3 mėnesių kūdikio motorinė raida
Trečiojo mėnesio pabaigoje kūdikis turi gebėti atlikti šiuos pagrindinius psichomotorinės raidos įgūdžius:
Gulėjimas ant pilvo:
- Kelia galvą nuo 45 iki 90 laipsių kampu ir išlaiko pakeltą mažiausiai 1 minutę.
- Remiasi abiem dilbiais. Ištiestas stuburas kaklo ir kūtinės srityje leidžia kūdikiui iškišti žastus į priekį taip, kad jie sudarytų su pagrindu kampą iki 90 laipsnių, ir remtis dilbiais.
Sėdėjimas:
- Sėdimoje padėtyje nemažiau, kaip pusę minutės laiko galvą pakeltą. Būdamas būdrus kūdikis mėgina galvą erdvėje pakelti vertikaliai praktiškai kiekvienąkart pakeitus jo kūno padėtį. Didėjanti kaklo raumenų jėga suteikia jam galimybę vis ilgiau išlaikyti galvą pakeltą. Sėdint stuburas kaklo srityje jau ištiestas, tačiau krūtinės ir juosmens srityse lieka užapvalėjęs bei sulinkęs.
- Keliant aukštyn, horizontalioje kabamoje padėtyje galva nenusvyra žemyn ir išlieka stuburo tęsinys mažiausiai dvi sekundes.
Stovėjimas:
- Pagrindą liečia sulenktomis kojomis. Atsispyrimo reakcijos ir refleksinių žingsniavimo judesių nebėra. Pastačius kūdikį vertikaliai ant pagrindo, jo kojos lieka sulenktos. Rankos tebėra sulenktos, bet labiau atkištos į priekį.
- Esant klubo sąnario displazijai ar padidėjusiam kojų raumenų tonusui rekomenduojama pasyvi klubo sąnario mankšta. Praktikoje susiduriu su atvejais, kada tėvai grįžę iš specialistų konsultacijos, tiesiog neįsidėmi, kaip atlikti klubo sąnario mankštą, kurią rodė specialistas. Todėl šioje vaizdinėje medžiagoje išvysite, kaip pasyviai atlikti klubo sąnario mankštą gulint ant nugaros ir pilvo. Pratimus reikėtų atlikti keletą kartų per dieną, patogiausia tai atlikti keičiant sauskelnes, tuomet judesių nevaržo drabužiai.
Griebimas:
- Kūdikis tiesia pusiau atgniaužtą ranką į priešais laikomą raudoną objektą. Kūdikiui gulint ant nugaros, prieš jo veidą maždaug 25 cm atstumu laikyti raudoną objektą (barškutį ar žiedą; jo skersmuo ne mažesnis kaip 5 cm) ir lengvai jį judinti. Kai sužadinamas kūdikio dėmesys (žvilgsnio fiksavimas), sukeliama audringa viso kūno reakcija – gyvi visų galūnių judesiai. Kūdikis sugeba tiesti abi rankas link žaisliuko, t. y. rankos nukreipiamos kūno vidurio linijos link. Plaštakos, kai kūdikis mėgina pagriebti objektą, yra pusiau atgniaužtos. Įgūdžiai turi formuotis abiem rankomis vienodai. Objekto palietimas (pačiupinėjimas) yra galimas, bet nebūtinas.
Percepcija (suvokimas):
- Seka akimis raudoną barškutį nuo vieno akių kampučio iki kito. Prieš kūdikio akis 15-20 cm atstumu nuo jo veido laikant raudoną barškutį laukti kol kūdikis žvilgsniu užfiksuos barškutį, ir tada jei, kūdikis laiko galvą tiesiai, ramiai ir lėtai judinti barškutį į vieną ir kitą pusę.
- Reaguoja į varpelio skambėjimą (varpelio kūdikis neturi matyti), įsmeigdamas žvilgsnį arba nustodamas judėti. Lengvai sujaudinamiems vaikams net gali būti išgąsčio reakcija.
Kalbėjimas:
- Pirmieji skiemenų deriniai. Kūdikis vieną po kito nuosekliai taria balsius, ypač panašius į e ir i. Tai čia, tai ten vis įterpia priebalsius, ir išeina tokie garsų junginiai kaip ej-eje, ej-di, ej-ge. Šie garsai dar nėra aiškiai artikuliuoti, kartais jų net negalima pakartoti.
- Tęsiamas garsas r-r-r-r. Girdimas kažkoks gurgenimas, tarsi skalaujant gerklę.
Socialumas:
- “Socialinė šypsena”. Šiame amžiuje šypseną gali sukelti bet koks asmuo. Vaikas dar nereaguoja skirtingai į artimuosius ir svetimus žmones. Šypseną sukelia judančio žmogaus veido schema.
Trečiojo mėnesio kūdikio motorinės raidos lavinimo patarimai (vaizdinė medžiaga). Šioje vaizdinėje medžiagoje išvysite, kaip mokinti 3 mėn. amžiaus kūdikį verstis ant šono. Pateikiame padėčių terapijos elementus gulint ant pilvo, kad išvengti padėties ir/ar judesių asimetrijos, taip pat išvysite pasyvios mankštos, sensorinio lavinimo elementus, teisingai kojų atramai formuoti (esant išlikusiam automatinio žingsniavimo refleksai, ar vangiai kojų atramai).
* Parengta pagal T. Hellbruegge, F. Lajosi, D. Menara, R. Schamberger, T. Rautenstrauch. (2001). Miuncheno funkcinė raidos diagnostika: pirmieji gyvenimo metai. Vilnius.
Sveiki, gal galėtumėte rekomenduoti kokius pratimus daryti 3 mėn. kūdikiui, kad kai sodinamas kūdikis prikeltu ir galvytę. Ačiū Jums labai.
Sveiki Laura,
apie kūdikio sodinimą ir sėdėjimą pirmaisiais metais rasite šiame straipsnyje: http://vsic.lt/parduotuve/kineziterapiniai-pratimai/kada-ir-kaip-mokinti-kudiki-sestis-3/;
Susisteminta informacija apie sodinimą nemokamai: http://vsic.lt/parduotuve/kineziterapiniai-pratimai/ka-svarbu-zinoti-sodinant-kudiki/.
Susisteminta informacija apie pirmųjų metų raidą: http://vsic.lt/ka-svarbu-zinoti-auginant-kudiki/.