Blog

Kaip teisingai nešioti kūdikį nešioklėje?

Šio straipsnio tikslas – suteikti informaciją apie stuburo, klubo sąnario biomechaniką, vytymąsi  pirmaisiais kūdikio metais ir padėti tėvams pasirinkti tinkamą nešioklę kūdikiui. Taip pat aptarsiu fiziologinį ir neurologinį padėčių nešioklėje aspektus, galinčius turėti įtakos kūdikio raidai. Rinkoje siūloma tiek daug nešioklių, kad tikrai galima pasiklysti.

Kūdikio stuburo biomechanika ir vystymasis

Būdamas mamos įsčiose, kūdikis yra pilnai susirietęs, taip vadinamoje fiziologinėje fleksijoje. Jo klubai ir keliai yra pilnai sulenkti, o stuburas C raidės formos. Gimus mažyliui, reikia kelių mėnesių, kad kūdikio sąnariai ir jo nugaros raumenys išsitiesintų. Kūdikiui augant ir stiprėjant, kai jau geba vertikaliai išlaikyti galvą, formuojasi kaklo linkis. Kūdikiui pradėjus ropoti, formuojasi juosmeninės stuburo dalies linkis. Kai galvojame apie padėtį, kurioje vaiką nešiojame, svarbu nuolat galvoti ir apie kūdikio raidą. Netinkamas ar perdėtas spaudimas tam tikroms stuburo sritims gali sąlygoti struktūrinius ir neurologinius pokyčius. Keletos tyrimų rezultatai atskleidė, kad per didelis juosmeninės stuburo dalies linkis gali pakeisti juosmeninės stuburo dalies kaulų ir sąnarių biomechaniką, t. y. sąlygoti juosmeninės stuburo dalies slankstelių nestabilumą (pvz., spondilolistezė).  Vaikams, nestabilumas juosmeninėje stuburo dalyje gali turėti įtakos žarnyno, šlapimo puslės ir dubens dugno raumenų įnervacijai.

Kūdikio klubo sąnarių biomechanika ir vystymasis

Nuo gimimo klubo sąnariai nėra pilnai išsivystę. Būdinga sekli gūžduobė ir išgaubta šlaunikaulio galva, kurių stabilumas gimus kūdikiui labai mažas. Kūdikiui augant ir vystantis, sekli gūžduobė darosi gilesnė ir labiau stabili. Esant tinkamai klubų ir kojų padėčiai, šlaunikaulio galva prisispaudžia atitinkamu kampu į gužduobę.  Jei sąnarys formuojasi neteisingai, jis lieka seklus, todėl šlaunikaulio galvutei yra didesnė rizika išnirti iš gūžduobės. Kai tai nutinka, vadinama klubo sąnario displazija. Dažniausiai netinkama klubo sąnario padėtis kūdikystėje yra kada kojos per klubo ir kelio sąnarius yra tiesios ir abi kojos suglaudžiamos kartu. Tai yra priešinga vaisiaus padėčiai įsčiose. Rizika klubo sąnario padėčiai didėja, kai tokia netipinė padėtis yra išlaikoma ilgą laiką.

Teisinga klubų padėtis

Teisinga klubų padėtis

 

Neteisinga klubo padėtis

Neteisinga klubo padėtis

Sveikiausia klubo sąnario padėtis yra kuomet šlaunys natūraliai atvedamos į šalis, o klubai ir keliai sulenkti (“M” raidės forma). Tokia padėtis dar vadinama raita arba varlės padėtis.

Teisinga klubų padėtis nešioklėje

Teisinga klubų padėtis nešioklėje

KŪDIKIO PADĖTIS NEŠIOKLĖJE

Jei nusprendėte įsigyti nešioklę, pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos aspektus: kūdikio saugumas, kūdikio ir Jūsų komfortas, tinkama kūdikio klubų padėtis. Svarbiausia, kad nešioklėje kūdikiui nebūtų kliūčių laisvai kvėpuoti ir nuolat stebėti kokia jo padėtis nešioklėje. Kita, jei kūdikis tik gimęs, geriausia jį laikyti pilnoje fleksijoje (stuburas C raidės formos, kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos).

Tarptautinis klubo displazijos institutas nurodo, kad sveika klubo padėtis padeda išvengti klubo sąnario displazijos vystymosi ir/ar dislokacijos (išnyrimo). Sveika klubo padėtis nešioklėje yra labai svarbi pirmąjį kūdikio gyvenimo pusmetį. Įsčiose kūdikio klubai ir kelia buvo pilnai sulenkti. Gimus kūdikiui, reikia kelių mėnesių, kad jo sąnariai natūraliai išsitiestų. Kūdikiams, gimusiems sėdynine pirmeiga, gali reikėti daugiau laiko sąnariams išsitiesti natūraliai.

Renkantis nešioklę, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos punktus:

  • Ar nešioklė “auga” kartu su vaiku, t.y. ar yra galimybė koreguoti nešioklę priklausomai nuo kūdikio dydžio?
  • Ar nešioklė nevaržo kūdikio kojų padėties, t.y. nesudaromos sąlygos galimai klubo sąnario displazijos rizikai?

Nešant kūdikį nešioklėje svarbu atminti, kad nešioklėje klubai turi būti atitraukti į šalis 40 iki 55 laipsnių ir sulenkti 90 iki 110 laipsnių, šlaunikaulio galva yra spaudžiama tiesiai į gužduobės centrą. Tokia padėtis sumažina klubo sąnario dispalzijos riziką.

Slingai ar vaikjuostės, kuomet kūdikis nešiojamas veidu į mamą nėra rekomenduojamos kol kūdikis mažas, kadangi kūdikio iki 3-4 mėn. galvos kontrolė yra nepakankama. Iki tol reikalinga atrama galvai ir kaklui. Teisinga atrama klubams nešioklėse gali būti dviejų tipų. Pirma, kojos “varlytės” padėtyje, svorio centras kūdikio sėdmenys. Tokioje padėtyje keliai ir klubai sulenkti, bet klubai nėra išskleisti per toli vienas nuo kito. Tik reikia atminti, kad nešiojant tokioje padėtyje kūdikio kūno svoris neturi būti ant pėdų. Antras būdas, kūdikio šlaunys gali būti išskėstos aplink mamos liemenį, klubai sulenkti, keliai nežymiai aukščiau nei klubai, sėdmenys ir šlaunys remiasi į nešioklę, čiurnos vienoje linijoje su keliais.

Teisinga kūdikio padėtis nešioklėje

Teisinga kūdikio padėtis nešioklėje

Teisnga kūdikio padėtis nešioklėje

Teisnga kūdikio padėtis nešioklėje

Optimali padėtis stuburo ir klubų vystymuisi yra kai kūdikis sėdi nugara į  nešioklę tupėdamas, o svoris yra ant sėdmenų ir šlaunų. Tokia padėtis yra lengvai prienama nešant nugara į nešioklę, šonu, ant nugaros.

Biomechaniškai ir neurologiškai nešiojant kūdikį veidu į save (ypač naujagimius), kūdikiui reikia mažiau deguonies ir jis gali išsaugoti daugiau energijos, gali geriau virškinti maistą, ir lengviau reguliuoti savo kūno temperatūrą.

Nerekomenduojamos padėtys nešioklėje

Yra kelios padėtys, kurios yra kontraversiškos nešioklėje. Ypač jei kalba eina apie padėtį, kuomet kūdikis žiūri veidu į jus, bet sėdėjimo atrama į kurią remiasi sėdmenys ir šlaunys yra siaura. Tokia nešioklė nerekomenduojama dėl kelių priežasčių. Pirma, tokioje nešioklėje kūdikio klubai yra nusvirę žemyn, o keliai yra žemiau, nei klubai. Tokia padėtis nėra tinkama teisingam ir optimaliam klubo sąnario vystymuisi. Tai gali sąlygoti klubo sąnario displazijos atsiradimą. Tokia padėtis taip pat sąlygoja kūdikio kūno svorį perkelti ant gaktikaulio. Tai gali būti nepatogu kūdikiui, o kūdikiui vystantis gali turėti įtakos gaktikaulio stabilumui, padėčiai ir kaulo formavimuisi. Galiausiai, jei kūdikio kūno svoris nuolat yra ant gaktikaulio, o jo kojos kabo žemyn, kūdikio juosmeninėje dalyje formuosis hiperekstenzija (padidėjęs juosmeninės stuburo dalies linkis).

Neteisinga klubų padėtis nešioklėje

Neteisinga klubų padėtis nešioklėje

Antra kontraversiška padėtis – veidu į nešioklę. Ši padėtis taip pat nėra rekomenduojama, nes yra pakankamai sunku ir nepatogu nešančiajam išlaikyti kūdikio klubus ir kelius optimalioje padėtyje, todėl dažniausiai kūdikio kojos būna nukarusios žemyn,  o tokia kojų padėtis sąlygoja juosmeninės stuburo dalies hiperekstenziją. Kai kūdikio nugara yra atremta į Jūsų liemenį, tuomet suplokštėja kūdikio krūtininės stuburo dalies linkis, spaudžiami kūdikio šonkauliai, pasikeičia jų stabilumas ir kūdikio kaklo linkis. Jei nešantysis sugeba išlaikyti kūdikio kelius virš dubens (aukščiau nei klubai), tuomet juosmeninė stuburo dalis yra tinkamoje padėtyje. Iš neurologinės pusės, tokioje padėtyje kūdikiui yra didesnė stimuliacija pamatyti pasaulį ir susipažinti su skirtinga aplinka. Tačiau kūdikis neturi galimybės pasislėpti ar išvengti nuo stimuliacijos, o Jūs galite nepastebėti distreso ar hiperstimuliacijos požymių, kai jis yra veidu nuo Jūsų. Tai gali turėti neigiamą poveikį vaiko emocinei ir neurologinei raidai.

Nešiokite kūdikį teisingai. Smagių ir nepamirštamų akimirkų nešioklėje :)

*Parengta pagal International Hip Dysplasia Institute

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.