Blog

Pirmieji kūdikio žaidimai ir pratimai

Gimus kūdikiui, iš tėvų dažnai sulaukiu užklausų: kada galima pradėti lavinti kūdikį? Ar reikia lavinti ar savaime “prakus”? Kokie pirmieji kūdikio žaidimai ir pratimai? Atsakymus į šiuos klausimus rasite šiame straipsnyje.

Pagal DISC (angl. Diagnostic Inventory for Screening Children), jau 2 savaičių amžiaus naujagimis turi gebėti bent 1-3 sekundes fiksuoti žvilgsnį į priešais jį kabantį daiktą. Kai naujagimis jau fiksuoja žvilgsnį tam tikrą laiką, pats laikas skatinti sekti akimis lėtai vertikaliai (aukštyn-žemyn) ir horizontaliai (į šonus) judantį daiktą. Gebėjimas su akimis sekti daiktą žemyn yra ypač svarbu, kadangi dauguma kūdikių su raidos sutrikimais turi sunkumų simetriškai pakelti galvą iš gulimos ant nugaros padėties ir taip pat turi sunkumų su žvilgsnio konvergencija (akių optinių ašių suartėjimas dėl akių obuolių pasisukimo vienas prieš kitą, žiūrint į arti esančius daiktus) ir akių judesiu žemyn.

Kitas dalykas, kalbant apie žvilgsnio fiksaciją ir sekimą gulint ant nugaros, yra gebėjimas ištempti nugarą tiesiančius raumenis, simetriškai aktyvinti  kaklą ir liemenį lenkiančius raumenis, galvos judesių aktyvacija horizontalia ir vertikalia kryptimis, aktyvaus siekimo palengvinimas.

Toliau rasite nuosekliai aprašytą informaciją, kaip naujagimį paskatinti fiksuoti ir sekti žvilgsniu jam rodomą žaisliuką įvairiomis kryptimis.

Kūdikio padėtis: kūdikis paguldomas ant nugaros ant žemės, labai nežymiai pakeliamas dubuo. Svarbu nesuriesti per daug kūdikio nugaros ties krūtinine dalimi.

Jūsų padėtis: Atsisėskite ant žemės ištiestomis kojomis. Kūdikį pasiguldykite tarp savo kojų. Užfiksuokite kūdikio žvilgsnį su žaisliuku. Jei sudėtinga išlaikyti kūdikio galvą vidurio linijoje, tuomet po kūdikį pagldykite ant “pasagėlės” ar iš rankšluosčio susukto volelio.

Kūdikio padėtis  IMG_4602

 

Sėdint ant kėdės ar ant žemės, pasiguldykite kūdikį ant kojų. Atkreipkite dėmesį, kad kūdikio galva ir liemuo būtų lygiagrečiai su grindimis, o ne pasvirusi žemyn. Užfiksuokite kūdikio žvilgsnį su žaisliuku.

Uždėkite abi savo rankas iš šono ant kūdikio dubens. Švelniai patraukite žemyn, pakelkite kūdikio dubenį lėtai ir uždėkite delnus ant jo liemens. Tokia padėtis padeda prailginti kūdikio nugarą tiesiančius raumenis, o pakeltas dubuo padeda išlaikyti ištempimą. Nesurieskite per daug kūdikio krūtininės stuburo dalies.

Užfiksuokite kūdikio žvilgsnį su kontrastingos (juoda-balta) arba kitos spalvos (raudona, geltona, mėlyna) žaisliuku. Laikykite žaisliuką 15-20 cm virš kūdikio akių. Lėtai veskite žaisliuką į šonus, po to vertikalia kryptimi aukštyn-žemyn, kiek geba kūdikis fiksuoti žvilgsnį. Taip pat galite laikyti žaisliuką skirtingose vietose ir skatinti kūdikį jį siekti.

DSC_0098  Kūdikio žvilgsnio fiksavimas ir sekimas   DSC_0094  DSC_0099  DSC_0104   DSC_0093

Tikslai:

  • akių raumenų aktyvacija
  • regimasis dėmesys ir sekimas
  • žvilgsnio fiksacija žemyn
  • galvos sukimas su rotacija
  • galvos, kaklo ir liemens lenkėjų aktyvacija
  • galvos tiesimo ir galvos lenkimo aktyvacija
  • nugaros tiesėjų išilginimas, ypač kaklinės dalies
  • rankų siekimas/tiesimas

Funkciniai tikslai:

  • akių judesiai regimojo dėmesio vystymuisi
  • galvos judesių aktyvavimas
  • siekimas gulint ant nugaros

 

PEČIŲ JUOSTOS IR RANKŲ PRATIMAI

Šių pratimų tikslas – ištempti menčių ir pečių juostos raumenis, kad kūdikis galėtų su ranka kirsti vidurio liniją ir tyrinėti savo kūną. Be to, šie pratimai padeda ištempti nugarą tiesiančius raumenis, skatina kaklo ir liemens lenkiančių raumenų simetrinį aktyvumą, aktyvų žasto lenkimą ir dilbio tiesimą, taktilinį pažinimą su plaštaka ir formuoja griebimą.

Kūdikio padėtis: ant nugaros ant čiužinio, dubuo nežymiai pakeltas.

 

Kūdikio padėtis

Jūsų padėtis

Atsisėskite ant žemės ištiestomis kojomis, kūdikis tarp Jūsų kojų. Užfiksuokite kūdikio žvilgsnį. Jei nėra galimybių atsisėti ant žemės ištiestomis kojomis, paguldykite kūdikį ant vystymo/masažo stalo taip, kad galėtumėte stovėti pratimo metu.

Uždėkite savo delnus kūdikiui ant liemens šonų ir dubens. Švelniai patraukite delnus žemyn, pakelkite kūdikio dubenį aukštyn. Toks tempimas ištempia nugarą tiesiančius raumenis, o pakeltas nežymiai dubuo padeda išlaikyti tą ištempimą. Jokiu būdu nelenkite kūdikio stuburo ties krūtinine dalimi.

Kai nugaros raumenys ištempti, o dubuo pakeltas, uždėkite savo pirštus tvirtai, bet švelniai ant menčių, o nykščius ant žasto. Švelniai pakelkite pečius (suartinkite žastus), priartinkite savo veidą, sudarydami galimybę kūdikui pasiekti Jūsų veidą. Kalbinkite kūdikį, skatinkite liesti Jūsų plaukus, veidą. Kūdikio aktyvus griebimas yra labai svarbus atliekant šį pratimą.

Kūdikio peties sąnario mankšta

 

Jei pratimo metu kūdikio pečiai pakelti aukštyn, lošia atgal galvą (burna pražiota gali būti), uždėkite savo rodomuosius pirštus ant kūdikio pečių ir švelniai spauskite link nugaros. Tokiu būdu pratempsite kaklą tiesiančius raumenis ir paskatinsite kūdikį kelti galvą. Išlaikykite tokioje padėtyje kūdikio pečius ir su ranka kirskite krūtinės ląstą ir pasiekite priešingą ranką.

Kūdikio rankų mankšta

RANKOS-BURNOS KOORDINACIJA

Jei jau pastebėjote, kad mažylis taikosi savo kumštukus įsidėti į burnytę, pats laikas lavinti rankos – burnos koordinaciją. Nereikėtų kūdikio varžyti ar neleisti atlikti šio judesio. Tai raidos vienas iš etapų, kuomet pažįsta savo kūną, tyrinėja burnytę. Iš senosios kartos dar gajūs posakiai “pripras kišti pirštus į burną”, “nučiulps pirštą ir bus plonesnis”. Galiu patikinti, kad jei kūdikio raida normali, tikrai tai laikina.

Išlaikykite kūdikio pečių juostos spaudimą, žastai prispausti prie šonų, su savo nykščiais sulenkite per alkūnę kūdikio dilbį taip kad kūdikis su plaštaka pasiektų savo veidą. Jei reikia, padėkite atgniaužti plaštaką ir nykštį įdėti į burną. Dilbis turi būti supinuotas (delnas atsuktas į kūną), plaštaka atgniaužta.

Kūdikio rankų mankšta  DSC_0038  DSC_0044

VIDURIO LINIJOS KIRTIMAS

Su ranka švelniai tempiant kirskite kūno vidurio liniją ir glostykite priešingą ranką nuo peties žemyn. Stenkitės, kad plaštaka būtų atgniaužta. Netempkite kūdikio rankos per jėgą, mankštinkitės tik kūdikio komforto ribose. Jei kūdikio plaštaka pasiekia tik krūtinę, sustokite čia. Išlaikykite ramų ir žaismingą akių kontaktą pratimo metu. Pakartokite pratimą priešinga ranka.

DSC_0049  DSC_0048

Jei kyla klausimų dėl pratimų atlikimo, pasikonsultuokite su kineziterapeutu.

*Parengta pagal Lois Bly (1999). Baby treatment based on NDT treatment.

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.