš anksto ir galėsiu jau tuomet parengti pratimų programą, jei turėsiu video medžiagą ir konsultacijos metu pamokinti Jus kaip ir ką daryti. Dėl vaikštynės, tai kol kas paslėpkite:), negadinkite vaikučiui kojyčių, bet kada manau parduosite, juolab kad nauja. Iki to laiko kol susimatysime peržiūrėkite nemokamą video medžiagą nuo maždaug 5 mėnesių ir atkreipkite dėmesį, ką turėtų atitinkamo amžiaus vaikutis daryti ant pilvo. Pasižymėkite ką daro Jūsų mergaitė, ko ne, tokiu būdu padėsite man greičiau atsekti kokie raumenukai aktyvūs, kurie ne. Dar vienas klausimas, ar ortopesas jus yra konsultavęs dėl klubo sąnario? Lietuvoje visus kūdikius 2-4 mėnesių tikrina, ar gerai išsivystę klubai. Įtariu, kad ne. Nes esu susidurusi su UK sveikatos sistema. Dėl D vitamino, tai kad kelias dieneles nedavėte nepergyvenkit, nieko neatsitiks. Jei kokių dar klausimų, rašykite.

 6. Kai buvo dukrytei apie 2-3men buvo privaloma konsultacija pas seimos gd, ten kaskiek pasukiojo tas kojytes, o kad cia prasytis kraujo D vit. tyrimo tijrai manau neverta, zinokit jie isvis sako vitamino D nereikia…uztenka….vnz kaip ant ko pataikysi, buna su akivaizdziom bedom prasai kraujo tyrimo jie nedaro, tiesa prisiminiau…antrai dukrytei prasiau kraujo tyrimo kad siaip padarytu, tai bejokiu sansu, isplete akis ir sake iki metu vaikams kraujo tyrimo nedaro ir isvis kam reikia, vnz registruojus ir ten pasipasakosiu ko reikes daugiau

 7. Sveiki, noriu paklausti jusu nuomones. Mano mergytei tuoj 9men, bet mes niekaip neatsisedam pacios, neropojam ir nesliauziam. Tiesa, budama 5men ji bande sliauzti keldama uzpakaliuka kaip sliekas, bet tai truko neilgai ir daugiau nebesliauze. Pasodinta ji sedi tvirtai ir jau pilnai sukiojasi siekdama zaislu, kartais pasliauzia ant uzpakalio ksd pasiekti daikta. 8men pati atsistojo lovytrj ir jau zengia zingsnius isikibus i atlosa ir aisku laikoma uz ranku eina sparciai.
  Visgi man darosi netamu kodel ji niekaip neatsiseda pati? Laikant kojas – atsiseda. Ropoti net nebando, o padtatyta ant keturiu isiverkia taip kad apie bandyma parsginti ropoti net kalba neina.
  .pati kiekviena ryta darau masaziukus ir manksteles.

  Noreciau jusu nuomones ar tokia raida yra normali?

  • Laura Straubergaite 2016 rugsėjo 20 - 5:19

   Sveiki Jovita, pagal tai ką aprašėte, tai 9 mėn. amžiaus vaikutis turėtų tik bandyti mokytis pereiti iš sėdimos padėties į keturpėsčią ir grįžti atgal. Išbūti keturpėsčioje 10 mėn., ropoti – 11 mėn. Man kyla klausimai keli: ką ji veikia būdama ant pilvo? Ir kaip ji pasiekia tikslą (žaislą) būdama ant pilvo, jei jis yra už metro? Ar gulėdama ant nugaros apsiverčia ant pilvo? Lauksiu atsakymo.

 8. Siaip zaisla pasiekia sededama ir besimaldama kojomis ir taip sliauzdama ant uzpakalio. Jei zaisliukas kiek arciau tai sededama lenkiasi tol kol apsivercia ant pilvo ir pasiekia. Deja, budama ant pilvo ir jei zaislas toliau jo nepasiekia..pyksta, sukasi aplinkui ratu.
  Tai vadinasi kol kas nerimauti netureciau? Vartosi labai aktyviai, bet ilgiau buti ant pilvo jai nepatinka, tuojau pradeda pykti nes nori eiti ar sedeti. Tiesa nepaminejau, kad dabar budama ant pilvo sliauzia atbula, bet labai pyksta( matyt todel kad tolsta nuo tikslo) ir toks sliauzimas trunka trumpai…

 9. Laba diena. Auginu trecia vaika 7.3men.mergyte nerimauju ,nes pati dar nesedi o miegodama ant sono labai issuka galvyte atgal.Kas tai gali buti ,kaip jai padeti?

 10. Esam neisnesiotukai.Dabar mums itaria. Kad kudikiukas yra zemo raumenu tonuso.ant pilvo islaiko ir pakelia galvyte tik neilgai islaiko.db mes esam 3 5 men. Bet priekiu galvyte kartu su kuneliu nepasikelia ji ir lieka pasvirusi.dar desine puseje rankyte ir kojyte pasyvesnes. Ar mums imanoma atsistatyti ir pasyvyti bendraamzius.patarkit nuo ko pradeti?

  • Laura Straubergaite 2016 rugsėjo 30 - 6:08

   Sveiki Akvile, pirmas klausimas būtų, kiek buvo savaičių, kai gimė? Nes neišnešiotų vaikučių raida iki 2 metų vertinama pagal koreguotą amžių, t.y. reikia atminusuoti tiek laiko kiek trūko iki pilno nėštumo (40 sav.). Į Jūsų klausimą ar įmanoma atsistatyti ir pasivyti bendraamžius, nemačius vaikučio, negaliu pasakyti. Nuo ko pradėti:
   1) Kad tiksliai įvertinti Jūsų vaikučio būklę man reikia Jūs pamatyti. Tai galima padaryti dviem būdais:
   2) jei esate iš Klaipėdos miesto ar rajono, tuomet yra galimybė atvažiuoti pas mane į konsultaciją, kurios metu įvertinsiu vaikučio motorinę raidą, surodysiu teisingas nešiojimo padėtis, kada ir kaip mankštinti, kad skatinti raidos vystymąsi.
   3) Kita galimybė yra konsultuotis nuotoliniu būdu per skype. Tiesiog užsiregistruojate portale (http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/), ir per skype aš pilnai apžiūrėsiu Jūsų vaikutį, pasimokinsim, kaip teisingai nešioti, kaip guldyti, kaip mankštintis, sudarysiu namų pratimų programą, atsiųsiu vaizdinę medžiagą kaip mankštintis.

 11. Laba diena. Auginu 9 menesiu mergyte, kuri gime 35,2 savaiciu. Sedeti pradejo anksti, šiuo metu puikiai atsistoja isikibus i lovele, labai megsta stoveti isikibus i baldus, kartais jau atsiseda pati is gulimos padeties. Verstis nuo nugarytes ant pilvo pradejo 6,5 men. Taciau labai tingi guleti ant pilvo ir nesistengia visai nei sliauzti nei ropoti. Truputi pajuda i sona ir rekia. Ar tureciau sunerimti? Taip pat pradejo sededama siubuoti. Ar tureciau kreiptis i spesialistus?

  • Laura Straubergaite 2016 lapkričio 7 - 12:37

   Sveiki Daiva, siubavimas sėdint gali signalizuoti, tai kad nuobodžiauja arba lavina pusiausvyros ir atramos reakcijas sėdint (čia jau reikia gyvai pamatyti ir bus aišku ar vienas ar kitas). Nes dabar kai ji sėdi, turėtų mokintis pereitis iš sėdimos padėties ant pilvo, o jau tada tokio amžiaus būdama judėti ant pilvo (ropoti, šliaužti ar pan.), bet bandyti pasiekti bent už metrą esantį daiktą: keisti buvimo vietą. Lovytėje ji atsistoja, nes mažai vietos, randa kur įsikibti ir rankų pagalba stojasi. Kadangi esate neišnešiotos, tai motoriką reikėtų vertinti kaip 8 mėn. Tai kaip ir mėnesį rezervo dar turite. Blogiau tikrai nebus, jei pasirodysite kineziterapeutui, kad save nuraminti. Daug laiko ant žemės praleiskite.

 12. Labai aciu uz atsakyma. Bandysiu dar laukti, nes gyvename Airijoje, sunkoka patekti pas specialistus. I ka labiausiai kreipti demesi ir kada sunerimti?

 13. Sveki,mano dukrytei metai ir 2 su puse menesio,bet ji vis dar nevaiksto viena. Ji eina tik pagal baldus arba jei laikai uz rankyciu,ropoti pradejo tik 11 menesiu. Patarkit ka daryti.

  • Laura Straubergaite 2016 lapkričio 14 - 7:54

   Sveiki Aurelija, jei po gerų 2 mėnesių dar nevaikščios pati vaikutis, tuomet reikėtų kreiptis į neurologą, ortopedą ir kineziterapeutą. Kdangi pradėjo ropoti 11 mėnesių, tai raumenys dar nėra pasiruošę vaikščiojimui. Bet neverta kol kas pergyventi, nes yra normalu, kad kūdikis pradeda ropoti sulaukęs 11 mėnesių.

 14. Laba diena! Mano dukrai 1,8mėn ir dar pati nevaikšto. Jaučiasi vaiko baimė. Eina tik įsikibusi įranka, vežimėlį ar tvorelę. Jei kas nors nepavyksta ar blogai jaučiasi, krenta ant pilvo ir purtosi (taip save stimuliuoja). Ar galite paaiškinti toki reiškinį ir kur man kreiptis. Labai ačiū už atasakyma.

  • Laura Straubergaite 2017 sausio 16 - 11:12

   Sveiki Inga, dėl to kad nevaikšto pati dar savarankiškai siūlau kreiptis pas neurologą, kuris įvertins dukros neurologinę būklę. Taip pat pas ortopedą, kuris patikrins, ar nėra ortopedinės problemos, dėl ko nevaikšto. Taip pat būtinai pas vaikų kineziterapeutą, kuris įvertinęs mergaitės motorinę raidą, rekomenduos kaip mankštinti namuose. Kur Jūs gyvenate? Šeimos gydytojos prašote siuntimo įvertinti vaiko raidą į Ankstyvąją reabilitacijos tarnybą. Čia rasite tarnybų sąrašą: http://vsic.lt/vaiku-raidos-sutrikimu-ankstyvoji-reabilitacija/. Pagal aprašymą Jūs turite gauti reabilitacijos paslaugas (kineziterapijos, logopedą ir kt.). Lauksiu atsakymo.

 15. Sveiki, mano mazyliui 5 men. Jis nenori verstis nuo nugaros ant pilvo. Kai paguldau ant sono arba su mano pagalba apsiverčia. O pats nenori. Ar turėčiau sunerimti? Aciu

  • Laura Straubergaite 2017 sausio 26 - 9:05

   Sveiki Ana,
   sąmoningai apsiverstoi nuo nugaros ant pilvo turi 7 mėn. pabaigoj. Jei tada dar nesivartys, tuomet jau reikia sunerimti. Normalu jei vartytis pradeda 3,5 -7 mėn. kūdikiai. Mano patarimas, daygiau laiko ant žemės praleiskite. http://vsic.lt/lavinamasis-kilimelis/

 16. Sveiki,
  Mano dukrytei 8,5 mėn. Ji ne per seniausiai išmoko tvirtai sėdėti,bet iš gulimos padėties sėstis nebando.Nešliaužioja, bet norimą tikslą pasiekia versdamasi nuo pilvo ant nugaros, nuo nugaros ant pilvo ir t.t. kol nusiridena kur nori. Dar neturi nei vieno dantuko. Neramina tai ,kad pastačius ant kojyčių ji nestovi tvirtai ir lenkiasi į priekį sudarydama 90 laipsnių kampą,tiesiai visiškai nestovi. Ir statoma nespyruokliuoja kojomis. Ar reiktų nerimauti?

  • Laura Straubergaite 2017 kovo 7 - 10:49

   Sveiki Matilda, Kadangi tikslą pasiekia vartydamasi, todėl ir nenori šliaužti. Tikėtina, kad pečių juosta nėra pakankamai stipri, todėl ir nenori šliaužti, o turėtų sukiotis gulėdama ant pilvo atgal į šonus ir pirmyn. Kojų atrama tokio amžiaus turėtų būti stabili, išlaikyti kūno svorį kai laikote už delniukų. Ar konsultavo ortopedas dėl klubo sąnario. Ar konsultavo neurologas dėl raumenų tonuso? Rekomenduoju nuotolinę konsultaciją, kurios metu įvertinsiu tiksliai motoriką ir sudarysiu namų programą, pasimokinsime daryti namuose pratimus, skatinančius šliaužimą ir kt.
   http://vsic.lt/parduotuve/vaiku-kineziterapija/nuotoline-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija-30-min-trukme/

 17. Laba diena. Mano berniukui 1m2men. Jis visiskai neropojo. 13 menesiu pastatytas pradejo eiti. Kas mane neramina, tai jis pats neatsiseda, jau net nesneku apie atsistojima. Bet pasodintas sedi, o pastatytas eina. Visiskai neturi supratimo apie griuvima ir kazkokia savisauga, ka turi ropojantys vaikai. Prarades lygsvara griuna tiesiomis kojomis ir aukstyn galva, o jei i prieki, rankytemis net nesisaugo. Bandau mokinti sestis griunant, bet nelabai pavyksta. Lovyteje nei karto nei atsisedes nei atsistojes nera, pabudes tiesiog guli ir kai atsibosta, jau kviecia mane. Bandau mokinti ji kazkaip atsiklupti, kad bandytu stotis, bet niekaip, toks vaizdas, kad jam toks pratimas net skausmingas. Ant pilvo paguldymas didziausia nelaime, nes labai nemegsta ir atsivercia iskarto. Is gulimos padeties net nesistengia sestis, geriau gules ir verks, bet sestis nemegins. 11men vaiksciojom 10k i masazus, masaziste sake, kad zemas raumenu tonusas. Dabar planuoju palankyti baseina. Ka dar galetumete patarti? Gal reikia imtis kazkokiu rimtesniu priemoniu? Aciu labai.

 18. Sveiki, musu suneliui siuo metu 9 men. taciau nuo gimimo labai nemegsta guleti ant pilvo. Stengiuosi deti kuo dazniau, taciau praleistas laikas sia poza minimalus. Susiduriu su problema jog jisvisai nenori vartytis, tiesiog nerodo jokio noro. Jei per diena viena karta apsivercia dziaugemes, taipogi apsivertes sunkiau istraukia rankyte ispoapacios. Sedi tvirtai, bet pats atsisesti nesiruosia. Sliauzioti ir ropoti noro nerodo.

 19. Sveiki.Musu mazyliui 11,5men. Aktyviai sliauzioja,stojasi,vaiksto palei baldus. Taciau jis neropoja.Paropoja kelis zingsnius iki baldo ir stojasi,o siaip po namus sliauzooja kaip kareivis. Taip pat jis sedasi,sedi,taciau pastebejau ,kad susikuprines daznai sedi. Siaip vaikas tikrai aktyvus. Gal galetume patarti,ar ar normalu?

 20. Sveiki. Mano 7 mėn. dukra jau atsistoja įsikabindama į baldus, stovėti gali ilgai. Prilaikoma už pažastu dėlioja kojas, imituodama ėjima. Sėdi nuo 5 mėn, ropoja nuo 6 mėn. Tik šliaužti nemoka. Ar tokie ankstyvus pasiekimai gali rodyti padidėjusi raumenu tonusa? Kartais pastebiu jog ramybės būsenoj būna sugniaužtais kumštukais. Dėkoju, jei atsakysite.

  • Laura Straubergaite 2017 balandžio 6 - 14:01

   Sveiki Irena, jei ropoja jau tai tikėtina, kad nebešliauš. Ne visi vaikučiai šliaužioja. Tai pereinamas etapas kai pradeda gulėdami ant pilvo suktis apie savo ašį ir pereina į šliaužimą arba ropojimą. Iš to ką aprašėte, matyti, kad mergaitės raida greito tempo. Bet tai nereiškia, kad raumenų tonusas padidėjęs. Mano rekomendacija būtų, nevedžioti laikant už pažastų, nes tai gali didinti raumenų tonusą. Jei ramybėje kumštukai neatsipalaiduoja, gali rodyti padidėjusį raumenų tonusą. Ar kai rengiate, jaučiate, kad sunku sulenkti ar ištiesti rankas ir kojas?

 21. Sveiki, mano berniukui balandžio 14 bus 7 mėn. Problema didžiausia yra ta, kad neturi raumenines ir riebalinės masės, šviečia šonkauliai ir mentis, prastai valgo…Ūgis 72cm, svoris 6,700g. Raida čiauškėjime, kalbėjime gera, raumenu tonusas padidėjes rankose, sugniaužti kumštukai buna, nes plojant katu katu katutes buna itemptais delnais, raumenu distonija. Moka: apsiversti nuo nugaros ant pilvo, tiesia viena, kita ranka siekiant žaisliuką, pakelta aukščiau. Ant pilvo patinka gulėti ir žaisti, sukasi apie savo ašį kai netingi yra koks tikslas, pasiremes dilbiais- plaštakomis pasiubuoja. Užpakalio beveik nekelia, spardosi, kapstosi kojomis, kartais netyčia pakelia. Viską graužia, seiliūnas, dantų neturi. Gulint ant pilvo patinka pačiam spaudinėti begemotą žaislą. Dominuoja dešnė ranka labiau muša į kilimėlį, gym kamuolį, ant kamuolio patinka, bet greit pavargsta. Nešliaužo, neropoja, nesėdi, bet patinka tvertis už pirštų ir sėstis, kartais gultuke atsisėda, kojom nespyrokliuoja, remiasi kietomis kojomis visa pėda labiau nei pirštukais. Gulint ant nugaros nepatinka kojomis daryti drugeli atvesti klubus, displazijos nėra, gulint ant pilvo atveda, vis tik šiek tiek kelia ruriuką žiūrint dabar, ir sukiojasi apie save rateliu. Kaip labiau priauginti masės, kad tvirtesnis būtu, dabar toks ilgas ilgas sliekas, nevalgus 100-125ml Mp 4-5 k. Paroj, 3k. koses po 50-120g kaip kada, su ašaromis, besipykstant. Tai ar neveluoja vaiko raida?

  • Laura Straubergaite 2017 balandžio 9 - 9:13

   Sveiki, pagal tai ką aprašėte, raida nevėluoja. Dėl mitybos ir svorio prieaugio, tai mažai ką galiu ir patarti, nes gali būti keletas priežasčių. Pirma, gal kasos ar kepenų fermentų trūksta, kad svoris mažai priauga. Tokiu atveju reiktų pasikonsultuoti su vaikų gastroenterologu. Antra šeimos gydytoja turėtų kiekvieną mėnesį žymėti augimo diagramoje Jūsų vaikelio ūgio ir svorio prieaugį, ir jei jau yra žemiau kaip 3 procentilė rodikliai siųsti pas endokrinologą, gastroenterologą, pediatrą, kuris įvertintų vaikučio svorio stokos priežastis. Kadangi iš to ką aprašėte, raida tikrai atitinka amžių, tai raumeninės masės tikrai netrūksta, o riebaliukų ne visi turi. Trečia, gali būti ir genetinis faktorius, gal jūs ar tėtis toks vaikystėje buvote.

 22. Ne, rengiant tiek kojas tiek rankas sulenkti ar ištiesti nėra sunku.

 23. Sveik,suneliui 3men ir 3 sav. GIMEM 3SAV ANKSCIAU ir sverem 2.230.dabar 5kg.turim bedu del gulejimo ant pilvo ir galvos kelimo,vos tik paguldau jis po minutes pradeda verkti,pykti ir ne nebando kelti galvytes.desine rankyte atmeta y uzpakaly(na nesiremia jomis).nezinau ka daryti nrs esu ne lt o kai paprasiau masazu ar mankstu man pasake kad dazniau guldykit ant pulvo.Nors as stengiuosi visaip jy sudominti bet…

 24. Sveiki,suneliui greit 9menesiai, pagal savo amziu judrus,aktyvus.Bet mane neramina kad pats nesedi,o pasodintas virsta i prieki arba i sonus.Taip atrodytu kad nugarytes raumenukai silpni. Paguldytas ant pilvuko bando keltis keturiom,pasistumia i prieki po truputi. Palaikomas uz rankyciu atsistoja,bet labai trumpai isbuna. Nenori buti sedimoj padeti,pasedejus siek tiek gulasi ant nugaros. Vartytis vartosi,kojytes i virsu kelia,bet tas kad sededamas virtineja ir dar pats savarankiskai neatsiseda mane neramina.
  Buvom pas gydytoja tai lauksim vizito pas fizioterapeuta. Beto uzsirasem i masazus. Kadangi pati gyvenu UK nelabai pasitikiu ju medicina. Noreciau pasikonsultuot su Jumis. Ka ir kaip daryt.

 25. Sveiki, sūnui greitai 8 mėn, tačiau jis neropoja. Tačiau sėdi ir atsisėda tiesiai ir stojasi ir išstovi pats tverdamasis už įvairių atramų – tiek rankų, tiek ir į lovelės tvorelę įsitvėręs tai padaro pats. Vedamas keletą žingsnių žengia ir išsilaiko už vienos rankos. Bet neropoja… Jei nori pasiekti daigtą gulėdamas, tai remiasi galva į žemę, pasistumia rankomis ir atsisėda. Kitaip sakant ne į priekį, o atgal pajuda :) Nežinau, ar čia blogai, bet kaip jį išmokyti ropot – remiasi galva į žemę ir stovi.

 26. Sveiki. Ar normalu, kad 9 mėnesių kūdikis neropoja/ nešliaužioja? Sėdi kuo puikiausiai, kada nori tada pasivarto, pasiema žaisliukus. Atrodytų, jog tyngi, kadangi pastatyta keturiomis padeda galvytę ir guli. Vartymosi padėtis keisdavo, bet kai išmoko sėdėti – vartosi žymiai mažiau. Dėliojam žaisliukus aplink, siekia, o jei nepasiekia, tiesiog susidomi kažkuo kitu arba supyksta.

 27. Sveiki. Mūsų mergaitei 5 mėn. ir dvi savaitės. Atkreipėme dėmesį, kad kuomet laikome ant rankų vertikaliai, jos galvytė vis nestipriai susvirduliuoja kuomet ją pasuka į vieną ar kitą pusę. Atrodo šiek tiek anksčiau vos tik pasukusi galvyte laikė iškart stabiliai ir tiesiai į ten kur žiūri, o dabar vis susvirduliuoja kol tiesiai pasidaro.

  • Laura Straubergaite 2017 rugpjūčio 25 - 12:10

   Sveiki Tomai, kad atsakyti Jums į klausimą, Jūsų atveju tikslingas raidos įvertinimas. Rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins mergaitės motorinę raidą, nes tokio amžiaus kūdikis jau turėtų tvirtai laikyti galvą, net ir pakeitus padėtį.

 28. Sveiki,rugsejo 7 bus 7men.,guledamas ant pilvo nesiremia rankytemis,nesedi pats,ir nemegsta guleti ant pilvo.Kiek ymanoma bandau guldyti dazniau ir pati guluosi ,na bandau visus ymanomus budus.Gyvenam Norvegijoje ir jiems cia viskas normalu.ka patartumet daryti?,aciu

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 4 - 11:19

   Sveiki Edita, o ką daro? Sėdėti 5 sekundes turėtų 8 mėn. pabaigoje. Dabar po truputį turėtų pasėdėti pasirėmęs rankytėmis iš priekio. Turėtų aktyviai vartytis ir suktis apie savo ašį. Tiesiog toliau mankštinkitės ir būkite kantri.

 29. Paremtas sedi ,kai palinksta y prieka atgal atsilosia,tik y sonus virsta.Vartytis vartosi bet neaktyviai ,apsivercia nuo nugaros ant pilvo ne daugiau 4 kartus(per diena),suktis aplinkui asy sukasi.nuo pilvo ant nugaros isvis lb retai apsivercia nebent as su zaisliuku is priekio barskinu kad jy paimtu tada ir verciasi

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 12 - 8:43

   Sveiki Edita, Jūs ramstote vaikutį, ar jis pats pasiremia iš priekio su rankytėmis (tai du skirtingi dalykai. Tai ką aprašėte kaip ir atitinka amžių, bet žinoma reikėtų gyvai apžiūrėti.

 30. Sveiki. Norėjau pasitarti. Mano dukrekei neseniai suėjo metukai, o ji vis dar stovėdama laikosi už baldų, taip pat nesilaikydama neatsistoja ir neina. Eina vedama už vienos rankos pilna pėda. Prieš tai ji viską darydavo su bendraamžiais ar net juos lenkdavo (sėdi nuo 6,5 mėn., atsistojo laikydamasi už baldų 7 mėn., atsistojusi eidama stumdė kėdes 8 mėn.). O paskui stambios motorikos raida labai sulėtėjo. Ar čia normalu? Ar jau reikia kreiptis į kineziterapeutą? Pediatrė sako, kad viskas normalu, bet man kaip mamai vistiek neramu. Dukrytė gimusi laiku, prieš tai jokių sveikatos problemų nebuvo.
  Ačiū už atsakymą

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 12 - 8:51

   Sveiki Renata, tai ką aprašėte daro pagal amžių. Jei 16 mėn. dar nevaikščios savarankiškai, tuomet reikėtų kreiptis pas kineziterapeutą, šeimos gydytoją, neurologą. Bet jei Jums neramu, galite pasikonsultuoti su kineziterapeutu dėl motorinės raidos.

 31. Pasedi neparemtas apie 20 sekundziu

 32. Sveiki, mano berniukas yra 9,5 men, bet pats neatsisedo ir net nebando, pasodinti yra labai sunku ji, rieciasi atgal arba stojasi is karto, pasodintas sedi sulinkes i prieki rankytem atsiremes arba is karto sukasi ir gulasi ant pilviuko, pasodintas keduteje valgymo sedi labai tvirtai ir tiesia nugaryte. Siaip labai megsta guleti ant pilvo, sliauzia, ropoja po truputi, pats atsistojo ir jau isikibes i baldus pilnai stovi labai ilgai, paemus uz rankyciu deda kojytes imituodamas ejima. Visa diena buna arba ant pilvo sliauzia ar ropoja arba stovi pasiremes i baldus. Mane neramina tai kad jis net nebando sestis o ir pasodintam but nepatinka, toks jausmas kad jo liemens raumenukai silpni sedejimui, bet stovet tai pilnai stovi isikibes. Ka patartumet mums, kaip paskatinti ir ismokyti ji sedeti?

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 27 - 10:25

   Sveiki DOvile, tikėtina, kad liemens raumenų tonuso problemos. Kad sėdėti turi ir dėmesys būti pilnavertis, nes sėdimoje padėtyje reikia susikaupti ir užsiimti su žaisliukais (t.y. žaisti, analizuoti, išimti iš dėžutės, išmėtyti), žodžiu daryti netvarką. Kaip paskatinti sėdėti čia jau siūlyčiau pasikonsultuoti su kineziterapeutu, nes vis tiek reikalinga apžiūra ir motorinės raidos įvertinimas. Tą galite padaryti pagal gyvenamąją vietą arba čia pas mus nuotoliniu būdu: http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/

 33. Laba diena. Mano sūnui yra 7 mėn. Labai judrus, lengvai verčiasi į abi puses nuo nugaros ant pilvuko, tačiau mane neramina tai, kad nuo pilvuko ant nugaros vis dar neapsiverčia. Kai pavargsta, tai ima rėkti, kad paimčiau. Ar tai normalu? Išmoks, ar jau reikėtų kineziterapeuto pagalbos?

  • Laura Straubergaite 2017 rugsėjo 27 - 10:21

   Sveiki Egle, jei 9,5 mėn. nepavyks to padaryti, tada gal ir reiktų susirūpinti. Bet iš patirties galiu pasakyti, kad ne visi vaikučiai tą daro. Kol kas ramiai sau gyvenkit ir aukit sveiki:)

 34. Sveiki, norėjau paklausti kas gali buto negerai mergytei jei ji laikoma už pažastų nespiruokliuoja kojytem, o tiesiog stovi? Už savaitės 7 mėnesiai. Gimė 37,2 sav.

 35. Sveiki. Mano sūneliui 7 mėn. ir dar nesėdi. Laikant ant kelių sėdimoje padėtyje sėdi. O pasodinus vieną griūna į šoną arba lenkiasi i priekį ir atsiremi su rankytėmis. Ar tai normalu? Ar jau turėtų sėdėti pilnai?

  • Laura Straubergaite 2017 spalio 23 - 8:46

   Sveiki, 5 sekundes turi pasėdėti 8 mėnesio pabaigoje. Taip kad dar yra laiko išmokti sėdėti. Kad atsiremia rankytėmis ir priekio normalu, kad griūna į šonus irgi normalu.

   • Sveiki, noreciau jusu nuomones. Dukrytei 1.4m.bet nevaiksto savarankiskai, isikibusi eina, pastebejau kad vedima is jos kairios puses tiesiog puikiai eina, o is desinios puses vedima nebepaeina iesko kur dar isikibti sunkiau eina. Ant uzpakaliuko visus namus aplaksto, keturiom neropoja. I baldus isikibusi stojasi puikiai, bet retai kada zinksniuoja i juos laikydamasi. Kokia jusu nuomone? Aciu

    • Laura Straubergaite 2017 spalio 30 - 17:32

     Sveiki Sonata, problema, kad neropoja, o juda ant užpakaliuko ir tikėtina, kad viena koja prisitraukia taip judėdama. Kadangi mažai eina šoniniu žingsniu, nedirba sėdmenų raumenys. Manau, kad Jums reikia kinezitereuto konsultacijos ir mankštų, kad suaktyvinti tuos ruomenukus, kurie padėtų išmokti ropoti, eiti šoniniu žingsniu, o paskui ir vaikščioti savarankiškai. Žinoma, nepamaišys, jei pasirodysite neurologui.

 36. Labai labai jums aciu, esu is pagegiu, pas neurologa uzsiregistruosiu klaipedoje vaiku konsolt. polikl. O kineziterapiauta teks paieskoti, gal taurageje pavyks. Aciu kad uzvedete ant kelio.

 37. Sveiki, mano sūneliui 8.2men , gimė 4.20 kg ,jis pats savarankiškai nesėdi kai pasodini , griūna į šonus , sulinkes rankytėmis trumpai atsiremia iš priekio , pats nebando atsisėsti irgi ,labai patinka guleti ant pilvuko, vartosi puikiai , šliaužioti lyg ir nebando , kai pasiekti žaisliuka bando tai kaip vikšriukas , susiriečia ir išsitiesia , taip pasiekia žaisliuka, keturpėsčias spyrukliuoja į prieki atgal , neramina manes , kad jis dar nesėdi kai pasodini ir pats nebando atsisėsti . Taip pat neramina , kad nesliauzioja ,ar tai blogai ?

  • Laura Straubergaite 2017 lapkričio 14 - 5:24

   Sveiki Greta, iš to ką aprašėte, gulėjimo ant pilvo raida atitinka amžių. Dėl sėdėjimo, tai 8 mėnesio pabaigoje turėtų pasėdėti savaranakiškai 5 sekundes. Pradėkite mokyti sėdėti pirmiausiai pasiremiant iš priekio, dėkite didesnį žaislą ar dėžutę tarp kojų, kad žaisdamas atsiremtų į padėtą daiktą tarp kojų. Jei neramu, galite pasikonsultuti su kineziterapeutu gyvai ar nuotoliniu būdu, kuris patars, kaip lavinti sėdėjimo funkciją namuose.

 38. Sveiki, mano vaikui 4,5 men kai as ja keliu is lovytes ji kelia rankas i virsu ir sulenke kojas, pakelta, kas tai galetu buti? Ar reikia kreiptis pas daktarus? Ar cia tiesiog toks etapas? Atrodo lyg ji isigasta ir taip sustingsta pakeltom rankom ir sulenktom kojom apie kokia sekunde.

  Labai laukiu jusu atsakymo.

  • Laura Straubergaite 2017 lapkričio 17 - 17:17

   Sveiki Dalia, gali būti išgąsčio refleksas, kuris turėtų apie 6 mėnesį slopti. Pas neurologą jei neramu galite apsilankyti.

 39. Sveiki, kūdikiui ką tik suėjo 6 mėnesiai, verčiasi nuo nugaros ant pilvo laisvai, nuo pilvo ant nugaros kelis kartus tik apsivertė, pasodinta sėdi tiesiai, sukiojasi, siekia ir paima žaislus, bet nešliaužia, užpakalį kelią tik kartais, kai buvo 4 mėn neurologė sakė, kad padidėjęs kojų ir rankų raumenų tonusas. Jei gulėdama nepasiekia žaislo, tai išsitiesia visu ūgiu ir bando pasiekti, o sėdint per daug pasilenkus į priekį atsiduria ant pilvo. Ar sunerimti, kad nebando šliaužti, bet jau tvirtai sėdi? Niekada neramsčiau sėdinčios, sodinaus tik ant kelių.

  • Laura Straubergaite 2017 gruodžio 5 - 10:12

   Sveiki Raminta, tokio amžiaus kūdikis dar ir neturi šliaužti. Dabar turi mokintis gulėdama ant pilvo apie savo ašį. O sėdint formuotis šoninės pusiausvyros ir atramos rekacijos, t.y., kad pasiima šone esantį daiktą pasiredama artimesne ranka ir grįžta atgal į sėdimą padėtį.

 40. Sveiki,mano dukrytei 1metai ir 3 men.pradejo vaikscioti 1m ir 1men.man neramu,kad ji eina pakreipusi galvyte i kaire puse.o sedint tiesiai galvyte buna.mums buvo padidejas raumenu tonusas.dareme mankstas.lankeme baseina.

  • Laura Straubergaite 2017 gruodžio 15 - 5:05

   Sveiki Judita, Jūsų atveju rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins raumenų tonusą, motoriką, judesių simetriją ir patars, kaip spręsti šią problemą.

 41. Sveiki mano sunui 7men pradejo labai kelti rankytes i virsu,atrodo kad raižosi bet labai daznai tai daro ir galvyte nelygi desineje puseje link ausytes toks kaip gumbas iskilimas.ka galite patarti

  • Laura Straubergaite 2017 gruodžio 27 - 7:01

   Sveiki Airida, galvos formos asimetrija gali būti dėl padėties ir judesių asimetrijos, kreivakaklystės ir kt. priežasčių, o dėl ražymosi ir rankų kėlimo į viršų, reikia pamatyti gyvai ar per skype (gali būti stereotipiniai judesiai, dėmesio atkreipimas ir kt. priežastys). Rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins vaikučio motoriką ir jei bus poreikis nukreips pas neurologą ar kitą specialistą.

 42. Sveiki.
  Mano berniukui uz keliu dienu 10 menesiu. Sedi pasodintas , bet pats vis dar neatsiseda y prieky pasilenkia pasiimti zaislo ir atsikele atgal o y sonus jai siekia zaislo nuvirsta bandau mokinti kad remtusi su rankyte bet nepavyksta jam. Sliauziam bet labai ne daug nes greit supyksta. Sededamas pasilenkia y prieky ir nusileidzia ant pilvo. Ant pilvo megsta buti guli ant alkuniu bet nepakele savo krutines, kitaip sakant nepakyla ant rankyciu ir nenulaiko savo svorio. Turejom 15 masazu po kuriu pradejo sedeti ir sliauzti sake buvo silpni nugaros raumenukai. Nesivercia nuo pilvo ant nugaros. Labiausiai neramina kad pats neatsiseda ir nepakyla ant savo rankyciu. Beje gimem 37 savaiciu ir sedmenine pirmeiga ( pagimdziau pati ). Gal ka patarsite? Dar noreciau konsultacijos per skype. Bandysiu nufilmuoti ka ir kaip jis daro.

  • Laura Straubergaite 2018 sausio 4 - 10:49

   Sveiki Asta, konsultacija prieinama per skype. Jums tereikia pasirinkti trukmę ir dieną, kad matyčiau sistemoje. O paskui jau galėsim individualiai suderinti laiką. Jei pasirinksite konsultaciją skype, vaizdinės medžiagos kai ir nereikia, bus galima iš karto matyti, ką ir kaip vaikutis moka ir tuo pačiu metu pasimokyti. Po konsultacijos sudarysiu namų pratimų programą ir atsiųsiu vaizdinę medžiagą su pratimais. http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/

 43. Sveiki, mano mergytei 1.4 mėnesiai, tačiau vis dar nevaikšto, ropot pradėjo irgi vėlokai, nuo pirmojo gimtadienio. Gimem laiku, normalaus svorio. Sakykit ar jau sunerimti ir kreiptis į specialistus ar dar laukt iki pusantrų? Isikibus į baldus atsistoja ir eina laikydamasi, tarkim aplink stalą. Prieš keletą savaičių keletą kartų bandė pati atsistot nesilaikydama, keldama užpakaliuką, bet viskas tuom ir baigėsi. Mūsų pediatrė sako dar laukt iki pusantrų, bet aš kaip mama vistiek nerimauju. Ačiū už atsakymą.

  • Laura Straubergaite 2018 sausio 4 - 7:04

   Sveiki Karolina, pediatrė teisi, kad reikia laukti iki pusantrų metukų. Jei 18 mėnesių dar nevaikščios, tuomet jau reiktų kreiptis pas neurologą. O dabar kuo daugiau judėti.

 44. Parasykite man y el.pasta. neleidzia registruotis nuotoliniai konsultacijai kazkodel..

 45. Sveiki.
  Sunui 7 menesiai. Ropoja jau pora savaiciu, taciau jo ropojimas yra kitoks. Viena kojyte pakista po uzpakaliuku, nedirba. Ar tai nera blogai? Juk raumenukai koju skirtingai dirba? Ar taisyti jo kojytes jam ropojant?
  Aciu uz atsakyma

  • Laura Straubergaite 2018 sausio 25 - 6:29

   Sveiki Simona, idealu būtų, kad ropotų simetriškai. Pabandykite kartu paropoti prilaikant jo kojytę. Atkreipkite dėmesį ar iš sėdimos padėties į keturpėsčią nepereina tik iš vienos pusės. Jei taip, tuomet paskatinkite per kitą pusę pereiti į keturpėsčią ir grįžti į sėdimą padėtį.

   • Bandeme siandien taisyti ropojima, pyksta bet stengiasi ropoti kaip priklauso.
    Sedasi ir stojasi keturiomis kaip ir sakot is vienos puses tik. Skatinsim is kitos.
    Aciu

 46. Sveiki, mums jau tuoj 9 mėnesiai. Neramina dvi temos.
  Pirma, nespyruokliuojam. Nors įsikibus į baldus pati atsistoja, prisilaikydama jú, paeina į šonus pvz. link žaisliuko, prilaikoma už rankyčiú žingsniuoja, pėdutè stato pilna pėda. Ar kažkà negerai darome, ar tiesiog kūdikis gali ir nespyruokliuoti?
  Antra, neropojam. Ant lovos dar dar (labai trumpus atstumus), bet ant žemės sunkiau – slysta kojytės ir pradeda šliaužti. Šliaužiam intensyviai jau pora savaičiú, atsisėda pati, sėdi tvirtai. Gal per anksti pergyvenu?

  • Laura Straubergaite 2018 vasario 26 - 6:34

   Sveiki Vilma, spyruokliuoja kūdikia apie 7 mėnesį. Kadangi Jūsų vaikutis jau stojasi ir eina pagal baldus, tai ir neturi to daryti. Ropoti kūdikis turi 11 mėnesio pabaigoje, taip kad dar turite laiko tai išmokti. Tikrai per anksti pergyvenate. Pagal tai ką aprašėte, daro laiku.

 47. Sveiki, mano sunelis gime 36sav 4d. Turejome uzsitesusia gelta iki 3men. Viskas raidoje regis gerai bet labai neramina galvyte ja laiko gerai bet nuo 3 men pastebejau jog linksta i sona. Mes uk cia sulaukti fizioterapisto lb ilgai ir tik viena konsultacija kiek zinau…. buvom pas gydytoja sake palaukit dar 3men jei nepageres kreipkites vel… tai taip nuo 3men ir gyvenam kudikis buna savaite puikiai laiko galvyte tiesiai po to vel i sona, tada vel tiesiai kuri laika ir vel i sona ir kartais labai stipriai buna itemptas kakliukas labai stipriai palenkta bet neilgai ir tada tik siej tiek i sona. Labiausiai dominuoja desine puse bet buna pasvyra ir i kaire… as manau tai del kintanciu tonusu ar esu teisi nes kreivakaklyste atmete nera pazeisto raumens ar zvairumo na bent jau bendros praktikos gydytojas…. ir ar praeina tai savaime ar reiks mankstu???? Nes cia ju kiek zinau neskiria…. tik parodo ka namie daryti…

 48. Sveiki,dukrytei 8men. jei sedi atsiremusi linguoja i prieki ir atgal kitaip tariant dauzo nugaryte,kodel?Dar neropojam ir pati neatsiseda..

  • Laura Straubergaite 2018 balandžio 4 - 5:33

   Sveiki Laura, gali būti sterotipinis judesys. O kai sėdi be atramos ar taip pat daužo nugarytę? Ropoti dar anksti, šiuo metu turėtų aktyviai vartytis, suktis apie savo ašį gulėdama ant pilvo, sėdėti 5 s. be atramos.

 49. Sveiki mano vaikui 6men ir 2sav. ar normalu jei kudikis guledamas ant pilvo nesiremia isstiestomis rankomis? ar verta sunerimti? Ačiū

 50. Sveiki mano mergytei 9men. Nuo gimimo iki 6men gydeme klubu displazija. Ortopedas neleido statyti. Sakykit ar ji išmoks atsistoti ir vaikščioti jei jos nemokinsime?

  • Laura Straubergaite 2018 balandžio 30 - 9:52

   Sveiki Jolita, tikrai išmoks ir atsistoti ir vaikščioti, tik gal šiek tiek vėliau. Svarbiausia neskubinti stovėjimo, esminis dalykas turintiems klubo sąnario displazija ropojimas. Ir kuo ilgiau. Žinoma, Jūsų atveju nepamaišytų masažas, mankštos. Prašykite šeimos gydytojo siuntimo į Ankstyvąją reabilitacijos tarnybą.

 51. Sveiki, mane truputi neramina kad musu mergyte neatsivercia nuo pilvo ant nugaros, nuo nugaros ant pilvo apsivercia ant abieju sonu vartosi, koju pirstus i burnyte susikisa, susiriecia i kamuoliuka. kai buvo trys men nuo pilvo ant nugaros apsiverte , o db mums beveik 6men.sestis dar nenori, atrodo netvirtas stuburas.

  • Laura Straubergaite 2018 gegužės 4 - 10:29

   Sveiki Živile, trijų mėnesių verstis nuo pilvo ant nugaros galėjo spontaniškai. Ne visi vaikučiai mėgsta verstis nuo pilvo ant nugaros. Šiame amžiuje svarbiausiai apsiversti ant pilvo ir sukiotis į šonus. Dalis vaikų jau bando sėdėti. Bet nereikėtų nerimauti, jei dar nesėdi. Dabar turėtų trauktis/ sėstis, kai gulimoje ant nugaros padėtyje įduodate savo rankas. Tiek tiesiai per priekį, tiek per šoną, pasiremiant alkūne ar delniuku. Dabar galite mokintis sėdint remtis rankutėmis priekyje. Jei neramu dėl raidos, galite užsiregistruoti konsultacijai internetu: http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/

 52. Sveiki, musu vaikui tuoj 6 menesiai. Pradejo verstis nuo nugaros ant pilvo, bet tai daro tik is desines puses, ar taip pat jis ismoks verstis ir is kitos puses, ar tai reiskia, kad kita puse silpnesne? Zaislus ima dazniausiai abiem rankom pats, prilaikomas truputi pasliauzia, bet kas dar neramina, kad guledamas ant pilvo galvyte kartais kreipia labiau i viena puse, o kai laikom ant ranku ir jis nori pasukti galva i kita puse, galvyte vis susvyruoja, ar reiktu sunerimti?
  Lankem mankstas, voneles, dabar lankom baseina.

  • Laura Straubergaite 2018 lapkričio 19 - 14:04

   Sveiki Justina, normalu, kad kai išmoksta naujo judesio, daro tai viena pusę. Dabar reikėtų mokyti tą patį judesį ir į kitą pusę. Jei per 2-3 savaites vis tiek savarankiškai ar su pagalba neatliks judesio, tuomet reikėtų pasikonsultuoti su neurologu. Tikrai gerai, kad lankote manštas ir baseiną, jie tikrai nepamaišys. Siūlau apsilankyti pas osteopatą, kuris apžiūrės galvytę ir kakliuką, jo įnervaciją ir pulsaciją.

 53. Sveiki, musu mergytei 11 menesiu, visa raida kaip turi buti, bet paskutiniu metu, pasodints i vezymeli, kelia rankas i virsu ir lenkia keliukus prie saves. Taip judesiai kartojasi kas sekunde ir visa greitai suprakaituoja. Gal yra zinoma, del ko vaikas taip elgiasi, ir pas koki specialista kreiptis? Dekoju is anksto.

  • Laura Straubergaite 2018 lapkričio 19 - 14:01

   Sveiki Nojau, gali būti keletas priežasčių tokio elgesio:
   1) noras atkreipti dėmesį
   2) iš nuobodulio (vežant vežimu, kalbinkite, rodykite, kas yra aplinkui, pažindinkitės su aplinka)
   3) kūdikių masturbacija (gal diržai labai stipriai suveržti ties klyniuku)
   Pabandykite atgaminti koks epizodas išprovokavo tokį elgesį?

 54. Laba diena,
  Mano suneliui 10menesiu, sedi (nuo 5 su puse), sliauzia (nuo 6 su puse), ropoja (nuo 7 su puse), vaiksto isikibus i baldus (nuo 9men). bando jau ir atsileist nuo baldu ir pastovet pats, kol kas aisku baigiasi klepstelejimu ant zemes :).
  Labiausiai neramina, nes sededamas susikuprina, is pradziu sedejo tiesiai ir labai graziai, bet dabar vis dazniau sedi pasikuprines. Gyvename Anglijoje, vakar buvom pas bendros praktikos gydytoja, ji paziurejo kaip sedi (tuo kartu sedejo tiesiai), pereina i ropojima, vel atsiseda, sake viskas tvarkoje ir nesirupinti, tik neleisti sedeti taip atsipalaidavus ilgiau nei 10min. Bet ar tikrai tai normalu? Gal reikia tikrinti ir stiprinti stuburiuka?
  Is anksto dekui uz atsakyma.

  • Laura Straubergaite 2018 lapkričio 19 - 13:57

   Sveiki Arūne, tikėtina, kad dėl to, kad labai antsti viską pradėjo daryti. Yra keletas pratimų, kurie padėtų sustiprinti nugaros raumenis. Kaip tai padaryti, siūlau nuotolinę konsultaciją, kurios metu įvertinsiu vaikučio būklę ir parinksiu atitinkamus pratimus.

 55. Laba diena,
  Mes esame 9 mėnesiu, tačiau dar nešliaužiame ir neropojame. Sedint susilenkeme pilnai i ropijimo stadija bet uzpakaliuko nepakelem. O padedant pradedame verkti. Gulint ant pilvuko kaip ir bando šliaužti bet tai atrodo kaip karo žvalgyboj…šliaužia iškele užpakaliuka bet pajuda labai nedaug. Ka parartumėte ?

 56. Sveiki, mano 3 men. kudikelis paguldytas ant pilvo kelia galva, taciau nesiremia dilbiais, ji pastoviai judina pusiau sulenktas, pusiau istiestas rankytes, todel labai trumpai nulaiko galvyte, pradeda nervuotis, kad jai neiseina ir greitai pradeda verkti, kad paguldyciau ant nugaros. Jei prilaikau dilbius, tuomet iskelia galva aukstai ir ilgai nulaiko. Sakykit ar tai normalu? Kaip ja treniruoti, kad pati remtusi dilbiais? Vertikalioje padetyje galva nulaiko, bet kartais susiubuoja, galva sukineja i sonus.

 57. Sveiki.mergytei tuoj 8 men.prilaikant uz pazastu itempia kojytes ir stoja ant galu pirstu,nespyruokliuoja …ar reikia sunerimti.Aciu

  • Laura Straubergaite 2018 spalio 11 - 10:06

   Sveiki Snieguole, spyruokliuot gal jau ir nebe laikas, bet ant galų pirštų jau neturėtų stovėti tikrai. Kojytės turėtų būti normalaus tonuso, rengiant ir keičiant sauskelnes laisvai leisti sulenkti per sąnarius. Rekomenduoju pasitarti su šeimos gydytoja dėl masažo ir mankštų. Taip pat galite pasikonsultuoti su neurologu.

 58. Sveiki, norėčiau pasiteirauti ar mums reiktų kreiptis pas gydytoją ( jau esam vaikščioje masažuotis, mankštintis, baseiną) . Mažyliui 8 mėn, neropoja, nešliaužioja. Gulėti ant pilvo nemėgsta, būna tik rytais. Su rankytėm neišsikelia, vus sar remiasi alkūnėm, ištiesia rankytę siekdamas žaisliuko. Dabar išmoko „skraidyti” pakelia rankytes ir kojytes ir kočiojas ant pilvuko :) pasodintas sėdi, bet per daug išsijudinęs griūna į šonus. Pats atsisėda nuo šiek tiek pakeltos pagalvės. Laikomas stovi, ima žaisliukus. Miega prastai naktimis, bunda kas valandą, pusantros, ilgiau 2 valandų retai išmiega.

  • Laura Straubergaite 2018 lapkričio 19 - 14:20

   Sveiki Rūta, jei dar nebando ant pilvo remtis ištiestomis rankomis, tuomet tikrai reikėtų sunerimti. Todėl ir nemėgsta ant pilvo gulėti, nes pagal amžių suvokia jau nemažai. Reikėtų mankštintis namuose arba pas kineziterapeutą, kad sustiprinti rankas, pečių juostą ir nugaros raummenis. Taip pat jau reikėtų sėdint mokintis atramos ir pusiausvyros reakcijų. Kaip tai padaryti, siūlau peržiūrėti vaizdinę medžiagą arba pasikonsultuoti su kineziterapeutu gyvai arba nuotoliniu būdu. Konsultacijos metu įvertinus vaikučio būklę, galima bus parinkti konkrečius pratimus.

 59. Sveiki, noriu paklausti, kada vėliausiai kūdikis išmoksta sėdėti? Mano dukrytei 8 men ir 1 sav. Šliaužioti pradėjo 6 mėn pabaigoje, šliaužioja aktyviai po namus, labai greitai, viskuo domisi, viskas patinka. Po to pradėjo ant visų keturių spyruokliuoti, tačiau tai daro vietoja, neropoja. Buvo oas gyd, sakėm, kad nesėdi, čia dar 7 mėn vizitas kai buvo, tai išrašė mums masažus, jau beveik mėn lankom masažus, kiekvieną diena. Ir nesimato jokių rezultatu, nors kelis buvo pati oameginus atsisesti is pozicijos kai yra ant visu keturiu. Bet daugiau nieko. Ar verta sunerimti, ar tesiog dukryte yra tinginiuke ir niekur neskuba? Pasodinta pasedi kuri laika, bet oaciai neiseina to oadaryti. Ačiū.

  • Laura Straubergaite 2018 lapkričio 19 - 13:42

   Sveiki Greta, tikrai neverta dar nerimauti. Jūsų dukrytė viską daro pagal amžių. Kai pradės ropoti ir savaime išmoks atsisėsti ir keturpėsčios padėties. Dabar su pagalba mokotės atsisėsti iš aukštielninkos padėties, leisdama įsikibti Jums į delną ir pasiremiant viena ranka.

 60. Sveiki,
  Mano mergytei 3 mėn ir 3 savaitės, laikant ją vertikalioje padėtyje, reikia jau iš visur prilaikyti,nes tokia guminė, svirduliuoja, ir galvytė „pakinkuoja”. Ar čia dar normalu? Ant pilvo gulėdama galvą laiko gerai, stipriai.
  Labai neramu..
  Iš anksto dėkoju už atsakymą.

  • Laura Straubergaite 2018 gruodžio 2 - 6:30

   Sveiki Sandra,
   tokio amžiaus jau vertikaliai laikant nebeturėtų labai svirduliuoti. Gal raumenų tonusas sutrikęs? Gali pasitaikyti epizodų, kad susvirduliuoja tiek galva, tiek liemuo. Jei ant pilvo galvos kontrolė gera, guli noriai, tai kol kas labai nerimauti labai nereikėtų. Jei po mėnesio padėtis liks tokia pati, tuomet jau reiktų sunerimti. Kad įsitikinti, jog viskas gerai, rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins mažylės raidą.

 61. Sveiki. Mano sunui 11men ir 4 d. Ir neropoja paguldytas ant pilvo vartosi juda atgal i sonus. Kelia uzpakali, riecia kojas po savimi. Sededamas pereina i keturpescia padeti. Ar jau verti sunerimti ar tiesiog dar prades ropoti?

 62. Sveiki :) mano berniukui gruodžio 9 diena suėjo 9 mėnesiai.
  Sėdėti išmokom 8 mėnesių ,pats neatsisėda , neskemenuoja žodžiu , sako tik ka ką ką arba G , daug juokiasi , laikant už pažastuku nenoredamas bet deda kojytes tapu tapu , parodžius kokį daiktą rankytę tiesia paėmęs apžiūrinėja , rekiant visada pasiema savo koja ir apžiūrinėja , privažiavęs su vaikštynę bando paliesti daiktus stalą ,kėdę .
  Ant pilvo rekia gryžta ant nugaros, gulėdamas ant pilvo kelia užpakaliuką spiresia kojytėmis bet nieko jam neišeina ir verkia , mokam katučiu ploti
  Labai nerimauju kada ropos ir skemuos … turim didesne galvyte , ir siektiek prasipletusius galvos skvirnelius nes ytare vandene .. gal delto ? Atsilieka viskas ?

  • Laura Straubergaite 2018 gruodžio 18 - 5:47

   Sveiki Greta,
   dėl kalbos, tai tikrai neverta nerimauti. Ji tikrai atsiras. Dėl ropojimo, tai kai paslėpsite vaikštynę, nevedžiosite, tada ir keisis situacija ant pilvo. Dabar kai krūvis tik vertikalioje padėtyje, žinoma, kad nei psichologiškai, nei fiziškai kūnas nėra pasiruošęs ropojimui. Mano siūlymas, padovanoti kažkam vaikštyne ir pradėti gyventi ant žemės. Jei sėdi, tuomet pats laikas mokytis pereiti iš sėdimos ant pilvo ir sukiotis apie savo ašį. Kaip tai padaryti, rasite vaizdinėje medžiagoje.

 63. Sveiki,
  Mergaitei 8.5men. Ji ropoja ir pereina i sedima pozicija ir atgal. Pries kelias savaites pastebejau, kad pradejo verstis nuo nugaros ant pilvuko tik is vienos puses, taciau dabar nustojo verstis ir i kita puse. Verciant visa isitempia ir neleidzia apversti. Pati is gulimos pozicijos neatsiseda. Pasodinus sedi arba pradeda ropoti, taciau is situ poziciju pati neatsigula. Ar taip turi buti? Ar reikia mokinti atsigulti, kad pailsetu? Paguldzius ant pilvo iskart kelia uzpakali ir ropoja, ant pilvo visai nepaguli.

  • Laura Straubergaite 2019 sausio 1 - 13:40

   Sveiki Egidija, nevertėtų nerimauti, kad nesigula ant pilvo. Su kūdikiais taip jau yra, kad visada judesy. Jei jau gulėtų ir nejudėtų, tuomet reiktų sunerimti. Mūsų pačių dukrytė 9 mėnesių lygiai taip pat ropoja, stojasi, vėl ant žemės sėdasi ir taip visą dieną. Tikrai nėra reikalo nerimauti. Ir vartyti nereikia, dabar jau tik įduokite savo ranką ir lai sėdasi per šonelį iš aukštielninkos padėties.

 64. Sveiki, norėjau pasiteirauti ar normalu jog mano mažylė 5men na jau tuoj bus 6men dar nesivarto?

  • Laura Straubergaite 2019 sausio 30 - 10:54

   Sveiki Giedre, ant šonelio jau turėtų pasiversti. O ant pilvo galutinis terminas 7 mėnesio pabaiga. Jei neramu, galite pasikonsultuoti nuotoliniu būdu. Įvertinsiu mažylės raidą, pasimokinsime kartu pratimėlių, sudarysiu namų pratimų programą, plius nemokama vaizdinė medžiaga su pratimais.

 65. Sveiki. Sūnui 10 su puse mėn. Labai aktyvus, daug ropoja, stojasi, eina šonu palei baldus, tačiau dažniausiai paimtas už rankyčių nenori stovėti, kojos linksta ir griūna žemėn. Nors stumdo kėdę ir pats bando žingsniuoti. Neramu, kodėl jis nesileidžia paimtas už rankyčių stovėti. Ar turėtume pasikonsultuoti su specialistais?

  • Laura Straubergaite 2019 vasario 8 - 16:17

   Sveiki, ne visi vaikučiai nori, kad būtų vedžiojami. Džiaukitės ir įamžinkite šią akimirką. Tikrai ne verta kol kas nerimauti. Kadangi kaip ir rašėte yra aktyvus, tai stovėjimas, tikėtina, yra veikla statinė, kuri neimponuoja mažyliui.

 66. Sveiki. Dukrytei balandžio 11d bus 3mėn bet paėmus už rankyčių ir keliant galvytė vis dar atsilošia atgal. Gulint ant pilvo išlaiko galvyte gerai. Ar verta sunerimti?

  • Laura Straubergaite 2019 balandžio 1 - 10:26

   Sveiki Sandra,
   tikrai dar nerimauti nereikia. Tiesiog kelis kartus per dieną pasitreniruokite kartu, ant pilvo daug gulėkite ir jei jau būnant 4 mėnesių, situacija bus tokia pati, tada jau reiktų pradėti nerimauti.

 67. Laba diena, mano mergytei tik suėjo 8 mėnesiai, ji nuo kokių 3 mėnesių labai rodė norą sėdėti, aš neskatinau to daryti, bet ir nesipriešinau…dabar irgi ji labai nori sėdėti, paguldžius ant nugaros apsiverčia bet ne dažnai, vakare kai paguldau miegoti, ir ateinu patikrinti už kelių minučių irgi būna apsivertusi. Sukasi apie savo ašį bet irgi taip gan lėtokai, ne taip kaip jūsų pateiktuose video. Bet visgi labiausiai nori sėdėti, jeigu paguldau ant pilvo už kokių 20 min pradeda rėkti, nenori, kai bando pasiekti kokį žaislą judina į šalis kojytes, pyksta kad nepasiekia, šliaužti dar nepradėjo. Ar reiktėtų jūsų konsultacijos?

  • Laura Straubergaite 2019 birželio 7 - 5:26

   Sveiki Jūrate, nenoro gulėti ant pilvo priežasčių gali būti ne viena. Jei jau sėdi, turėtų žaisti ir nekniurksėti. Reiktų pasikonsultuoti, kad pasižiūrėti, kaip ant to pilvo guli, kaip sėdi, ir kas trukdo būti savarankiškai.

 68. Sveiki, mazylis 5menesiu verciasi ant pilvuko. Noriai ant jo gulasi ir kelia galvyte iki 5min, pavargsta, bet vis toliau bando kelti. Sodinamas laiko galvyte peciu juostoje, bet pasodinus iskart visa galvyte nusvyra i prieki. Nebando pats sestis.To nebuvo pries geras 2-3 savaites. Jei labai sudomina koks zaisliukas, tai pakelia galva ir vel nulenkia i apacia. Kaip galeciau padeti jam? Ar reikia labai sunerimti?

 69. Laba diena, Dukrai metai ir beveik menuo, ji labai daznai rieciasi atgal taip tarsi isitempia ir issiriecia kelias sekundes ir kai dziaugiasi ir kai supyksta, ar cia normalu?

  • Laura Straubergaite 2019 liepos 22 - 14:09

   Sveiki Ieva,
   kai pyksta tikrai normalu. Mūsų dukra 1,4 m. amžiaus taip pat išsiriečia, kai pyksta. Tiesiog taip išreiškia emociją ir pasipriešinimą.

   • BEt ji taip daro ir kai nepyksta, lyg maivytusi, visa tik isitempia ir rieciasi.

    • Laura Straubergaite 2019 liepos 25 - 2:08

     Bet kuriuo atveju rekomenduoju pasikonsultuoti su neurologu ar psichologu. Tų priežasčių gali būti ne vieną, todėl sunku konkrečiau patarti.

 70. Laba diena, mano dukrytei 9 mėn. 2 sav. Nuo 7 mėn. su puse pradėjo stotis. Vaikšto įsikibusi į baldus. Lankėmes pas savo pediatrę ji nustatė padidėjusi raumenų tonusą kojytėse, kadangi dukrytė vedama stiebiasi ant pirštukų. Ėjome pas reabilitologą gavome mankštų, tačiau pagerėjimo nėra. Rekomendavo ortopedine avalynę, nusipirkome batukus. Po kelių dienų kairę pėdutę pradėjo statyti pilnu padu, o dešinės ne. Būna, kad pastato ir dešine, bet labai retai. Vedama dešine kojyte kartais mina sau ant kairės. Ar verta sunerimti? Ar tai išaugama? Dėkoju už atsakymą.

  • Laura Straubergaite 2019 liepos 25 - 1:53

   Sveiki Živile,
   iš to ką aprašėte, manau, kad vertėtų sunerimti. Kojų kryžiuoti netūrėtų, ir ant pirštų galų taip pat. Rekomenduoju pasikonsultuoti su neurologu, ir vaikų kineziterapeutų, kuris atliks raidos įvertinimą, raumenų tonusą, pramankštins įtemptus raumenukus. Ar eidama pati šoniniu žingsniu irgi stiebiasi? Mano siūlymas būtų nevedžioti, tiek kiek pati eina prie baldų. Ar nenaudojate vaikštynės stumduko? Kartais šie įtaisai išprovokuoja stiebimąsi.

 71. Sveiki,
  Mano dukrytei 6men ir 1sav. Pastebejau, kad nelabai nori verstis ant sonu, ne visada sudomina is sono padeti zaislai. Ar klystu, kad siame amziuje ji turetu vartytis ant sonu jau aktyviai? Kaip tai paskatinti? Nuo nugaros ant pilvo kartais bando verstis, bet uzstringa ties ranka ir neapsivercia, tad prireikia mano pagalbos sulenkus ir pastumus kojyte i prieki, bei stumiant uz petuko, o kartais prireikia tik sulenktos kojytes- apsivercia ant pilvuko. Klausimas butu, ar neveluojam verstis ant pilvo? Taip pat ar nieko tokio, jei man ja pasodinus ant jogos kilimelio, prilaikant ja per liemeni is uz nugaros, ji bando ciupineti, dometis savo kojytem, kojinem, as bandau trumpam atitraukt nuo jos liemens rankas ir ji tada pradeda pykti, niurzgeti, verkslenti. Ar man ja mokyti sedeti vistiek verkslenancia nors trumpam ismokti paciai islaikyti pusiausvyra pasiremus rankytem priekyje, ar ne? Kaip reiketu mokyti sedeti tokio amziaus kudiki? as ja vis sodinu jojimo poza ant savo kojos, ar tai nera blogai? Ačiū!

 72. Sveiki,

  Mūsų berniukui 6 mėn ir 3 savaitės, 70 cm ilgis ir 8 kg svoris. Ant pilvuko apsiverčia, moka ir nuo pilvuko atgal ant nugarytės. Lovytėje apsivertęs būna ir ant keturių atsistoja (remiasi rankutėmis ir keliukais), tiesia galvytę, kad kuo daugiau matytų. Pats nesėdi, prilaikomas irgi greit sukumpsta. Pradėjo šliaužti, tačiau šliauždamas nuolat verkia. Kokios galėtų būto tokio verkimo priežastis – vaikas kaip ir tampa mobilus, tačiau, atrodo, nesidžiaugia tuo, o labiau kenčia.

  Ačiū už atsakymą.

 73. Sveiki, mano kūdikiui yra 7 savaitės, bet jis jau apsiverčia ant šono. Ar tai labai blogai? Gali būti padidėję tonusai? Labai neramu.

  • Laura Straubergaite 2019 rugsėjo 15 - 11:17

   Sveiki Indre,
   priklauso nuo to, kaip verčiasi ant šono: jei išsiriečia kaip bananas, greičiausiai raumenų tonusas padidėjęs nugarytėje; jei verčiasi ant šono – pirma užsikelia kojas ir tada tiesiu liemeniu į šoną nuvirsta, tuomet greito tempo raida. Bet kad tiksliai komentuoti, tikslinga konsultacija kineziterapeuto.

   • Būtent kojytes šiek tiek suriečia – kilsteli link saves ir pasiverčia į šoną.. Nesiriečia atgal kaip bananas, bet kojytes prie savęs sulenkia ir pats šiek tiek susirietęs plumpteli ant šoniuko kurio nori.. Bet mums dar tik 8-ta savaitė.. ? Neurologą aplankysime spalio 11 d. Ten taip pat viską patiktinti turėtų, taip?

    • Laura Straubergaite 2019 rugsėjo 19 - 14:15

     Jei tvarkingai pasiverčia ant šono, tai gal greito tempo raida. Neurologas turėtų įvertinti raidą.

 74. Sveiki, vaikui tuoj 11 mėn., normaliai pradėjo ropoti 10 mėn., stojasi ir palei baldus vaikšto irgi nuo 10 mėn. Pats eiti neprisilaikant nebando, greičiau iki domimo daikto/vietos nuropoja. Neramina, tai, kad jei bandom pastatyti ant kojų, vaikas krenta ir nenori stovėti net prilaikomas.

  • Laura Straubergaite 2019 spalio 18 - 6:13

   Sveiki Agata,
   tai yra normalu. Iš to ką aprašėte, dar viską pagal amžių. Mėnuo tik stojasi ir eina pagal baldus. Raumenys ir pusiausvyra dar nėra tiek išlavėję, kad galėtų eiti savarankiškai. Galutinis terminas, kada turi savarankiškai pereiti per kambarį 16-18 mėn. Taip kad laiko dar yra, nestresuokite, palikite vaikui pačiam atrasti judėjimo džiaugsmą. Šiuo metu vaikutis renkasi jam priimtiniausią ir greičiausią judėjimo būdą pasiekti tikslą, tuo pačiu reikalaujančio mažiausiai pastangų.

 75. Sveiki. Mano mergytė 10 mėn. , tačiau dar nevaikšto įsikibusi, pati neatsistoja, neropojam keturio. Sėdi pati gerai, kojytės ištiestos, pati atsisėda ir atsigula. Taip pat susigrupuoja ropoti, kelis žingsnius paropoja ir tada atsigula. Atsisėdus sukasi aplink, taip pat šliaužia atsisėdusi atbulom. Meta žaisliuką tada atbulai šliaužia jo pasiimti. Iš pradžių visai nestovėjom, bet po masažų paėmus už rankyčių su mano pagalba atsistoja, taip pat pastačius prie baldų ji laikosi rankytėm, bet pastovi neilgai. Noriu paklausti gal dar reikia kokių mankštų? Ar tai normalu?

  • Laura Straubergaite 2019 lapkričio 17 - 10:39

   Sveiki Ramune,
   iš to ką aprašėte, galima manyti, kad kojyčių, dubens raumenukai nėra stiprūs. Tokio amžiaus jau turėtų tvirtai išlaikyti kūno svorį laikomas už delniukų. Man nelabai patinka, kad norėdama pasiekti tikslą sėdėdama sukasi apie savo ašį ir šliaužia sėsėdama. Tai nėra labai gerai, kadangi nelavėja dubens, rankų ir kojų raumenys. Ropojimo galutinis terminas yra 11 mėnesio pabaiga. Dar yra laiko lavinti šią funkciją. Mankštų tikrai reikia manau.

 76. Laura Straubergaite 2019 lapkričio 17 - 10:39

  Sveiki Ramune,
  iš to ką aprašėte, galima manyti, kad kojyčių, dubens raumenukai nėra stiprūs. Tokio amžiaus jau turėtų tvirtai išlaikyti kūno svorį laikomas už delniukų. Man nelabai patinka, kad norėdama pasiekti tikslą sėdėdama sukasi apie savo ašį ir šliaužia sėsėdama. Tai nėra labai gerai, kadangi nelavėja dubens, rankų ir kojų raumenys. Ropojimo galutinis terminas yra 11 mėnesio pabaiga. Dar yra laiko lavinti šią funkciją. Mankštų tikrai reikia manau.

 77. Sceiki . Mano kudikis 4 menesiu . Sunkei ir nenorei sukasi i desine puse . Su kairia puse viskas gerai pasuka galvite ir palaiko o i desineatsisuka bet ne tiek daug . Irnenorei sukasi.

  • Laura Straubergaite 2019 gruodžio 4 - 9:44

   Sveiki Diana,
   pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį ar teisingai iki šiol nešiojote mažylį, nes nuo to labai priklauso ar simetriškai vystosi abiejų pusių raumenukai. Teisingas nešiojimo padėtis rasite šiame straipsnyje: http://vsic.lt/teisingos-kudikio-nesiojimo-padetys/. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį kaip guli autokėdutėje, kultuke ar sūpuoklėse? Bet kokiu atveju dėl padėties ir judesių asimetrijos reikėtų pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins mažylio motorinę raidą ir patars kokias padėtis ir pratimus reikia atlikti namuose, kad situacija pradėtų gerėti. Taip pat su šeimos gydytoja reikėtų aptarti ar tikslinga pasikonsultuoti su ortopedu, neurologu dėl esamos būklės.

 78. Labas. Mano mergutei 1.3men ir turim beda tokia jog ji visda pasistiepus… dedam ir bautes ir basom leidziam nu niekas mum nejuda geryn… savarnkiskai nevaiksto ir pati viena nestovi buna jog pasileidzia bat laaabai minimalei… ropuojam nuo 11men, sedet pradėjo labai anksti.. vartytis nuo 8men… palei baldus issikibus vaiksto pasistiebus. Jei sedi ant grindu ir tarkim kojyte sulenkia per kelena tda pedutė buna pilnai atremta… uzsiregistravim pas gyd tik neaisku kada gausim talona… gyvenam svedijoje jiems cia normalu ir liepe stepes iki kaledu jei negeres registruotis, bet sirdi vel tas neramumas jog sakys kad viskas cia gerai laukit dar…

  • Laura Straubergaite 2019 gruodžio 15 - 6:14

   Sveiki Loreta,
   Neturėtų stiebtis tikrai. Kad tiksliai įvertinti, reiktų gyvai arba per vaizdo skambutį pažiūrėti, kaip eina pagal baldus ir kaip stovi. Ar gali pritūpti prie baldo ir pasiimti žaislą nuo žemės. Tikėtina, kad padidėjęs raumenų tonusas kojose. Reiktų daryti specialius pratimus. Kadangi gyvenate ne Lietuvoje, rekomenduoju nutolinę konsultaciją, kurios metu įvertinsiu vaikučio raidą ir pasimokinsim pratimų, kurie padės padidinti raumenų paslankumą čiurnos sąnaryje.

   • Aciu, ryt vyksim pas gydytoja, idomu ka ji pasakys, jei kas kreipsimies i jus, bet tikiuosi kad gausim kazkoki gydima (mankstos,masazai) cia?

 79. Sveiki. Mano mergytei 7menesiai su pusia. Ji retkarciais isitempia visa,kodel ji taip daro?

 80. Labadiena, kaip galima butu su jumis susisiekti del nuotolines konsultacijos ir vaiko ivertinimo raidos?
  Musu maziuke gime su zemu raumenu tonusu, su ja nuo 6men dirba physiotherapiste 3x per savaite. Bet manau manau kad neuztenka situ pratimu jai, kazkaip gal kitoki metoda naudoja cia Amerikoje. Tad nusprendziau kreiptis i jus padeti musu dukrytei 12 men kuri nesedi dar net pati, gali pasedet jei pamirsta kad ja laikau, poto krenta atgal pati specialiai, o soniukai isvis silpni griuna ant soniuku kai pasodini ant sofos. Labai noreciau su jumis susisiekti! Lauksiu atsakymo

  • Laura Straubergaite 2020 sausio 20 - 9:53

   Sveiki Indre,
   susisiekti nuotoliniu būdu galite su manimi rezervuodami konsultaciją svetainėje: http://vsic.lt/vaiku-raida/vienkartine-vaiku-kineziterapeutes-konsultacija/.
   Galite pasirinkti konsultacijos trukmę, dieną, laiką (šitą galime suderinti individualiai, kad daugmaž sutaptų laikas dienos Jav ir LIetuvoje). Kadangi iš to ką aprašėte, matau, kad raida vėluoja ir pakankamai, tai valandą tikrai užtruksime. Konsultacijos metu įvertinsiu motorinę raidą, parodysite pratimus, kuriuos daro kineziterapeutė, sudarysiu pratimų programą.

 81. Laba diena. Mergytė gimė 37 sav. 2100 g. Už savaitės bus 7 mėn. (6 kg nesveria). Šiuo metu moka vartytis tik nuo nugaros ant pilvo, ant pilvo būdama nepyksta, žaidžia, prieš savaite pradėjo suktis aplink savo ašį, bet dar nelabai noriai ir aktyviai tai daro. Galvą gerai laiko, ant dilbių kartais pasikelią. Noro sėstis nerodo (paėmus už rankyčių pasikelia),nešliaužioja ,kartais pakelia užpakaliuką. Domisi žaislais, laiko rankose, gali iš vienos rankos perimti į kitą. Juokiasi, kalbinama reaguoja, atsisuka į savo vardą. Tonusai geri. Ar reiktų sunerimti ar dar laiko turime, dėl to kad ankstukė? Dar neramina, kad miegodama naktį mėgstą galvą išriesti į viršų.
  Brolis gimes 37 sav. lyginant su ja darė daugiau nei dabar sesė. Brolis sėdėti ėmė sulaukęs 8 mėn. PS (lankė kineziterapiją dėl padidėjusio raumenų tonuso)

 82. Sveiki. Mano dukrai 8mėn. Šliaužioti pradėjo beveik 6 mėn, bet dirba tik viena pusė. Stumiasi su kaire koja ir ranka, o dešinė pusė juda labai nežymiai. Ar reikia sunerimti? Kaip išmokinti šliaužti abiem pusėm?
  Kai žaidžia ar spardosi viskas gerai, juda vienodai tiek kairė, tiek dešinė. Daiktus į burną taip pat deda abiem rankom.

  • Laura Straubergaite 2020 vasario 5 - 6:54

   Sveiki Benita,
   Bent jau iš aprašymo matyti, kad naudoja abi puses. Būna vaikučių, kurie šliauždami naudojasi tik viena puse. Stebėkite, kai pereis į ropojimą, turėtų susitvarkyti.

 83. Laba diena.Turiu dvynukus. mums 1 men ir 3 savaites. Pastebejau kad mergyte labiau suka galvyte i kaire puse. ar reiktu sunerimti? kokiu priemoniu imtis kad nepablogetu. Galvyte ant pilvo kelia labai puikiai. Berniukas tinginesnis, paguldytas tingiai kelia galvyte. Bandom beveik pries kiekviena maitinima paguldyti ant pilvuko, laikom iki tol kol pradeda pykti, kartais trumpiau, kartais ilgiau islaiko. ka dar turi tokio amziaus vaikai moketi?

 84. Sveiki. Vaikui 6 men. ir 1 sav. Neseniai pradejo sliauzioti, bet atsispiria tik viena koja. Taipogi stovi tik ant pirstu galu. Kaip elgtis, ka daryti? Aciu is anksto.

  • Laura Straubergaite 2020 rugpjūčio 4 - 8:23

   Sveiki Gintare, dėl stiebimosi, kol kas tai normalu, nes nuo penkių iki šešto mėnesio pabaigos tai raidos etapas. Link spetinto mėnesio turėtų kulną pamažėle nuleisti. Aišku čia tik rekomendacinio pobūdžio informacija. Kad įvertinti ar tai nėra neurologinės kilmės stiebimasis, tikslinga konsultacija kineziterapeuto ir/ar neurologo, šeimos gydytojo. Dėl šliaužimo viena koja, iš vienos pusės normalu, jei kita pusė aktyvi. Nenormalu, jei kita pusė ženkliai mažiau aktyvi (vartymasis, smulkioji motorika ir pan.). Vėl gi šiuo klausimu irgi tikslingas motorinės raidos vertinimas, kad išsiaiškinti ar tai nėra neurologinės kilmės?

 85. Sveiki, 6 mėn mergytė pasodinta sėdi gražiai, tiesia nugaryte, bet greit užsimiršta besidairydama, žaizdama žaisliukais ir griūna atgal. Sodinam nuo 5.5 mėn su daktarės leidimu, pradžioj svirduliavo į visas puses, dabar jau išsilaiko gražiai, kol iš niekur nieko atrodo lyg užsimiršus griūna atgal. Ar kažkas negerai? Ką reikėtų daryti? Rankytėmis į priekį ar į šonus visai nesiremia, pilnai tiesia nugaryte sėdi, pasiima žaislus ir už keliolikos cm nuo jos stovinčius. Ar negerai sėdint leisti žaisti?
  Kitas klausimas, iki kada turėtų išmokti verstis nuo pilvo ant nugaros? Mergytė nuo nugaros ant pilvo verčiasi, sukasi aplink savo ašį ir jau po truputį pradeda šliaužti atgal.

 86. Sveiki. Mano dukrytė 9mėn visiškai nesiremia kojytėm. Pasodinta sėdi, šliaužia tik atbulom ir apsisuka apie savo ašį, vartytis moka, bet nesiverčia jei aš nepaskatinu. Jei nori nuo nuo pilvelio atsiversti ant nugaros verkia kol aš neprieinu ir nepaskatinu jos. Bet labiausiai neramu, kad nesiremia kojytėmis tokio amžiaus, kaip padėti vaikui?

  • Laura Straubergaite 2020 lapkričio 19 - 6:50

   Sveiki Vyginta,
   Ar buvote pas chirurgą ar ortopedą dėl klubų? Iš to ką aprašėte, panašu, kad kojos nenori įsijungti į darbą. Arba dėl raumenų tonuso, ar kitų priežasčių. Kojytėmis jau tikrai turėtų remtis, o kaip padaryti tai namų sąlygomis, čia jau reikia konsultacijos, kurios metu pasimokinti pratimų.

 87. Laba diena, mažylis gimęs labai neisnesiotas, 23 sav, dabar yra 1.3 m nuo gimimo ir 10 koreguotu menesiu, ropoja pukiai, stojasi, po truputi eina aplink baldus, taciau niekaip neismoksta atsisesti, raumenu tonusas padidejes kojose, ipatungai čiurnu srityje, masazus ir mankstas lankome taciau vistiek neišeina, kai pasodinam jis pasedi ir sukasi i keturiu pozicija ir nuropoja, ka galima daugiau padaryti, ar labai blogai kad nemoka atsisesti? Ačiū už atsakymą.

 88. Mano sunelui 7men ir 2 sav. Pats neatsiseda bet pasodinus ir padavus veiklos graziai sedi iki 10min jeigu neatsibosta. Sliauzioti jau bando, spyruokliuoja pirmyn ir atgal ant keturiu, bet kartais kai bandau pasodinti jis iškarto stoja ir nenori sedeti. Ar nieko blogo? Ir ar reiktu jau kreiptis kažkur kad jis dar pats neatsiseda?

  • Laura Straubergaite 2021 gegužės 4 - 11:12

   Sveiki Simona, atsisėsti bando vaikučiai būdami keturpėsčioje padėtyje. Tai iš tokios padėties ir reikėtų pamokinti. Iš aukštielninkos padėties atsisėda iki metų tik nedidelė dauguma vaikučių. Dar tikrai yra laiko išmokti atsisėsti Jūsųs mažyliui.

 89. Sveiki,mano mergyte beveik 10 menesiu,siuo metu sedi puikiai,zaidzia siekia zaisliukus is sedimos pereina i sliauzima,pastacius ji pastovi i ka nors atsiremusi,neropija bet sliauzia kaip kareivis pamusta koja. Atsisest neatsiseda ir neatsistoja pati,bet rodo dideli nora stotis ir su musu pagalba isikibus atsistoja,i daiktus nenori ir neiseina. Gimus menesiu beveik pusantro anksciau, ar reiktu sunerimti?

 90. Sveiki,dukra be keliu dienu 11mėn.pati nestovi,pati natsiseda pilnai.esu labai sunerimus.noriu jusu konsultacijos,aciu!

  • Laura Straubergaite 2021 rugsėjo 9 - 13:11

   Sveiki Živile,
   Jei gyvai, tai skambinkitės tel: 867499009. Jei nuotoliniu būdu, tuomet rezervuokitės laiką portale nuotolinei konsultacijai.

 91. Sveiki. Turiu 9 mėn. anūkę. Ją prižiūriu. Labai aktyvi mergaitė, viskuo domisi. Šliaužioja po namus ant pilvuko, stumdamasi alkūnėmis ir kažkiek dešine kojyte. Dabar pradėjo šliaužti atbula. Pasodinta sėdi. Kartais ir ilgai, kol nu virsta ant šono. Valgymo kėdutėje sėdi laisvai, sukiojasi į visas puses, lenkiasi pažiūrėti, kas yra žemai, atsitiesia. Tačiau pati nesisėda. Guli ant kairio šono, pasiremusi rankele arba alkūnė ir žaidžia. Arba žaidžia atsigulus ant pilvo. Krūtine iškelia aukštai, pasiremusi rankytem iš. Tačiau visai nenori stotis. Laikoma už pažastų ir liepiama, bando stotis, bet sunkiai. Kiek pastriksi. Pėdučių nestato. Neramu, nes tuojau pradėsime 10-tą mėnesį, o ji nesustoja ir nestovi. Jos mama, mano dukra, vaikščioti pradėjo 9.5 mėn. Ar susirūpinti?

  • Laura Straubergaite 2022 sausio 12 - 7:09

   Sveiki Ramute,
   galutinis terminas kada turi įsikibusi į atramą stotis yra 12 mėn. Pirmiausiai turi išmokti ropoti. Galutinis terminas, kada turi pereiti į keturpėsčią yra 10 mėn pabaiga. Tai Jūs turite vieną mėnesį, kad tai išmokti. Dar po mėnesio turėtų ropoti ir tik tada stotis. Tai kad jos mama pradėjo vaikščioti 9,5 mėn., nereiškia, kad ir Dukra taip anksti vaikščios. Jei neramu dėl raidos, galite pasikonsultuoti su kineziterapeutu.

 92. Laba diena, sūnui 14 mėn tačiau jisai dar tvirtai savarankiškai nevaikšto. Pats eina, tačiau jeigu krenta tai kaip medis atgal. Pusiausvyra tikrai nėra gera. Pats gali pastovėti tačiau neilgai. Be to atsistoja prisilaikydamas ar tai už baldų ar už rankos. Ar verta sunerimti.

  • Laura Straubergaite 2022 sausio 12 - 6:54

   Sveiki Diana,
   pirmiausiai reiktų žinoti kada pradėjo vaikščioti savarankiškai. Leidžiama išsivaikščioti 2 mėn., ir tik tada vertinama pusiausvyra ir koordinacija. Normalu, kad atsistoja tik įsikibęs į atramą. Vėliau reiktų stebėti ar pavyksta atsitoti nuo žemės.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.