Blog

Nėščiųjų atmintinė apie nėščiųjų priežiūrą Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministerija pateikia 10 svarbiausių aspektų, rengiantis nėštumui:

1) Sveika ir pilnavertė mityba. Jeigu dar nepradėjote domėtis šiuo klausimu – pats laikas pradėti. Mityba turi daug įtakos visos jūsų šeimos sveikatai.
2) Būtinas folio rūgšties vartojimas bent vieną mėnesį prieš pastojant. Įprastinė dozė – 0,4 mg, jeigu sergate cukriniu diabetu ar epilepsija – 4 mg.
3) Fizinį aktyvumą. Ir pastojusios Jūs galėsite mankštintis kiek mažesniu krūviu, t.y. vaikščioti, plaukioti, šokti, dalyvauti jogos, pilateso užsiėmimuose. Nuolatinis fizinis aktyvumas padeda išlaikyti gerą savijautą, pasirengti nėštumui ir gimdymui.
4) Tiek planuojant, tiek ir pastojus – alkoholio būtina atsisakyti! Nėra saugios alkoholio dozės! Alkoholis gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką, sąlygoti vaisiaus vystymosi sutrikimus, pažeisti centrinę nervų sistemą, būti vaiko fizinio ir protinio atsilikimo priežastimi.
5) Mesti rūkyti – tuojau pat! Jeigu nepavyko iki nėštumo, nevėlu bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Rūkymas gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką, vaisiaus apsigimimus, negyvagimystę, vėliau – protinės ir fizinės raidos atsilikimą ar net staigią mirtį, gali būti menkos atminties, sutrikusio mąstymo priežastimi.
6) Sužinoti apie įskiepytas Jums vakcinas ir persirgtas infekcines ligas: vėjaraupius, raudonukę, kokliušą, difteriją, stabligę, kiaulytę, hepatitą B. Jomis nesirgus ir negavus vakcinos, reikėtų pasiskiepintis ruošiantis pastoti. Jeigu pasiskiepijote nežinodama, kad esate nėščia – nėštumo nutraukti nereikia. Atkreiptinas dėmesys, kad artėjant gripo sezonui (spalio-kovo mėnesiais) planuojančioms nėštumą ir nėščiosioms labai rekomenduojama vakcina nuo gripo.
7) Sužinokite savo arterinio kraujo spaudimo dydį, kūno masės indeksą, atliktite citologinio tyrimą nuo gimdos kaklelio (jei neatliktas per pastaruosius 2 metus ar buvo patologinis).
8) Jeigu sergate kokia nors lėtine liga (hipertenzija, epilepsija, diabetu, hipotireoze ar kt.) –nėštumo galimybę aptarkite su Jus nuolat prižiūrinčiu specialistu – šeimos gydytoju, kardiologu, neurologu, endokrinologu ar kitais specialistais, tam, kad ir kt. parinkti saugius nėščiajai medikamentus ir kiek įmanoma stabilizuoti ligą.
9) Jei buvusius nėštumus ar gimdymus sunkino įvairios komplikacijos (ne kartą įvyko persileidimas, gimdėte prieš laiką, smarkiai pakilo arterinis kraujo spaudimas, atšoko placenta, naujagimis gimė mažesnio nei įprasta arba atvirkščiai – labai didelio svorio, reikėjo skubiai užbaigti nėštumą) – apsilankykite pas akušerį ginekologą dar iki planuojamo nėštumo, kad galėtumėte aptarti pasiruošimą naujam nėštumui.
10) Pasitikėkite savimi, savo artimųjų meile ir pagalba, Jus konsultuojančių medikų profesionalumu. Mes stengsimės padaryti visa ką galime, kad Jūs galėtumėte džiaugtis motinyste.

Sveikatos apsaugos ministerija pateikia nėščiųjų atmintinę apie nėščiųjų priežiūrą Lietuvoje (Atmintinė nėsščiosioms).

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.