KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE VAIKIŠKĄ AVALYNĘ IR PLOKŠČIAPĖDYSTĘ
Viena aktualiausių problemų, dėl kurios tėvai kreipiasi į kineziterapeutą, tai pėdos ir laikysena. Ne paslaptis, kad pėdos sąlygoja mūsų laikysenos ypatumus, ir atvirkščiai. Esant netaisyklingai laikysenai, gali neteisingai vystytis čiurnos ir pėdos sąnariai, neproporcingai apkraunami raumenys ėjimo, bėgimo metu. Tėvų ir specialistų tarpe nėra vieningos nuomonės, kai kalba pasisuka apie vaikišką avalynę ir plokščiapėdystę. Apie tai ir norėčiau aptarti šiame straipsnyje.
MITAI APIE PLOKŠČIAPĖDYSTĘ
Plokščiapėdystė įgyjama, kada vaikas vaikšto basomis plokščiu paviršiumi-NETIESA;
Kad nebūtų plokščiapėdystės, vos tik vaikas pradeda vaikščioti, reikia avėti “ortopedinę” avalynę-NETIESA;
“Ortopedinė” avalynė: tvirtas užkulnis, supinatorius, speciali pakulnė-NETIESA;
Tokia avalynė (“ortopedinė”)gali apsaugoti nuo plokščiapėdystės-NETIESA;
Oksfordo universiteto mokslininkai nustatė, kad dauguma žmonių mano, jogplokščiapėdystė – tai patologija ir būtinas gydymas specialia avalyne, įtvarais, padukais. Tačiau yra žinoma, kad daugumos 1-5 metų amžiaus vaikų pėdos yra plokščios. Tai normali tokio amžiaus vaikų pėdos raidos stadija, ir 95 proc. vaikų plokščiapėdystę išauga. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad plokščiapėdystės gydymas specialia avalyne, įtvarais, supinatoriais, nedavė teigiamų rezultatų. Daugumos vyresnių nei 5 metų amžiaus vaikų pėdų skliautas buvo normalus nedėvint avalynės su supinatoriumi. Bet jei vyresnio vaiko pėdos vis dėlto yra plokščios ir jis skundžiasi pėdų skausmais – gydymas supinatorių pagalba rekomenduojamas, kad pakelti pėdos skliautą ir sumažinti diskomfortą.”
Ką tai reiškia?
Tai reiškia, kad netikslinga trimečiui diagnozuoti plokščiapėdystę, nes tokio amžiaus vaiko plokščia pėda yra absoliučiai normalus reiškinys. Todėl vaiko psichikos nereikėtų žaloti nepatogia avalyne (su pakulne, supinatoriumi, kietu užkulniu), nes jokios naudos neduoda. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad jokia avalynė neapsaugo profilaktiškai ir nekoreguoja pėdų patologijos. Priešingai, rigidiška avalynė, trikdo pėdos vystymąsi ir riboja jos paslankumą.
Ortopedinė avalynė gaminama pagal individualius parametrus asmenims su griaučių-raumenų sistemos patologijomis, kurie negali avėti įprastos avalynės dėl patiriamo diskomforto. Ortopedinė avalynė gaminama taip, kad žmogui būtų patogu eiti, kompensuotų esamus trūkumus (pvz., esant kojų ilgio skirtumui).
Neveltui sakoma, kad “geriausi batai – basa pėda”. Tokiu atveju, geriausia avalynė, kuri nesijaučia ant kojos. Kalbant apie ankstyvojo amžiaus vaikus (1-2 m.), geriausias pasirinkimas – tai lengva, minkšta avalynė su lygiu padu. Vyresniems vaikams būtina avalynė su papildoma amortizacija, kadangi jie daug bėgioja ir šokinėja.
Kada reikėtų atkreipti dėmesį?
Tėvai patys gali patikrinti vaiko pėdų skliautą. Funkcinė arba lanksčioji plokščiapėdystė būdinga vaikams su sveikomis pėdomis, bet atsiranda dėl raumenų silpnumo. Anatominė arba laikina plokščiapėdystė, kai vaikas skundžiasi skausmu krūvio metu.
Tai labai paprasta patikrinti. Paprašykite vaiko atsistoti ant grindų basomis kojomis nugara į Jus ir paprašykite pasistiebti. Jei matosi, kad pėdos skliautas išgaubtas, tai yra funkcinė plokščiapėdystė, kuriai nereikia jokios intervencijos. Jeigu pasistiebus, pėda lieka plokščia, tuomet rekomenduoju pėdos raumenis stiprinti atitinkamais pratimais.
Apie plokščiapėdystės prevenciją ir pirmuosius batukus rasite ankstesniame straipsnyje.
*Parengta pagal:
http://doctor-makarov.com.ua/blog/43-pro-detskuyu-obuv-ploskostopie-i-iskrivlenie-nozhek
http://www.raepica.com/barefoot-benefits-brain-development/
Kuo ankstesniam amžiuje bus pradėtos nešioti specialios ortopedinės basutės, tuo didesnė tikimybė, kad koja pasidarys tokia, kokia turi būti. Delsti nėra ko.
Dėkui už pasisakymą. Deja su Jūsų išsakyta nuomone apie ortopedines basutes kuo ankstesniame amžiuje yra klaidinanti tėvus ir žalojanti ankstyvojo amžiaus vaikučių pėdas. Kad pėda užaugtų sveika, turi po namus ir šiltuoju metų laiku bėgioti kuo daugiau basa. Ne veltui sakoma: sveika pėda, basa pėda. Ortopedinė avalynė skiriama tik tam tikrų ligų atvejais ir tik paskyrus ortopedui.