ANDRĖS DIENORAŠTIS: ANTRAS MĖNUO
ANTRAS MĖNUO
Pilvo diegliai
Antras mėnuo man pačiai truko ilgėliau :). Nuo trečios savaitėlės pradėjo kamuoti pilvo diegliukai. Gydytojui rekomendavus medikamentus (jų beje patarė pačiai rinktis iš trijų rūšių), nusprendžiau neeksperimentuoti ir išbandyti nemedikamentinį būdą – judesio korekcijos juostą (išsamiau, apie jos savybes rasite čia). Priešistorė tokia: prieš porą metų dalvyvavau specialistės iš Vokietijos kursuose apie Judesio korekcijos juostų panaudojimą pediatrijoje. Kaina tuomet buvo nemaža, bet mane suintrigavo, kad mokomojoje medžiagoje buvo metodika, esant kūdikių pilvo diegliams ir meteorizmui (dujų susikaupimas). Na va, pagalvojau bus proga išbandyti. Po gydytojo apžiūros grįžus namo, čiupau žirkles ir judesio korekcijos juostą. Užklijavau pagal atitinkamą metodiką pilvą (1 pav.). Klijuoti buvo ne iš lengvųjų darbas, nes ramiai žinoma nepagulėjo vaikas, bet pavyko. Neteko ilgai laukti ir sauskelnės buvo pilnos. Tik šį kartą be ašarų. Kitas pastebėjimas, kad pirmąją parą, užklijavus šią juostą, daugiau muitėsi, tiesiog šoko pilvo šokį ir pradėjo daugiau kojytėmis makaluotis. Diegliai praėjo, arba jų intensyvumas buvo ženkliai mažesnis. Pastebėjau, kad juos išprovokuodavo suvalgytas maistas, konkrečiau vaisiai. Išėmiau iš raciono vaisius ir pilvo negalavimai Andrei slopo. Ši juosta turi ir porą minusų. Vienas jų, išbėgus sauskelnių turiniui per kraštus, tik dėl higienos sumetimų tenka perklijuoti. Taip nutiko ir mums. Kitas neigiamas dalykas, kad ir savaitę prasilaikiusi ant pilvo juosta, dar pakankamai tvirtai buvo prikibusi ir nors tikrai atsargiai bandžiau nuplėšti, bet poroje vietų pilvo srityje buvo sudirginta odelė. Bet patepus kremu, sudirginimas išnyko. Na galvoju, pažiūrėsiu kaip rutuliosis situacija, jei bus be juostos. Diena ir vakaras praėjo be negalavimų. Bet naktį trūko kantrybė ir užklijavau iš naujo, nes kuitėsi, muistėsi su kojomis, matėsi, kad vaikui diskomfortas pilve. Neverkė, bet toks ten ir miegas. Užklijavau iš naujo ir krito vaikas į gilią sapnų karalystę iki ryto. Išsilaikė judesio korekcijos juosta dar tris savaites. Pasirodėm ir daktarams, kai nuvykome profilaktinei apžiūrai. Tai nusistebėję žiūrėjo. Neišpeikė mūsų ir ortopedas, kai nuvykome konsultuotis profilaktikai.
Pasiekimai
Per antrąjį mėnesį Andrė išmoko intensyviai judinti kojytes. Kai tik nuotaika bloga, tuoj į vonią ant vystymo stalo ir blogos nuotaikos kaip nebūta. Kadangi jau būna be sauskelnių, tai prie to pačio pamankštinu kojeles: paminam dviratį, kad diegliukai negrįžtų (kaip taisyklingai atlikti kojyčių mankštą rasite čia). Jei dar nuotaika gera, verčiu ant pilvo ir “paskaitom” knygelę. Pradžioje sunkiai sekėsi kelti galvą, bet taip ir turi būti, nes šio amžiaus laikotarpiu pakankamai ryškus šliaužimo refleksas. Tokiu atveju, patarimas tėvams, jo neaktyvinti. Jis turi nuslopti savaime, palaipsniui nuo 2 mėn. Jei jis išlieka, tuomet šio reflekso buvimas trukdo galvos kėlimui gulint ant pilvo. Išeitis, kaip slopinti, tai po krūtine pasidėti volelį, kad petukai būtų aukščiau nei dubuo (2 pav.). Ir kasdien, kai tik nuotaika gerai pagulėti minutę kitą.
Treniruotės
2 pav. Pagalba gulint ant pilvo.
Rezultatas
3 pav. Gulėjimas ant pilvo 2 mėnesio pabaigoje.
Nustebino tai, kad kai sėdamės iš gulimos ant nugaros padėties, jau nulaiko galvą (4 pav.). Na kadangi tai darėme jau nuo pirmojo mėnesio, matyt išsitreniravom. Matot, viskas tarpusavyje siejasi. Jei kasdien kelis kartus sėsitės ir taisyklingai pagulinėsit ant pilvo, kūdikio motorinė raida vystysis nuosekliai tolygiai. Jei kūdikio raumenų tonusas bus žemesnis, ar aukštesnis, tuomet pastangų tiek kūdikiui, tiek tėvams reikės įdėti šiek tiek daugiau. Įprastai tėveliai kreipiasi pas mane dėl kūdikio motorinės raidos būtent kai kūdikiui du mėnesiai ar vėliau, nes pastebi, kad negeba gerai nulaikyti galvos gulint ant pilvo, arba jau stebima padėties ir/ar judesių asimetrija. Užtenka taiklių patarimų, pamokymų ir situacija gerėja.
4 pav. Galvos kontrolė sėdantis iš gulimos padėties.
5 pav. Kojų atrama
Kai tik nuotaika gera, pasimasažuojam delniukus, kad špygos per ilgai neužsilaikytų, o vėliau, kad mažiau pastangų tektų įdėti žaidžiant su barškučiais. Šį mėnesį Andrė jau atrado kumščius. Dažnai tėveliai klausia manęs, ar leisti kišti į burną pirštus, kumščius. Galiu pasakyti vienareikšmiškai, kad nepripras, nevarkite ir netraukite lauk, tik dar labiau supykdysite vaikutį, o ir laiką tik gaišite. Tai metas, kada pradeda formuotis rankos-burnos koordinacija. Pirmaisiais metais visas pažinimas ir vyksta ranka-burna principu. Andrė irgi, kai metas valgyti, net konkuruoja kumštis ar pienas. Jei pradžioje dominavo tik kairė ranka, po savaitėlės jau ir dešinę įvairuodavo į burnytę (6 pav.).
6 pav. Griebimo funkcijos pasiekimai
Antrąjį mėnesį Andrė aktyviai užfiksuoja ir seka barškutį. Prie lovelės prikabinau juodai baltus paveikslėlius, kad galėtų stebėti ir būtų stimulas verstis ant šono. Internete rasite nuorodą apie priemones ankstyvajam kūdikių regos lavinimui. Yra žinoma, kad kūdikiai iki trijų mėnesiai skiria kontrastingų spalvų derinius, pvz. juodą-baltą, mėlyna-orandžinė, juoda-raudona spalvas. Ta knygelė (7 pav.), pakabinta ant lovelės yra tetos Agnės (mano jaunesnioji sesuo) rankų darbo gaminys, kurią sulanksčius galima pasiimti su savimi į kelionę. Dėkojame tetutei už nuostabų lavinamąjį žaislą :). Dabar apie karuselę, ją prikabinau, kad galėtų su kojytėmis gaudyti kabančius žaisliukus. Mokslininkai (Shephard, 2014) įrodė, kad tokie judesiai, kaip spyris (angl. kick), turi būti skatinami ir lavinami 2 – 4 mėnesių laikotarpiu (8 pav.). Dažniausiai minėti kojų judesiai sutrinka, kai stokojama fizinio aktyvumo arba jau yra galvos smegenų pažeidimas nėštumo, gimdymo ar postnatalliniu (po gimdymo) laikotarpiu. Taip pat mokslininkai nustatė, kad kai stokojama kojų judesių sudėtingumo ir variacijų 2 – 4 mėnesių laikotarpiu, yra aukštas pranašingas faktorius cerebriniam paralyžiui ir indikacija anktyvosios intervencijos poreikiui. Raumenų silpnumas paprastai būna dėl galvos smegenų sutrikimo, taip pat raumenų silpnumo, esant smegenų pažeidimui. Manoma, kad šie antriniai nervų raumenų sistemos pokyčiai gali būti išvengiami ar panaikinami, jei aktyvus treniravimas prasidėtų kaip įmanoma anskčiau.
7 pav. Laisvalaikio “skaitiniai” 8 pav. Kojų judesių aktyvinimas ir skatinimas
Antrojo mėnesio pabaigoje Andrė pradėjo bandyti guguoti. Dar nedaug pavyksta, bet bandymai yra, nori bendrauti, atsirado šypsena (9 pav.).
Apibendrinant psichomotorikos pasiekimus, per šį mėnesį Andrė išmoko:
- Gulėdama ant pilvo pakelti galvą mažiausiai 45 laispnių kampu ir išlaikyti ją pakeltą ne mažiau kaip 10 sekundžių, remti simetriškai dilbiais (3 pav.).
- Sodinant jau nulaikyti galvą, ji nesilošia atgal, o laikant vertikalioje padėtyje mažiausiai 5 sekundes išlaikyti pakeltą galvą.
- Mažiausiai 10 sekundžių išlaikyti galvą per vidurį gulint ant nugaros (6 pav.).
- Plaštakos vis dažniau atgniaužti (6 pav.).
- Į ranką įdėtą barškutį suspausti ir trumpai išlaikyti (6pav.).
- Sekti akimis raudoną barškutį nuo vieno akių kampučio iki kito ir reaguoti į varpelio skambėjimą.
- Tarti gomurinius garsus: e-eche. Kalbinama pati daugiau atsako garsais ir šypsosi.
- Akimis fiksuoti ir sekti judantį veidą.
Svoris ir ūgis
Mūsų Andrė, einant antram mėnesiui į pabaigą, pamažu panašėjo į Michelin’o (skandinavų padangų gamintojo logotipas) žmogeliuką, nes per šį mėnesį priaugo vėl vieną kilogramą ir svarstyklės pas gydytoją patikros metu rodė 5100 g. Ūgio rodikliai dar labiau nustebino, kai išvydau ant centimetrinės juostelės šiuos skaičiukus – 59,5 cm. Jautėsi, kad paaugo, nes rūbelių nespėjome nudėvėti. Bet kad tiek išstyps, tikrai nesitikėjau. Svorio ir ūgio duomenis suvedžiau į augimo diagramų skaičiuoklę. Matyti, kad Andrė būdama dviejų mėnesių amžiaus yra aukšta ir vidutinio svorio. Šiuos rodiklius (dar galvos ir krūtinės apimtis) šeimos gydytojas kiekvieną mėnesį turi fiksuoti ir dokumentuoti vaikučio sveikatos istorijoje, kad galėtų stebėti vaikučio augimo dinamiką. Ūgio ir svorio grafikai parengti pagal Medicinos mokslų daktarės J. Tutkuvienės metodinių rekomendacijų leidinį „Vaikų augimo ir brendimo vertinimas“ (Vilnius, 1995 m.), kurį Lietuvos vaikų augimo vertinimui rekomenduoja naudoti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Daugiau informacijos apie procentilinį ūgio/ svorio vertinimo metodą ir diagramas galite paskaityti šiame straipsnyje.
Gydytojai ir ligos
Šį mėnesį profilaktiškai lankėmės pas ortopedą. Lietuvoje visus kūdikius šeimos gydytojas turi siųsti ortopedo apžiūrai dėl klubo sąnario displazijos. Ortopedas apžiūros metu patikrino Andrei kaklo raumenukus dėl kreivakaklystės, įvertino rankų ir kojų raumenų tonusą ir judesių apimtis, patikrino echoskopu klubo sąnarius. Mūsų visų džiaugsmui, ortopedinės patologijos specialistas nerado. Dar laukia kardiologo ir neurologo konsultacijos. Pas juos keliausim artimiausiu metu. Deja, iš karto po naujų teko dar kartelį apsilankyti pas šeimos gydytoją. Atsibudo vieną rytą Andrė šniupščiodama, nosis pilna snargliukų, akys traiškanotos. Koks gydymas? Rytą-vakarą su jūros vandenėliu praplaudavau, su vatuku išvalydavau ir su siurbliuku išsiurbdavau. Ir taip prieš kiekvieną maitinimą, kad ašarų nebūtų bevalgant. Pati savijauta buvo gera, ne irzli, svarbu, kad nekarščiavo. Šeimos gydytojui pasirodėm, kad paklausytų plaučius, ar nėra karkalų ir apžiūrėtų gerklę. Gydytojas konstatavo viršutinių kvėpavimo takų uždegimą Pasigavom šventiniu laikotarpiu kažkur virusą:(. Iš patirties žinau, kad ar su vaistais, ar be vaistų, jei nėra antrinių komplikacijų, sloga laikysis 7-10 dienų. Taip ir buvo. Kadangi buvome apsirgę, tai nusikėlė ir skiepijimo data. Pamiršau paminėti pirmajame straipsnyje, kad nuo trečios savaitės pradėjome gerti vitaminą D. Išsamiai apie tai šiame straipsnyje.
Šventinis laikotarpis
Šie metai man ir Adelei ypatingi, kadangi tėtis su mumis namie. Tai su nekantrumu laukėme švenčių. Tėtis pasirūpino gyva sidabrine eglute, Adelei grįžus iš darželio papuošėme. Namai iš karto pakvipo šventine nuotaika. Vakare pakritom prie stalo ir rašėme Kalėdų Seniui laišką. Šiemet jau Adelė pati pareiškė pageidavimus, ką tikisi rasti po eglute. Adelės norai: pianinas, armonika vaikiška, senas plaktukas (kad turėtų su kuo kalti medį lauke, kad nenugriūtų), kuprinė “karvytė” (užmatė kažkada parduotuvėje) ir žinoma saldainių. Sesei irgi sudiktavo: barškutį ir pėdkelnes (jų labai nemėgsta dėtis). Su nekantrumu laukė kalėdų, sniego (kuris beje pasirodė pajūry tik po šv. Karalių). Kūčių dieną neskubėdama paruošiau stalą. Šiais metais ir man iššūkis. Visada susirinkdavom pas tėvus Panevėžyje. Bet šiemet šią tradiciją teko pakeisti dėl Andrės, nes nesinorėjo tolimos kelionės. Vakaro kulminacija buvo Kalėdų Senio pasirodymas. Adelė buvo be žado, Andrė pradžioj miegojo, bet kai jau dovanas iš maišo traukė irgi akis pramerkė:). Kalėdų pirmą dieną sulaukėme į svečius atvykusių senelių iš Panevėžio ir mano sesers Agnės su šeimyna. Šventinis laikotarpis pralėkė nepastebimai.
9 pav. Mūsų 2015 Kūčios, Kalėdos ir Naujieji, kai visa šeima namuose ir giminaičiai svečiuose
Konkurencija tarp sesių
Pirmąjį mėnesį Adelė emocines reakcijas reikšdavo, kai tėtis paimdavo Andrę ant rankų. Bet laikui bėgant situacija stabilizavosi. Antram mėnesiui einant į pabaigą, supratau, kad Adelė pradėjo pavydėti mano dėmesio Andrei. Atrodo, skirdavau kasdien laiką, kai mudu abi būdavom tik dviese, bet vis tiek matyt vaikui buvo mažokai to laiko su mama. Vieną rytą net į darželį neišėjom, nes nepagalvojusi pirmiausiai prišokau prie Andrės, o ne ją paėmiau. Porą epizodų tik ir tebuvo, kaip staiga atėjo, taip ir nejučia praėjo.
Dienotvarkė
Daugumai būsimų mamų, taip pat jau sūpuojančioms savo angelėlius, nerimą kelia klausimas: kaip susidėlioti dienotvarkę, kad tiek vaikučiui, tiek mamai būtų priimtina. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad pirmąjį mėnesį visas veiksmas kiaurą parą sukasi apie vaikelį. Valgo dažnai ir miega daug. Antrąjį mėnesį pradeda nusistovėti valgymo, budravimo ir miego režimas. Šį mėnesį Andrė ilgai vakarais naktinėdavo, net iki vidurnakčio. Bet sulig antrojo mėnesio pabaiga, situacija pasikeitė kardinaliai (apie tai sekančiame straipsnyje).
Namų darbus ateinančiam mėnesiui galite sekti tiek tekstiniame, tiek vaizdiniame formatuose.
Susitiksime po mėnesio:) IKI
Ačiū, Laura, už puikią idėją- dienoraščio rašymą. ?Mano dukrytė jaunesnė, tai smagu skaityti ir pažiūrėti ar atitinkame vystymosi laiką?.