Blog

Kūdikių šleivapėdystės priežastys ir konservatyvus gydymas

Yra skiriami keletas šleivapėdystės priežasčių, įskaitant įgimtas, teratologines, ar pozicines. Šleivapėdystė yra pėdos, taip pat apatinės galūnės deformacija. Įgimta šleivapėdystės forma paprastai būna kaip pavienė patologija. Pozicinė šleivapėdystė yra tik tada, kai pėda yra normali, kurios padėtis gimdoje buvo neteisinga. Tuo tarpu teratologinė šleivapėdystė susijusi paprastai esant gretutinėms kitoms patologijoms, tokioms kaip nervų-raumenų sutrikimai ir įgimta daugybinė artrogripozė. Nors tikslios šleivapėdystės priežastys nėra žinomos, tai gali būti susiję su autosominiu dominuojančiu genu. Dauguma šleivapėdystės atvejų yra įgimti. Apie 75 proc. atvejų būna be kitų patologijų. Yra keletas šleivapėdystės laispnių, kurie priklauso nuo pėdos rigidiškumo, blauzdos raumenų atrofijos, ir nežymios blauzdikaulio, šeivikaulio, ir pėdos kaulų hipoplazijos. Dažniau pasitaiko mergaitėms (2:1), ir abi kojos pažeidžiamos 50 proc. atvejų.

Kūdikiui su šleivapėdyste būdinga užpakalinės pėdos dalies plantarinė fleksija (žemyn), supinacija (pakilęs vidinis pėdos kraštas), priekinės pėdos dalies addukcija (pasukta į vidų), ir įvairaus laispnio rigidiškumas (sustingimas) (1 pav.). Šeivikaulio-laivakaulio sąnarys yra pasislinkęs medialine (vidine) kryptimi. Blauzdos ir pėdos raumenų atrofija dažniau stebima vyresnių vaikų tarpe, nei kūdikių, ir yra antrinė nervų-raumenų sistemos šleivapėdystės priežastis.

sleivapedyste                                                                                                               1 pav. Abipusė šleivapėdystė.

Prieš skiriant chirurginę intervenciją visada taikomas konservatyvus gydymas: judesio korekcijos juostos (angl. kinesiotaping), įtvarai, gipsavimas, siekiant atstatyti normalią pėdos padėtį. Judesio korekcijos juostos (teipavimas) ir įtvarai (3 pav.) paprastai taikomi neišnešiotiems naujagimiams, kol priauga pakankamai svorio, kad būtų galima gipsuoti. Dažniausiai taikomas gipsavimas (2 pav.). Jei pėdos normali funkcija neatsistato per 3 mėnesius, tuomet operuojama. Sėkmingi ilgalaikiai operacijų rezultatų stebimi 75 proc. atvejų. Esant išorinių (šeivinių) blauzdos raumenų jėgos pusiausvyros sutrikimui, chirurginė operacija taikoma anksčiau.

sleivapedyste_gydymas_1 sleivapedyste_gydymas_2

2 pav. Gipsavimas.                                                                     3 pav. Įtvarai.

Konservatyvus reabilitacijos metodas – kineziterapija. Esant šleivapėdystei, tėveliai gali savarankiškai atlikti pratimus namuose (4 pav.):

1) kūdikis guli ant nugaros. Viena ranka fiksuoti kūdikio kelio sąnarį, kitos rankos delnu suimti kūdikio kulną iš apačios. Švelniai lenkti čiurną aukštyn ir žemyn.

2) kūdikis guli ant nugaros. Stabilizuoti viena ranka blauzdą virš čiurnos sąnario. Kita ranka suimti distaliai už padikaulių ir tempti priekinę pėdos dalį į išorę.

sleivapedyste_gydymas_3 sleivapedyste_gydymas_4

                           4 pav. Pasyvūs pratimai, šleivapėdystei koreguoti.

Judesio korekcijos juostos poveikį, esant šleivapėdystei, galite matyti šiame straipsnyje.

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.