Blog

ANDRĖS DIENORAŠTIS: penktas mėnuo

Dienotvarkė

Kaip ir praėjusį mėnesį, mūsų dienotvarkė liko tokia pati. Valgo Andrė kas dvi valandas. Jei būname lauke, tai miega 2 val. ir ilgiau. Tuomet pertrauka tarp maitinimų ilgėja iki 3 val. Džiugu, kad orai šiltėja, jau ir lauke malonu tą laiką praleisti, o ne tik iš pareigos dėl vaiko sveikatos prabūti. Kol kas miega Andrė tik ant rankų, arba lauke. Lovytė tik žaidimų vieta. Svarbu, kad naktys ramios, kas 2-3 val. pasiprašo pienuko. Bet pastebėjau, kad nuo 4,5 mėn. tarpai tarp naktinių valgymų mažėja. O ir aš mažiau reaguoju į naktinius jos pasimuistymus.

Andrė nebepaleidžia manęs iš akiračio. Tik paguldau, nors ir mato mane, vis tiek kviečia. Sesė padeda nukreipti dėmesį, tuomet galiu ir prie puodų turbo režimu pasisukioti ar namus kosmetiškai patvarkyti.

Pasiekimai

Mokiau mokiau ant šono, ir ką sau manote, 4,5 mėn. apsivertė ant pilvo. Žinoma, man nematant. Kol kas verčiasi tik į dešinę, todėl šiuo metu veikla, veiksmas nukreipti į priešingą pusę, kad pati inicijuotų judesį. Nuotraukose galite matyti nuosekliai, koks turi būti judesio stereotipas verčiantis ant pilvo (1 pav.).

IMG_5942IMG_5941IMG_5945

1 pav. Judesio stereotipas verčiantis ant pilvo.

IMG_6067IMG_6065IMG_5972

2 pav. Savarankiškumo pradžia ir paieškos.

Kol pietus gaminau, pavyko ir du salto padaryti. Palikau vidury lavinamojo takelio, girdžiu jau šaukia iš nuostabos (2 pav.).

Ant pilvo gulėti patinka. Pradėjo tiesti rankas link žaisliukų. Jei prieš mėnesį tik su pirščiukais krapštinėjo, tai dabar jau ir į šonus pastumdo. Ištraukiau jau ir sesės muzikinį veiklos staliuką. Puiki priemonė skatinti tiesti rankytes ir kelti galvą gulint ant pilvo (3 pav.).

IMG_5906IMG_5879IMG_6262

3 pav. Žaidimai ant pilvo.

Toliau mankštinam pečių juostą, supažindinu su šoninėm pusiausyros reakcijomis gulint ant pilvo, skatinu “plaukimo” judesius, darom “pingviną” (4 pav.), “ruonį” (5 pav.). Jų dėka stiprėja nugaros tiesiamasis, pečių juostos, žasto raumenys.

IMG_6381

4 pav. Pratimas “Pingvinas”

IMG_6360 IMG_6363 IMG_6366

5 pav. Pratimas “Ruonis”

Atrado keliukus, jau pradėjo pastebėti, kad ir pėdos yra, tik dar nepasiekia (6 pav.). Bet nuo 5 mėnesių, jau galima parodyti, kaip pačiupti pėdutes (7 pav.). 5-7 mėnesių laikotarpiu atsiranda pėdos-burnos koordinacija, kada kūdikis savo kojos pirštus įsikiša į burną. Taip kūdikis ruošiasi sėdėjimui, ištempia užpakalinius šlaunies raumenis.

IMG_5975 IMG_6316

6 pav. Pėdų paieškos.                                           7 pav. Pratimas “Ranka-pėda”.

Kojų atrama tvirta, turėtų pradėti remtis pirštų galais, bet nuojauta kužda, kad gali ir prašokti šį etapą (8 pav.).

IMG_6429

8 pav. Kojų atrama

Griebimas irgi lavėja. Pradėjo periimti žasliukus iš vienos rankos į kitą. Žaislų dėžėje atsirado plokšti žaislai, kuriuos neblogai suima ir dar pavyksta persiimti. Mėgstamiausi dantų šepetėlis ir knygutės (9 pav.).

IMG_6076IMG_6451IMG_6447

9 pav. Mėgstamiausi žaisliukai.

Sodinant aktyvi. Paskutinėm šio mėnesio dienomis pastebėjau, kad pakankamai gerai laiko pusiausvyrą (10 pav.). Galvą sėdimoje padėtyje laiko vertikaliai, kai perkeliu kūno svorį į šonus. Kol kas neleidžiu mėgautis sėdint, nors ir norėtų. Tik sėdamės iš gulimos padėties ir tiek to malonumo. Spės dar prisisėdėti. Kai aktyvi bus ant pilvo, tuomet ir sėdėjimui bus pasiruošusi.

IMG_6397

10 pav. Sėdėjimas.

Šį mėnesį Andrė pradėjo eksperimentuoti su kalba. Pradžioj išmoko traukti orą su garsu, po to pradėjo bubuoti. Baigiantis penktam mėnesiui pradėjo burgzti ir moduliuoti įvairias intonacijas. Kibinama juokiasi, spurda.

Apibendrintą informaciją apie penktojo mėnesio psichomotorinės raidos įgūdžius rasite čia.

Sesių žaidimai

Adelė vis dažniau ir su entuziazmu pakibina Andrę. Bet turiu stebėti, kad neįsismarkautų, nes jėgos neapskaičiuoja. Būna ir gan dažnai, kad pavydi dėmesio Andrei. Suskaičiuoja kiekvieną žvilgsnį, laiką ant rankų, paglostymą, paniurkymą. Nuolat turiu save kontroliuoti, nes paskui pusdienį ir ilgiau užtrunku, kad stabilizuoti psicho-emocinį stovį.

IMG_5966IMG_5887IMG_5868

Velykėlės

Šiais metais pavasario šventę norėjau įprasminti sukviesdama pažįstamus, kaimynus, centro mažuosius į šventę – Vaikų Velykėles. Draugės Linos dėka pavyko suorganizuoti puikų pusdienį šeimoms su vaikučiais. Šventės akimirkas galite išvysti čia.

O mes su vaikučiais nekantriai laukėm Velykų. Su Adele kalbėjom apie Velykų bobute, papuošėm namus, marginom margučius, laukėm atvykstančių senelių į svečius. Šiemet kiaušinius marginom dekupažo tchnika ir tradiciškai su svogūno laiškais. Adelė išbandė ne tik akrilu išmarginti margučius, bet ir nagučius :0

IMG_6004IMG_5920 IMG_6037 IMG_6038 IMG_6064IMG_5980

Svoris ir ūgis

Per šį mėnesį Andrė priaugo 400 g ir padidėjo vienu cm (11 pav.). Kadangi pradėjo rūpėti aplinka, tapo aktyvesnė, tai valgymas tapo tik trukdis. Aš jau spėjau prisigalvoti N nevalgymo priežasčių: dantys, sloga, gerklė ir tt. Nors Adelę maitinau 2 metus, bet vis dar būna situacijų, kada kyla dvejonės. Todėl žindymo klausimais visada pagalbos ir patarimo kreipiuosi į savo grupiokę Joaną, kuri yra Pradžių pradžia žindymo konsultantė savanorė.

5 men svoris 5 men ugis5 men svoris ir ugis

11 pav. Augimo diagramos.

Ligos

Sloga mūsų visų neapleido ir šį mėnesį. Matyt kol eis sesė į darželį, tol ir migruos po namus virusas. Bet kol netrukdo valgymui ir naktiniam miegui, perdaug dėmesio nekreipiu. Po loristo apžiūros ramiau paliko, kai pasakė kad ne alerginė sloga. Skiepus 4 mėnesių praleidom. Padariau kraujo tyrimus, kurie parodė trombocidozę (per daug trombocitų) ir D vitamino kiekis viršijo normą. Tai porai mėnesių nutraukiau D vitaminą. Kodėl dariau tyrimus? Andrė pradėjo vakarais neramiai valgyti, prakaitavo delniukai ir veidukas, rečiau pradėjo tuštintis. Galvojau, kad bus trūkumas, o pasirodo priešingai. Pakako poros dienų ir vėl viskas stojosi į senas vėžes.

Namų darbai ateinančiam mėnesiui tekstiniame ir vaizdiniame formatuose.

Iki susitikimo kitą mėnesį:)

One Response - “ANDRĖS DIENORAŠTIS: penktas mėnuo”

  1. Įdomu ir naudinga skaityti šį dienoraštį! Andrė auga ir keičiasi dienomis, tikra šaunuolė :)

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.