Blog

SUKRĖSTO VAIKO SINDROMAS

Sukrėsto vaiko sindromas (angl. shaken baby syndrome) – tai fizinės traumos pasekmė, dažniausiai pasitaikanti vaikams iki metukų, tačiau šį sindromą gali patirti ir vyresni vaikai, kurios įvyko dėl tėvų ar kitų aplinkinių kaltės. Kaip pagrindinė sukrėsto vaiko sindromo priežastis dažniausiai įvardijamas netinkamas elgesys su vaiku. Žinoma, gali nutikti ir taip, kad kantrybės netekęs suaugusysis stveria kūdikį už krūtinės ar žastų ir stipriai papurto, arba tėvai, nesuvokdami, kas tinka kelių mėnesių kūdikiui, netinkamai elgiasi su mažyliu, jį mėtydami, purtydami. Šiuo atveju sukrėsto vaiko sindromas pasireiškia todėl, kad kūdikio kaklo raumenys silpni, o kaukolė iki galo neišsivysčiusi. Kūdikio galva yra santykinai didelė ir sunki, o sprando raumenys – dar silpni, kad ją išlaikytų. Todėl purtant trapios, gležnos, vandeningos vaiko smegenys traumuojamos į kaukolės vidinio paviršiaus nelygumus. Išorinių traumos požymių paprastai nėra, nebent mėlynės tose vietose, už kurių kūdikis buvo laikomas – pečių, krūtinės srityje. Jei kūdikis ar vaikas patyrė galvos traumą dėl tėvų neišmanymo ar neatsargumo, artimieji turėtų gydytojams tiksliai paaiškinti, kaip vaikas patyrė traumą, neslėpti, jei netyčia išmetė kūdikį iš rankų. Žinoma, nereiktų delsti ir, pastebėjus vaiko negalavimus, kuo skubiau kreiptis į medikus, kad laiku būtų suteikta pagalba.

  • Ką turime žinoti kiekvienas?
  • Kokie požymiai rodo, kad vaiko smegenys patyrė sukrėtimą?
  • Pasekmės?
  • Kaip jų išvengti?

Apie tai išsamiai rasite čia.

Video įrašas apie sukrėsto vaiko sindromą.

2 komentarai - “SUKRĖSTO VAIKO SINDROMAS”

  1. Sveiki, ar gali sukrėsto vaiko sindromas ištikti vežant vaiką vežimėlyje labai nelygiu (akmenuotu) miško taku, arba supant spyruokliuojančiose supynėse (gultukuose) energingai aukštyn žemyn?

    • Laura Straubergaite 2020 gruodžio 18 - 6:20

      Sveiki Toma, abejoju ar sukrėsti vaiką galimą Jūsų išvardintais būdais. Viena aišku, kad vaikui gali būti nemalonu tiek vežant akmenuotu keliu, tiek intensyviai sūpuojant gultuke. Jei kelyje pasitaikė tikrai duobėtas kelias, tuomet patarčiau išsiimti vaikelį iš vežimėlio ir neštis rankose arba nešioklėje. O supynės/gultukas nėra pirmo būtinumo daiktas nepriklausomai nuo to yra supimo funkcija ar ne (čia mano kaip specialistės nuomonė ir patirtis). Saugiausia kūdikiui ant tėvų rankų, bet ir ant rankų reikia mokėti teisingai nešioti. Apie tai rasite čia: http://vsic.lt/teisingos-kudikio-nesiojimo-padetys/

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.