Blog

Klubo sąnario displazija

Tai vienas dažniausių naujagimių ortopedinių sutrikimų (Willams et al., 2016). Tai klubo sąnario dislokacija ar sutrikęs vystymasis (1 pav.), kurią lemia fiziologiniai ir mechaniniai veiksniai. 20 proc. naujagimių klubo sąnario displazija būna paveldima. Paprastai būdingas bendras raiščių laisvumas dėl padidėjusio estrogeno kiekio moters organizme nėštumo metu. Mergaitėms pasitaiko du kartus dažniau, nei berniukams. Taip pat įtakos turi ir vaisiaus padėtis gimdoje. Šiuo atveju vaisiaus dubuo remiasi į moters dubenį, dėl ko vaisiaus šlaunys būna ženkliai sulenktos, o tai riboja kojų judesius. Tokia klubo sąnario padėtis, kada yra sumažėję jo judesiai, sutrikdo normalų gužduobės kremzlinio audinio vystymąsi.

Klubo sanario displazija

1 pav. Klubo sąnario displazija (kairė pusė)

Taip pat esant klubo sąnario displazijai, dažnai būna gretutinės ligos, tokios kaip įgimta kaklo kreivakaklystė ir priekinės pėdos dalies addukcija (pasisukimas į vidų). Todėl esant šiems sutrikimams, labai svarbu kruopščiai ištirti klubo sąnarį.

Kuo anksčiau nustatoma klubo sąnario displazija, tuo geresni gydymo rezultatai. Aiškiai nustatomi ir gerai suformuluoti diagnostiniai kriterijai yra svarbūs parenkant ar reikia tik stebėti klubo sąnario būklę ar paskirti atitinkamą gydymą. Labai svarbu klubo sąnarį apžiūrėti per pirmąsias 8 gyvenimo savaites, kadangi yra didžiausia tikimybė pastebėti patologinius klubo sąnario simptomus (Willams et al., 2016).

Atliekant klubo sąnario ištyrimą, dažnai būna teigiami Barlow ir Ortolani testai, kurie parodo klubo sąnario nestabilumą ar dislokaciją. Taip pat esant klubo sąnario displazijai, būdingas ribotas šlaunų atvedimas (atitraukimas), sėdmenų, kirkšnių, šlaunų raukšlių asimetrija (2 pav.), ir nevienodas kojų ilgis (esant klubo dislokacijai) (3 pav.).

Klubo sanario displazija_1                                               klubo sanario displazija_2

2 pav. Sėdmenų, šlaunų raukšlių asimetrija                                                                              3 pav. Galleazi testas

Britų vaikų ortopedinės chirurgijos (BVOC) ir Europos pediatrinės ortopedijos (EPO) draugijos pateikia šiuos top 10 kriterijų, nustatant klubo sąnario displaziją (1 lentelė) (Willams et al., 2016):

1 lentelė. Top 10 diagnostinių kriterijų nustatant klubo sąnario displaziją

Nr. 

BVOC

EPO

1

Teigiamas Ortolani testas

 Teigiamas Ortolani testas

2

Teigiamas Barlow testas

Teigiamas Barlow testas

3

Asimetrija atliekant šlaunų abdukciją ≥20°

Klubo dislokacija atliekant ultragarso tyrimą

4

Klubo dislokacija atliekant ultragarso tyrimą

Asimetrija atliekant šlaunų abdukciją ≥20°

5

Ribota šlaunų abdukcija iki 45°

α kampas <45°

6

Kojų ilgio skirtumas/ teigiamas Galeazzi testas

Dislokuota šlaunikaulio galvutė atliekant ultragarso tyrimą

7

Bet kokia šlaunų abdukcijos asimetrija

Bet kokia šlaunų abdukcijos asimetrija

8

α kampas <45°

Sėdyninė pirmeiga

9

Dislokuota šlaunikaulio galvutė atliekant ultragarso tyrimą

Ribota šlaunų abdukcija iki 45°

10

Gydyta pirmo laipsnio klubo sąnario displazija

Kojų ilgio skirtumas/ teigiamas Galeazzi testas

Gydymas priklauso nuo vaiko amžiaus, kada nustatoma diagnozė. Naujagimiams rekomenduojamas platus vystymas, taip pat Freiko pagalvėlė (4 pav.), Pavliko dirželiai (5 pav.), arba chirurginis gydymas. Pagrindinis kineziterapijos tikslas pagerinti klubo sąnario stabilumą, šlaunies judesių amplitudę, sustiprinti klubo sąnarį stabilizuojančius raumenis, lavinti motorinę raidą. Keičiant sauskelnes pakanka kas kart atlikti klubo sąnario mankštą.

freiko pagalvele                Klubo sanario displazija_gydymas

   4 pav. Freiko pagalvėlė              5 pav. Pavliko dirželiai

 klubu displazija_itvaras klubu displazija_itvaras_1

                   6 pav. Norvegijoje taikomas įtvaras, esant klubo sąnario displazijai

Ortopedai-traumatologai teigia, kad jei liga bus nepastebėta ir negydoma, yra rizika, kad užaugęs vaikas kęs skausmą visą gyvenimą. Yra žinomas glaudus ryšys tarp nediagnozuotos klubo sąnario displazijos ir ankstyvo klubo sąnario susidėvėjimo (artrozės).

Susijęs straipsnis spaudoje

* Parengta pagal:

Willams et al. (2016). The most relevant diagnostic criteria for developmental dysplasia of the hip: a study of British specialists. BMC Musculoskeletal Disorders, 17:38.

5 komentarai - “Klubo sąnario displazija”

  1. Laura Straubergaite 2016 vasario 18 - 8:04

    Dėkojame Aušrai už nuotraukas :). Sėkmės, aukit stiprios:)

  2. Sveiki mum 1.5 men nustate dislokacija abipusio sanario klubo. Israse pagalvele itvara. Desines laipsnis 32 o kaires 36 ar tai daug stipriai pakite? Ilgai reikes nesioti itvara? Ir ar tai rimta mergaite nerami pyksta nervuojasi neina nuraminti palupys dreba net bijau kad nervinis nebutu. Pavalgiusi atpila nespejus pavalgyti. Pikta buna pavalgiusi nemiega vos 10 min per para man neramu. Liepe nesioti 24 val per para vos pasikeiciam pampera ir vel atgal i itvara..mazai tustinasi mazai sysioja..turbut kad nedavalgo nepasisavina man neramu kad neaaugs jei sitaip nedavalgo ir nemiega. Is namu niekur neiseinam i auto kedute netelpam vezime vos vos. Liepe nesioti metus laiko ar tai labai rimta? Sake nevaikscios neropos nesedes tai musu vaikas invalidas? O sake gime tobula 9/9 balu gavome..bubome pas daktaru sake viskas gerai rami svari grazi mergyti nematome jokiu neurologoniu padaryniu. O daba staiga suzinome tai ir sokas man..is kur kodel ka ne taip dariau, padekite nebezinau kaip gyventi ir jei padeti einu is proto.

    • Laura Straubergaite 2019 rugpjūčio 22 - 4:15

      Sveiki Skaiste,
      jeigu nustatė klubo sąsnario dislokaciją, teisingai sakė, kad reikės ilgai nešioti. Tai tikrai labai rimta, bet nereiškia, kad nesedės ir nevaikščios. Dabar svarbu laikytis gydytojų rekomendacijų, t.y. nešioti įtvarą, pas šeimos gydytoją prašyti siuntimo į Ansktyvąją reabilitacijos tarnybą pagal gyvenamąją vietą. Ten gausite masažo ir mankštų procedūras. Normalu, kad vaikutis pyksta su įtvaru, nes netipinė kojyčių padėtis. Dėl auto kėdutės, tai reikėtų pasižvalgyti kitos kėdutės, kuri leidžia plačiau kojytes laikyti. Pasidomėkite tėvelių grupėse, kurių vaikučiai turi panašių problemų, tikrai patars ir rekomenduos dėl autokėdutės ir vežimėlio. Jei neramu, yra gallimybė pasikonsultuoti nuotoliniu būdu arba gyvai. Konsultacijos metu įvertinsiu mergaitės motorikos būklę, pasimokinsime padėčių ir pratimų, kurie palengvins kasdienybę ir Jums ir mažylei.

  3. Sveiki. Mano mažyliui 3men ir dvi sav. Šeimos gyd. Neskyrė jokio siuntimo pas ortopeda, bet mane neramina jog kojytes pilnai nesusilenkia, ( nepasidaro pilna varliuko poza) planuoju kreiptis privačiai. Ar dar nepervelu pradėti gydima?

    • Laura Straubergaite 2019 spalio 18 - 6:38

      Sveiki Monika, visus kūdikius privalo apžiūrėti ortopedas, tai reglamentuoja įstatymas. Kad nepilnai atvedama kojytė į šoną, gali būti dėl padidėjusio raumenų tonuso, arba sąnario displazijos. Pas ortopedą reikėtų pasikonsultuoti. Jei echoskopija nieko neparodys, tuomet pas neurologą dėl raumenų tonuso ir lygiagrečiai pas kineziterapeutą mankštoms ir masažams. Kol papulsite pas specialistus, galite ir pati namuose atlikti mankštelę: http://vsic.lt/parduotuve/kineziterapiniai-pratimai/klubo-sanario-pasyvi-manksta/

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.