Blog

PILVO DIEGLIAI

Vienas pirmųjų negalavimų, su kuriuo susiduria tėvai pirmaisiais mėnesiais yra kūdikių pilvo diegliai. Siekiant palengvinti šeimos gyvenimo kokybę, kuri prastėja dėl nerimo ar nemigos, išvengti ir/ar sumažinti medikamentinį gydymą, svarbu žinoti pilvo dieglių priežastis, ankstyvą prevenciją ir pagalbą jiems esant.

Kol kas nėra vienareikšmių veiksmingų priemonių diegliams pašalinti, nes jų priežastys nėra iki šiol aiškiai žinomos. Beveik kiekvienam kūdikiui tenka ieškoti tik jam asmeniškai padedančių pagalbos būdų. Jų galima išvengti ar sumažinti į kūdikio dienos režimą įtraukus atitinkamas nešiojimo ir guldymo padėtis, mankštos elementus. Tokiu būdu išvengiant ar sumažinant medikamentinį gydymą.

Kas tai?

Kūdikio pilvo diegliai – tai kompleksas simptomų, dažniausiai pasireiškiančių verksmu ir/ar dirglumu, virškinamojo trakto diskomfortu. Kūdikis riečia kojas prie pilvo, kaupiasi dujos. Mokslininkai nagrinėję mamų elgesį ir gebėjimą atpažinti šiuos simptomus nustatė, kad nėra jokio tarpusavio ryšio tarp simptomų ir kūdikio priežiūros patirties, taip pat kad mamos gali atskirti kūdikio savijautą esant diegliams ir “normaliam” elgesiui (dirglus, suirzęs ir kt.). Kūdikio verkimo trukmė ir kokybė yra skiriamasis pilvo dieglių požymis. Įprastai, simptomų trukmė gali būti 3 val./d., 3 d./sav. ir trukti iki 3 sav. Daugumai kūdikių pilvo diegliai prasideda kartais pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, pikas antrąjį mėnesį, negydant, išnyksta apie 4-5 mėnesį. Nustatyta, kad kūdikių pilvo diegliai dažniau pasireiškia, jei mama nėštumo metu ir po gimdymo rūko, nėštumo metu jautė nerimą, pasireiškė jautrumas laktozei, neteisingas žindymas ir gastroesofagealinis refliuksas. Ketverių metų trukmės tyrimo rezultatai (Canivet ir kt., 2000) atskleidė, kad vaikams, kuriems pasireiškė pilvo diegliai, buvo būdingos labiau negatyvios emocinės reakcijos (ypač valgymo metu) ir somatiniai pilvo skausmai, nei kontrolinės grupės tiriamiesiems.

Pilvo dieglių priežastys
Teorijų nagrinėjančių dieglių patologiją ir patofiziologiją yra įvairių, nuo jautrumo maistui, žarnyno ir nervų sistemos nebrandumo iki blogų priežiūros įgūdžių. Iki šiol nėra iki galo aiški pilvo dieglių patologija ir gydymas. Tikėtina, kad yra skirtingos dieglių priežastys. Vieniems vaikams pasireiškia su virškinimo traktu susiję simptomai, kitiems hiperaktyvumas/dirglumas, tretiems – abi simptomų grupės.
Diegliai pasireiškia dažniausiai pirmąjį mėnesį todėl, kad ir nervų, ir virškinimo sistemos yra dar nesubrendusios. Vyresni vaikai ir suaugę skirtingai geba priimti ir apdoroti sensorinę informaciją. Gebėjimas ignoruoti ar priimti sensorinę informaciją vyksta kartu su nervų sistemos branda. Tuo tarpu naujagimis negeba valdyti šių procesų, o yra pastoviai atakuojamas sensoriniais stimulais.

Kūdikių, kuriems pasireiškia diegliai, simptomai gali būti skirstomi į tris grupes:
Somatinė disfunkcija, pasireškianti skausmu;
Funkcinis virškinamojo trakto sutrikdymas, pasireiškiantis įtampa krūtinės, pilvo, dubens srityse, kuri gali būti lyginama su žarnyno dirglumu, konstipacija ar jautrumu maistui. Įprastai stebima ir kaukolės pamato disfunkcija, kuri pasireiškia klajoklio, taip pat trišakio nervo dirginimu.

Abiejų grupių simptomų kombinacija.

Osteopatijoje pilvo diegliai apibūdinami kaip klajoklio nervo dirginimas, susiję su kaukolės pamato audinių įtampa. Klasikiniai dieglių simptomai paprastai pasireiškia 2-4 naujagimio gyvenimo savaitę. Šiuo laikotarpiu pradeda atsirasti valinga užpakalinių kaklo raumenų kontrolė. Šio amžiaus kūdikiai pradeda gulėdami ant pilvo kelti galvą. Atitinkami raumenys, kurie tvirtinasi prie kaukolės paprastai yra įsitempę, o tai susiję su pilvo diegliais. Viena iš hipotezių gali būti, kad užpakaliniai kaklo raumenys padidina šių raumenų įtampą kaukolės pamato srityje.

Kaip sumažinti ar išvengti pilvo dieglių?

Norėdami pasiekti teigiamų rezultatų, tėvai turėtų atsakingai atlikti pratimus ir padėtis, kuriuos rekomenduojama atlikti, esant pilvo diegliams:

  1. Teisingos kūdikio nešiojimo padėtys;
  2. Pilvo, pečių juostos, kaklo raumenų stiprinimas;
  3. Pasyvi klubo sąnario manšta;
  4. Pilvo masažas;
  5. Oda-oda kontaktas gulint ant tėčio ir/ar mamos krūtinės;
  6. Šilti kompresai ant pilvelio;
  7. Judesio korekcijos juosta.

Išsamiai apie šiuos praktinius patarimus rasite šiame straipsnyje.

Pastaba. Esant reikalui konsultuotis su specialistu, kuris padės išsiaiškinti pilvo dieglių priežastis ir rekomenduos vaikui tinkamą pagalbos būdą.

*Parengta pagal J. E. Carreiro (2009). An Osteopathic Approach to Children: second edition. Churchill Livingstone: ELSEVIER.

One Response - “PILVO DIEGLIAI”

  1. Manau dar nemažai nežinojimo kas su kūdikiu vyksta, nurašome būtent pilvuko diegliams. O iš tiesų viskas, ko tam mažiukui reikia, tai sausi vystyklai, sotumo jausmas ir žinoma meilė. Beieškodami tinkamiausių vaistukų nuo dieglių tiesiog išmokstame suprasti kūdikio poreikius, verksmo priežastį arba vaikutis diegliukus išauga. Geriausias nuraminimas yra kontaktas oda prie odos

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.