Blog

KADA IR KAIP KŪDIKIS TURI GULĖTI ANT PILVO?

Ankstesniuose straipsniuose skaitėte apie sėdėjimo ir stovėjimo nuoseklumą. Pagaliau straipsnis apie gulėjimą ant pilvo. Konsultuodama tėvus dėl kūdikio raidos, sulaukiu klausimų dėl gulėjimo ant pilvo: nuo kada galima jau guldyti ant pilvo? Kiek laiko laikyti ant pilvo? Kaip turi gulėti ant pilvo? Kada turi pakelti ir išlaikyti galvutę? Jei labai lošia atgal galvą, ar verta sunerimti? Ką daryti, jei virsta ant šono gulėdamas ant pilvo? Į šiuos ir kitus klausimus šiame straipsnyje.

Didžiąją dalį pirmąjį savo gyvenimo pusmetį kūdikis turėtų praleisti ant pilvo. Juk pagal naujausias rekomendacijas dar gimdykloje naujagimis uždedamas mamai ant pilvo (ne krūtinės!), ir laukiama kol jis pats nušliaužia iki krūties ir pradeda žįsti. Vadinasi jėgų pasukti galvą ir nušliaužti jam tikrai pakanka.

Gulėjimo ant pilvo nauda:

  • padeda sustiprinti kaklo ir pečių juostos raumenis;
  • skatina padėties ir judesių simetriją;
  • padeda išvengti suplokštėjusios galvos (plagiocefalijos) atvejų;
  • slopina naujagimystės refleksus;

Naujagimis 

  • Gulėdamas ant pilvo galūnes laiko visiškai suriestas, t. y. rankos stipriai sulenktos, plaštakos sugniaužtos į kumščius, keliai pabrukti po pilvu.
  • Gulėdamas ant pilvo pasuka galvą iš vidurio linijos į šoną (dažniausiai į šviesos šaltinį) ir įstengia ją akimirkai šonu kilstelėti. Jei kilsteli pakankamai stipriai, sverdėjančią galvą gali maždaug sekundę išlaikyti ir vidurio linijoje.
  • Gulėdamas ant pilvo turi refleksinius rėpliojimo judesius. Jei padus paremiame pakaitomis su savo plaštakomis (duodame atramą), naujagimis rėpliojimą primenančiais judesiais ant slidaus pagrindo pasistumia. Abiejų pusių judesiai turi būti vienodai stiprūs.

IMG_3949 IMG_3956

Pirmas mėnuo

  • Mažiausiai 3 sekundes išlaiko pakeltą galvą. Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis naujagimis galvą nuolat kelia įstrižai iš šono. Ji keletą sekundžių svirduliuoja ties vidurio linija, o kampas tarp veido ir pagrindo linijos sudaro maždaug 20-30 laipsnių. 90 proc. trijų savaičių kūdikių laiko galvą 1-2 sekundes.

IMG_4022 IMG_4026 IMG_4025

Antras mėnuo

  • Pakelti galvą mažiausiai 45 laispnių kampu, apytiksliai atitinka 5 cm atstumą tarp smakro ir pagrindo. Tai gali padaryti apie 90 proc. šešių savaičių amžiaus kūdikių.
  • Laiko galvą pakeltą ne mažiau kaip 10 sekundžių. Laikoma ji dar pastebimai siūbuoja į puses, bet nebeturėtų būti pasukta į vieną pusę.
  • Remiasi simetriškai dilbiais. Viršutinė krūtinės dalis šiek tiek pakelta, žastai prispausti prie šonų. Dėl mažėjančio klubų sulenkimo dubuo priartėja prie pagrindo.

IMG_4721  IMG_4706 IMG_4853

Trečias mėnuo

  • Kelia galvą nuo 45 iki 90 laipsių kampu ir išlaiko ją pakeltą mažiausiai 1 minutę.
  • Remiasi abiem dilbiais. Ištiestas stuburas kaklo ir kūtinės srityje leidžia kūdikiui iškišti žastus į priekį taip, kad jie sudarytų su pagrindu kampą iki 90 laipsnių, ir remtis dilbiais.

IMG_5570 IMG_5728

Ketvirtas mėnuo

  • Tvirtai remiasi dilbiais. Žastai iškišti į priekį taip, kad kampas tarp jų ir dilbių sudaro daugiau kaip 90 laipsnių kampą. Plaštakos pusiau atgniaužtos. Galvą išlaiko pakeltą ilgiau negu 1 minutę.

IMG_5879 IMG_5751 IMG_5906

Penktas mėnuo

  • “Plaukimas”. Pakeldamas rankas, nustoja rėmęsis dilbiais ir tuo pačiu metu pakeltomis kojomis atlieka pakartotinius tiesimo judesius. Liemuo ir stuburas ištiesiamas iki juosmens. Kūno svorį iš esmės dar tebelaiko pilvas. Kūdikis vis dažniau nustoja rėmęsis dilbiais ir ima suptis ant pilvo. Supantis jo galva, krūtinės ląsta ir rankos yra pakeltos aukštyn, o kojos atlieka simetriškus trūkčiojančius tiesimo judesius. Pečiai atitraukti nuo kaklo, rankos sulenktos, o plaštakos atgniaužtos. Pakėlęs ranką aukštyn, kūdikis gali pasyviai persiversti ant nugaros dėl to, kad pakreipęs galvą, praranda pusiausvyrą. Aktyviai persiversti nuo pilvo ant nugaros pradedama tik apie septintą mėnesį.
  • Aktyviai verčiasi nuo nugaros ant šono.

IMG_5941 IMG_6067 IMG_6366

Šeštas mėnuo

  • Ištiesęs rankas, remiasi pusiau arba visai atgniaužtomis plaštakomis. Liemuo ištiestas iki juosmens srities stuburo. Kūno svorį laiko plaštakos ir dubens sritis, nors daržnai dar ir apatinė pilvo dalis. Galva su pagrindu yra 45-90 laipsnių kampu; alkūnės pagrindo neliečia.
  • Nuožulniai pakėlus pagrindą iš šono, atsiranda aukščiau esančios pusės rankos ir kojos atitraukimas (pusiausvyros reakcija). Abiejų kūno pusių reakcija turi būti susiformavusi vienodai.
  • Kai kurie šio amžiaus kūdikiai geba pakelti viršutinę liemens dalį ištiestomis rankomis, siekti šone esantį daiktą, perkeldami visą kūno svorį į vieną pusę.
  • Kai kurie šio amžiaus kūdikiai geba judėti ratu apie savo ašį gulėdami ant pilvo.

IMG_6667 IMG_6535 IMG_6761

Septintas mėnuo

  • Mažiausiai 3 sekundes išlaiko ranką, pakeltą virš pagrindo. Kūdikiui viena ranka griebiant pasiūlytą žaisliuką, kitos rankos dilbis perima atramos funkciją. Kad įgūdį įvertintume teigiamai, laisvoji ranka mažiausiai 3 sekundes turi būti išlaikoma pečių aukštyje.
  • Pasirengęs atsiremti rankomis. Patikrinti pasirengimą galima kūdikį laikant už liemens iš abiejų pusių, pakeliamas aukštyn ir staigiai leidžiamas žemyn. Apsivertęs ant pilvo, išlaiko kūno svorį ant ištiestų rankų, perkelia kūno svorį nuo abiejų ištiestų rankų ant vienos, tuo tarpu laisvąja ranka paima žaislą; išsitiesia ant šono perkeldamas svorį ant dubens ir laisvai judina kojas.
  • Vartosi, gulint ant pilvo sukasi ratu apie savo ašį. Tyrinėja supančią aplinką, domisi žaislais, stebi žmones ir noriai bendrauja.

IMG_7424 IMG_7054

Aštuntas mėnuo

  • Pereinamoji fazė tarp 7-ojo ir 9-ojo mėnesių. Intensyviai mėgina judėti į priekį. Judėjimas gali būti labai individualus ir neatitikti tipiško šliaužimo arba ropojimo. Vis dar vyrauja judėjimas vietoje, pavyzdžiui, suriečiant ir ištiesiant visą kūną. Tuo metu keletą sekundžių kūną išlaiko plaštakos ir kojos (keliai): keturpėsčia padėtis. Be to, kūdikis gali apsisukti apie savo ašį.
  • Kai kurie šio amžiaus kūdikiai jau gali atsistoti ant keturių ir šioje padėtyje suptis, t. y. perneša savo kūno svorį nuo rankų ant kojų ir atvirkščiai, o taip pat iš šios padėties atsisėsti šonu ir vėl pereiti į padėtį ant keturių.

IMG_7765 IMG_7901

Devintas mėnuo

  • Šliaužia. Šliaužimas į priekį sulenktomis rankomis ir alkūnėmis. Kita kūno dalis tempiama pagrindu iš paskos. Kojos dažniausiai beveik ištiestos, tačiau kartais neryškūs pakaitomis abiem kojomis atliekami judesiai gali padėti šliaužti. Iš pradžių šliaužiant dažniausiai krypstama į šoną (slenka ratu), o vėliau pajudama į priekį. Šliaužimo fazė paprastai būna trumpa; ilgesnį laiką (daugiau kai 2 mėnesius) užsitęsia dažniausiai vaikams, turintiems motorinės raidos sutrikimų.

IMG_8217

Dešimtas mėnuo

  • Sūpuojasi, remdamasis plaštakomis ir keliais. Pasirėmęs rankomis, kūdikis jomis pasistumia atgal taip, kad sėdmenys atsiduria ant blauzdų. Vidutiniškai ištiesus kelius ir klubų sąnarius, pasikelia sėdmenys, ir kūnas atsiduria ant plaštakų ir kelių (stovėsena ant keturių). Šioje padėtyje galima stebėti siūbavimą išilgai kūno-pirmyn ir atgal.
  • Nekoordinuotai ropoja. Nėra “kryžminės koordinacijos”: kairė koja-dešinė ranka.
  • Iš kniubščios padėties, lenkdamas klubus ir sukdamas liemenį gali atsisėsti. Iš padėties ant pilvo arba ant keturių spontaniškai arba prisilaikydamas už baldų vaikas gali atsisėsti, pasisukdamas per bet kurį šoną.

IMG_7125 10 mėnuo

Vienuoliktas mėnuo

  • Ropoja ant plaštakų ir kelių kryžminės koordinacijos būdu. Ropojimas jau turi būti koordinuotas, t.y. vaikas juda kryžminės koordinacijos būdu tokiu ritmu: kairė koja-dešinė ranka-dešinė ranka-kairė koja ir t.t. Gerėjant pusiausvyrai, judėjimas pirmyn tampa greitesnis ir laisvesnis.

Apibendrinant pirmųjų kūdikio metų gulėjimo ant pilvo dinamiką, tiek gulėjimas ant pilvo, sukimasis apie savo ašį, tiek šliaužimas padeda sustiprinti pečių juostos, ropojimas – dubens raumenis. Būtent ropojimas yra pradinis savarankiško vaikščiojimo pradžia, nes pečių juosta ir dubuo imituoja eisenos modelį, tik šiuo atveju horizontalioje padėtyje. Ropojimas skatina kūdikį mąstyti, priimti ir apdoroti informaciją. Juk norite, kad kūdikis būtų protingas, kūrybingas. Tuomet nevaržykite savo vaikų judėjimo, įsprausdami į gultuką, supuokles, maniežą, vaikštynę ar šokliuką.

33 komentarai - “KADA IR KAIP KŪDIKIS TURI GULĖTI ANT PILVO?”

  1. Sveiki.
    Mano mazyliu keturi menesiai. Budami trieju menesiu mes guledami ant pilvo puikiai laikeme galvyte pakelta. Taciau dabar keturiu menesiuku jau sunkiau keliagalvyte, guledamas ant pilvo rankas tiesia i prieki lyg noredamas kazka paimt (taip save apsunkindamas ir galvyte islaiko labai neilgai). Ar tai normalu?

    • Laura Straubergaite 2017 gegužės 4 - 16:47

      Sveiki Janina, jei rankytes pradėjo tiesti į priekį ir domėtis žaisliukais padėtais tolėliau, tikėtina, kad dar nėra tiek sustiprėjęs, kad pakėlęs ranką išlaiktų galvą aukštai. Tai atsiranda tik apie 5 mėnesį. Padėti galite po krutine padėję volelį iš frotinio rankščluosčio.

  2. Sveiki,sūneliui 2 mėn. Paskutiniu metu gulėdamas ant pilvuko jis vis nuvirsta ant šono. Anksčiau puikiai išgulėdavo ir taip nesvirduliuodavo. Arba tiesiog išskečia rankytes į šonus ir nesiremia. Ar reikia sunerimti ?

  3. Sveiki, dukrelei 2 men 2 sav , ant pilvuko guldant vos vos kelia galvyte ir jai neptinka, kad is kart verkt pradeda. Laikant ant ranku galvyte laiko gan stipriai. Nerimauju, ar cia labai blogai ? Ar vaikas tiesiog tinginiukas?

  4. Mano vaikui 3 men.o ji nepakelia galvos kai guli ant pilvo.Kodel taip yra?

    • Laura Straubergaite 2017 gruodžio 7 - 10:45

      Sveiki Inga, Jūsų atveju reikia vaizdo gyvo ar per skype ir tik pamačiusi ir išklausiusi Jūsų atvejį, galėsiu konkrečiai įvardinti ir patarti ką daryti.

  5. Mano mazylei 3men. Ir kai paimi ant ranku labai rieciasi atgal, galvyte jau laiko neblogai

  6. Sveiki, mano vaikui 2 men ir 1sav. Nuo dienos kai gime jis daug atpylineja. Po pirmo menesio atpylinejimai sumazejo, o ant pilvuko guldomas jis galvyte iskeldavo gan aukstai ir minute visada islaikydavo. Dabar, pastebejau, guldomas ant pilvuko rankyciu nebelaiko simetriskai, tiesia, bei virsta ant sono… taip pat atpylineja vel labai gausiai.. o galvyte vis dar kelia aukstai ir ilgai islaiko. Paimtas ant ranku galvytes nelaiko. Kas galetu buti? Jis megsta uzmigti ant kairio sono, bet poto miega ant nugarytes. Taip pat daznai maitinu pasiguldziusi ji ant sono. Ačiū

    • Laura Straubergaite 2018 kovo 6 - 10:40

      Sveiki Andželika, ar nebuvo pakirptas liežuvio pasaitėlis? Viena dažniausia atpylinėjimo priežasčių yra poliežuviu esančių raumenų įtampa, diafragmos įtampa. Mano rekomendacija būtų apsilankyti pas osteopatą, kuris galėtų pašalinti atpylinėjimo priežastis. Iš kokio Jūs miesto, galėčiau rekomenduoti specialistą.

      • Ne nebuvo jam to atlikta, ir deja mes Vokietojoje gyvenam, ir cia daktarai sako kad viskas normalu… nors tie atpylinejimai man jau graudus.

        • Laura Straubergaite 2018 kovo 6 - 16:43

          Sveiki Andželika, susiraskite Vokietijoje osteopatą ir tikrai Jums padės. Deja negaliu patarti į kurį kreiptis, nes nesu susidūrusi. Bet tikrai ten rasite šios srities specialistą.

  7. Sveiki, sunui 14sav. Galvyte laiko gerai ir ilgai tiek nesiojant, tiek guledamas ant pilvo. Po pirmo menesio nesidave nesiojamas gulimoj padeti, tai pradejau nesiot stacia. Dabar paguldytas visada stena, nori sestis, tiesia smakra i prieki, nemegsta guleti, taip sakant, nori viska matyt. Dabar, kai darosi sunkesnis ir nesioju, gaunasi, kad sedi ant rankos. Ir dar buna pykt pradeda ir nusiramina, tik apsuktas nugara nuo manes, gaunasi kad sedi veidu i prieki. Dar nesioju pilvu zemyn paguldzius, jam patinka, bet sunkoka man. Miega ant vieno arba kito sono, nes maitinu guledama. Taip daznai ir uzmiega. Puses keiciu kiekvieno maitinimo metu. Gyvenam Anglijoj ir nustebau, nes ji tik gimusi ligoninej sesutes jau ant kelio sodinosi atseit kad atsirugtu. As tik nesenai pradejau. Nu bet ir angles pazistamos ji paemusios taip sodina.. nesuprantu, kodel jie cia taip daro, jeigu tai kenkia.. as meginu jei sedim, tai istriziau ji laikyti. Labai nenoriu pakenkti.. dabar paskaiciau jusu kelis straipsnius ir labai pergyvenu. Beje, sunus keliasi sestis, kai laikau jo dilbius, ar galima treniruoti taip ar per anksti?

    • Laura Straubergaite 2018 kovo 19 - 12:17

      Sveiki Audra, normalu, kad tokio amžiaus kūdikis gulėdamas ant nugaros nori riestis ir sėstis. Kad traukiasi, kai laikote už dilbių irgi normalu, tokiu būdu aktyviname pilvo ir pečių juostos raumenukus ir ruošiatės sėdėjimo funkcijai. Tikrai nėra per anksti treniruoti. Pasodintą laikyti ir piktnaudžiauti tuo tikrai nerekomenduoju, nes dar nėra raumenukai pasiruošę tokiam ilgam statiniam krūviui. Šiame amžiuje pagrindinis gyvenimas turėtų būti ant pilvo, šono ir nugaros.

      • Aciu labai uz atsakyma. Ir noriu pasakyti, kad labai geras ir informatyvus puslapis. Kituose viskas labai abstrakciai ir pavirsutiniskai isdestyta. Viskas kartojasi. O cia ir video, ir paveiksliukai, ir konsultacijos internetu, ir klausimai/atsakymai. Labai dziaugiuosi, atradusi. Didelis aciu komandai prisidejusiai prie jo sukurimo. Dar toks galetu buti ir nestumui apipasakoti ir parodyti 😀

        • Laura Straubergaite 2018 kovo 20 - 6:03

          Ačiū Audrone už atsiliepimą. Ar galėčiau patalpinti Jūsų atsiliepimą tituliniame lape prie tėvelių atsiliepimų? Taip pat dėkoju už pasiūlymus, į kuriuos ateityje atsižvelgsime.

      • Sveiki,mano suneliui 7 su puse menesio,norejau paklausti jusu,ar normalu tai,kad kaip vaikutis vartosi, nuo pilvuko,ant nugaros,ar guli ant pilvuko,ropoja,tai jis visas uzmelsta,net galvyte,net galvytes gysleles issitempia,issoka? ?

  8. Sveiki, mažylei eina trečiasis mėnuo ir paguldyta ant pilvuko tiesia ir aukštai kelia kojytes, nugarytė labai išsiriečia, ar kažką darome ne taip?

    • Laura Straubergaite 2018 balandžio 30 - 9:55

      Sveiki Rūta, dažniausiai riečiasi vaikučiai, kurių nugarytės raumenų tonusas padidėjęs. Rekomenduoju pasikonsultuoti su neurologu ir/ar kineziterapeutu, kurie įvertins motorinę raidą ir patars ką toliau daryti.

  9. Laba diena,
    Mano dukrytei 9,5men, ji neropoja ir nesliauzia. Nuo gimimo labai nemegsta guleti ant pilvo, kai tik ismoko apsiversti, paguldzius ant pilvo tuoj pat apsivercia ant nugaros. Tas keleta sekundziu guledama ant pilvo visada buna gana isitempus. Prilaikant eiti labai nori, savo svori islaiko gerai, labai nori stotis, bet dar pati pilnai neatsistoja, bet jeigu yra kur isikibti, iskart bando stotis. Tik kadangi neropoja, tai pati nenukeliauja iki ten, kur galetu atsistoti. Gal galite pakomentuoti ar taip normalu, ar deretu kreiptis pagalbos?
    Aciu.

    • Laura Straubergaite 2018 gegužės 2 - 11:10

      Sveiki Agne, vertinant iš raidos perspektyvų, tai nėra normalu. Tokio amžiaus kūdikis pasodintas vidury kambario turėtų kažkokiu jam priimtinu būdu bent jau metrą pajudėti iš vietos. Mano siūkymas būtų kreiptis į kineziteraeutą. Ropojimas skatina mąstymą, savarankiškumą, stiprina raumenyną, paruošia raumenis vaikščiojimui.

  10. Sveiki, naujagimis 5 dienu amziaus, pagludytas ant nugarytes pats pasivercia ant sono. Ar taip turi buti? Kaip uztikrinti, kad miegotu ant nugaros? Aciu uz atsakyma.

  11. Sveiki, dukrai 5 mėnesiai. Nuo nugarytes apsiverčia ant pilvuko labai lengvai. Ir noriai ant pilvuko būna -žaidžia. Bet jei miegant apsiverčia ant pilvo iškart kelia galva ir taip išsibudina ir išsigandusi pradeda verkti. Ką daryti kad nesiverstu ?
    Ar leisti verstis ir kažkokiu būdu padėti jai miegoti ant pilvuko?
    Ačiū.

  12. Ačiū už informaciją!

  13. Sveiki, mums 3sav.+2dienos. Paguldžius naujagimį ant vyro krūtinės ant pilvo – mažasis dažniausiai užmiega. Ir pramiega po 1-2val. Ar viskas gerai? Mažiukas pats pasikeičia galvytės padėtis bemiegant-pakelia galvytę ir gražiai pasuka. Ar budrauti ir neleisti miegoti ant krūtinės?

    • Laura Straubergaite 2020 birželio 1 - 1:28

      Sveiki Edita, drąsiai miegokit ant pilvo. Tikrai nieko blogo ir mažyliui ir tėčiui. Tai kengūravimo metodas.

  14. Sveiki. Mano berniukui 3 menesiai ir 1 savaitė. Prieš 2 savaites pradėjo nuolat verstis ant kairiojo šono ir ant pilvo. Per dešinijį šona nesiverčia. Visada nori verstis nesenai pavalges, kas lemia jog dažnai kažkiek atpila. Jeigu neleidžiame verstis kyla isterijos.. apsivertus ilgai laiko galvyte iškeles 90 laipsniu kampu, tačiau sudedant rankytes- ju nelaiko tokioje padetyje, o jas išskleidžia į šonus, judina, kartais bando remtis kumštukais arba tiesti, tačiau dažniausiai tabaluojasi rankomis ir kojomis, būna, kad apsisuka tokiu budu aplink savo ašį. Pavargdamas pradeda stipriai verkti, jeigu neleidžiam verstis taip pat verkia.. visai nebenori guleti ant nugaros.. miega ant kairiojo šono, verčiant ant kito, atsigula ant nugaros.. ant ranku patinka tik pozicija matant pasaulį stačiam. Jau nebežinome kaip elgtis, nes kaip tik pavalgo taip ir isterijos jei neleidžiame verstis ????????‍♀️

    • Laura Straubergaite 2022 rugsėjo 20 - 6:20

      Sveiki Raminta,
      iš to ką aprašėte, greičiausiai padidėjęs raumenų tonusas ir disbalansas tarpo nugaros ir pilvo, bei dešinės ir kairės pusių. Rekomenduoju pasirodyti neurologui ir kineziterapeutui. Reiktų mankštelių, masažų ir teisingai nešioti.

  15. Sveiki, kiek laiko turėtų išgulėti kūdikis nuo 5 mėnesių ant pilvuko? Mes išgulim apie 1,5h bet vistiek sunkiai pasišalina dujos ir pilvuka kankina ????

    • Laura Straubergaite 2022 rugsėjo 20 - 6:15

      Sveiki Greta,
      nėra tokio nei minimalaus, nei maksimalaus laiko, kiek turi išgulėti ant pilvo. Jei vis dar kankina pilvo diegliai, siūlyčiau pasikonsultuoti su gastroenterologu, gal žarnyne disbakteriozė, stafolokoko infekcija (pasidarykite išmatų pasėlį). Gal netinka pieno mišinys ar netoleruoja mamos suvalgyto tam tikro produkto. Pastaruoju atveju rekomenduojama mamai pagerti fermentų, kurie padėtų su pienu vaikui gauti jau suskaidytas maisto medžiagas. Jei laboratoriniai atsakymai norma, tuomet rašykite dar kartą.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.