Blog

Peties rezginio pažeidimas

Pasak privačia praktika Prancūzijoje užsiimančio chirurgo-ortopedo Vytauto Gasiūno, peties rezginio patologija išsivysto, kai gimimo metu užstringa vaiko petukas ir patempiamos nervų šaknelės, kurios kaklo srityje išeina iš nugaros smegenų. Todėl gimęs kūdikis nevaldo dalies ar visų rankos raumenų. Paralyžius gali būti dalinis arba pilnas, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio.

peties rezginio pazeidimas

Peties rezginio pažeidimas

Dauguma tokių pažeidimų atsistato savaime ir rezultatai būna gana geri, tačiau kai kuriais atvejais lieka liekamųjų reiškinių visam gyvenimui – vaikas negali atlikti kai kurių rankos ar peties judesių, ilgainiui išsivysto sąnarių kontraktūros. Tokiems vaikams galima būtų padėti juos operuojant. „Dažniausiai diagnozuojamas viršutinių šaknelių paralyžius, t. y. kuomet nefunkcionuoja raumenys ir jutimai viršutinėje rankos dalyje – peties, alkūnės srityje. Ilgainiui vystosi ne tik funkcijos sutrikimai, bet ir deformacijos, kai pakinta pats sąnarys, – aiškino V. Gasiūnas. – Ir jeigu tokį vaiką specialistai pamato vėlai, kai jam, pvz., 10 metų, sąnarys būna taip deformuotas, kad mažai ką galima padaryti: vaikas nebegali atlikti kai kurių judesių, ranka, petys visada būna vienoje padėtyje, nes vieni raumenys tampa stipresni, o kiti lieka silpni ir nefunkcionuoja“. Kai pažeidžiamos apatinės nervų šaknelės, atsiranda riešo ir plaštakos funkcijos sutrikimų. Dėl peties rezginio pažeidimų, ranka tampa nebefunkcionali ir ilgainiui netgi skirtingai vystosi – gali būti trumpesnė. V. Gasiūno žodžiais, peties rezginio operacijų tikslas – padaryti taip, kad ranka būtų kuo funkcionalesnė, vaikas kuo laisviau galėtų atlikti judesius. Svarbu paminėti, kad įvairiose patologijos stadijose operacijos gali būti skirtingos (nervų operacijos, sausgyslių, raumenų operacijos, kaulų ir sąnarių operacijos) ir kad gali prireikti ne vienos chirurginės intervencijos.

– Ar sunku atpažinti problemą?

Ši patologija gana lengvai atpažįstama, diagnostika taip pat nėra labai sudėtinga. Tik tiek, kad Lietuvoje iki šiol buvo koncentruojamasi į kitus gydymo būdus. Pacientams buvo taikoma reabilitacija, funkcinė adaptacija. Peties rezginio operacijos naujagimiams ir mažiems vaikams Lietuvoje buvo mažai žinomos ir taikomos. Mano važinėjimų į Vilnių tikslas išvystyti tokią chirurgiją.

– Kiek dažna patologiją, kurią gydote?

– Pagal gimstamumą Lietuvoje naujų atvejų, kai reikėtų chirurginio gydymo, būtų 10-15 per metus. Tačiau labai dažnai prireikia antrinių operacijų. Į Vilnių atvykstu tik kelioms dienoms per mėnesį, tad jei vieno vizito metu atlikčiau 3-4 operacijas, mano programa būtų pilnai užpildyta.

Kodėl išsivysto patologija, kurią gydote ir kas nutiktų, jei kūdikiai nesulauktų pagalbos?

-Patologija susijusi su gimdymo trauma. Rizikos faktoriai – stambus vaisius arba greitas gimdymas, nebe pirmas gimdymas ar užsitęsęs, kai naudojamos papildomos priemonės – vaakumas, replės. Tėvai tikisi, kad peties funkcija atsistatys savaime. Taip kartais įvyksta. Tačiau yra labai aiškūs kriterijai, kada reikia reikia operuoti praėjus 3-4 mėnesiams po gimdymo. Antraip tikėtinas blogesnis rezultatas, nors pasitaiko, kad funkcija atsistato ir vėliau.

Peties rezginio operacijos esmė – kad vaikas gerai prisitaikytų prie kasdieninio gyvenimo, kad neturėtų didesnių judesių problemų, galėtų normaliai bendrauti su kitais, nekiltų socialinių problemų. Iš medicininės, chirurginės pusės mums svarbu, kad žmogus galėtų judėti, kad būtų funkcionalus, kad be kasdieninių judesių jeigu nori – galėtų sportuoti, groti muzikos instrumentu ir t.t. Skaitykite daugiau čia (šaltinis: Delfi).

Viena naujausių metodikų, kurią galima taikyti jau antrojoje reabilitacijos stadijoje, tai judesio korekcijos juostelės, kurių dėka, galima koreguoti pažeistos rankos neteisingą padėtį. Nuotraukose pateikiamas konkretus klinikinis atvejis, kai pažeistos rankos padėtis yra prieš užklijuojant judesio korekcijos juostelę, ir pažeistos rankos padėtis užklijavus judesio korekcijos juostelę.

Susijusi informacija:

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.