Blog

Kūdikio autokėdutė: tėvų “patogumas” ir pavojai kūdikio sveikatai

Automobilinės kėdutės yra būtinas dalykas, be kurio negrįšite namo iš ligoninės, tačiau bėda ta, kad kai kurie tėvai kėdutėje kūdikį laiko per ilgai, migdo ar perkėlę ant vežimo vežioja mažylį.

Šiame straipsnyje aptarsiu kelias klaidas, kada netinkamas autokėdutės naudojimas gali sąlygoti tokius kūdikių motorinės raidos sutrikimus, kaip plokščios galvos sindromas, pozos ir judesių asimetriją.

Plokščios galvos sindromas

Praktikoje pastebėjau, kad daugėja kūdikių kaukolės deformacijos atvejų. Tai vadinama plokščios galvos sindromu, arba dar kitaip plagiocefalija, kuri gali atsirasti dėl nuolatinio spaudimo į vieną ir tą pačią vietą. Jeigu nebus imamasi priemonių, ši deformacija gali išlikti visą gyvenimą. Dažniausiai plagiocefalijos priežastimi įvardijamas ilgas buvimas kūdikiams skirtuose įrenginiuose (autokėdutė, sūpuoklės, gultukas ir kt.), kuomet  kūdikio galva visada yra tokioje padėtyje, kaukolė gali deformuotis.

plagiocefalijos-tipai2

Plokščios galvos tipai. Nuotrauka iš https://www.tevu-darzelis.lt/images/articles/vaikas/plagiocefalija/plagiocefalijos-tipai2.png.

Tyrimų rezultatai atskleidė, kad 30 proc. gydytų kūdikių praleisdavo automobilinėse kėdutėse ar sūpynėse nuo 1,5 iki 4 valandų kasdien. Taip pat pastebėta, kad kaukolės iškrypimas, atsiradęs dėl sėdėjimo automobilinėse kėdutėse ir sūpynėse, yra sudėtingesnis ir sunkesnis, nei tais atvejais, kai atsiranda dėl gulėjimo ant čiužinio.

Siekiant išvengti šios deformacijos, kiek įmanoma mažinti kūdikio buvimo laiką automobilinėje kėdutėje ar kituose kūdikių įrenginiuose, kuomet galva yra toje pačioje padėtyje.

Pozos asimetrija

Plagiocefalija nėra vienintelė bėda, susijusi su ilgu buvimu automobilinėje kėdutėje. Dauguma kūdikių linkę pakreipti galvą į kažkurią pusę. Tuo metu viršutinė stuburo dalis būna ne tiesi. Padėtis, kai kūdikio galva pasvyra į šoną, yra netinkama, ilgai laikyti tokioje padėtyje, nerekomenduojama ir gali turėti įtakos stuburui ateityje. Kad užtikrinti taisyklingą vaiko stuburo vystymąsi, tėvai turėtų nešioti kūdikį ant rankų ar nešioklėje.

kedutej miega kreivai

 

Pirkimo manijos aukos

Viena iš priežasčių, kodėl tėvai perka nešiojamąsias automobilines kėdutes, yra ta, kad joje galima iš mašinos išimti vaikelį ir jo neprižadinti. Be abejo, kartais tai būna labai patogu, bet lazda turi du galus. Prabudęs kūdikis gali reikalauti būti paimamas ant rankų ir apsipirkimas gali baigtis nešant ne tik kūdikį ant rankų, bet ir kėdutę. Kad to išvengti, daug paprasčiau pažadinti kūdikį ir įsidėti į slingą/nešioklę, kur dažniausiai vėl užmiega arba smalsauja kol apsiperkate..

Maža to, automobilinė kėdutė yra nesaugus būdas gabenti kūdikius ne mašinoje. Padėta ant grindų gydytojo laukiamajame ji gali būti netyčia paspirta ar praeinantis žmogus gali ant jos suklupti. Lygiai taip pat nesaugu padėti kėdutę ant stalo – to nepataria nė vienas gamintojas. Išimta iš automobilio kėdutė tampa dar vienu daiktu, kurį tenka nešiotis su savimi. Palikite ją ant galinės sėdynės ir greičiausiai pasijusite be galo lengvi ir laisvi.

Prisilietimų trūkumas

Automobilinė kėdutė atima iš kūdikių prisilietimo ir stimuliacijos galimybę. Pabandykime įsivaizduoti tokią situacija, kuomet išvažiuojate pasisvečiuoti pas giminaičius ar draugus su kelių savaičių kūdikiu. Kūdikiui užmigus mašinoje, Jūs jį atsinešate su kėdute ir pasidedate prie pietų stalo. Kai vaikelis prabunda, Jūs jį linksminate sūpuodami kėdutę ir rodydami žaislus. Po pietų nusprendžiate išeiti pasivaikščioti, kėdutę su vaiku pritvirtinate prie ratukų. Galiausiai, kai ateina laikas atsisveikinti, įsidedate vaiką su kėdute į automobilį ir išvažiuojate. Jūsų mažylis automobilinėje kėdutėje praleido tris valandas be pertraukos…

kedute

Pabandykime įsivaizduoti, kas būtų nutikę, jei mūsų draugai būtų palikę kėdutę mašinoje. Jų sūnus būtų buvęs laikomas kieno nors glėbyje, sūpuojamas, nešiojamas aplink, galbūt paguldytas ant grindų su keliais žaislais. Akivaizdu, kad jis būtų buvęs daugiau kalbinamas ir daugiau žiūrima jam į akis. Būtų buvę daugiau darbo jo tėvams, bet… visokeriopai naudingiau ir įdomiau vaikui.

Todėl nemažai tėvų, net jau auginusių pirmuosius vaikus automobilinėse kėdutėse, vis dažniau renkasi nešiokles. Tai intuityvus arba sąmoningas jų sprendimas, skatinantis tėvų ir vaikų prieraišumą. Beje, tai patvirtinta daugybės mokslininkų – nešiojimas ugdo vaiko saugumo jausmą, o vėliau – pasitikėjimą savimi.

Automobilinės kėdutės labai gerai atlieka tą darbą, kuriam jos yra sukurtos: apsaugo vaikus įvykus automobilio avarijai. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad automobilinė kėdutė kuo nors naudinga kūdikiui, kelionei jau pasibaigus.

 

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.