Blog

Projekto “Skirtingo amžiaus asmenų su negalia fizinio aktyvumo poveikis fizinei ir funkcinei sveikatai įvertinimas” rezultatai

Lapkričio 30 dieną baigėsi projekto “Skirtingo amžiaus asmenų su negalia fizinio aktyvumo poveikis fizinei ir funkcinei sveikatai įvertinimas”. Nuo birželio 13 d. buvo organizuoti 8 val. trukmės savanorių taikomosios fizinės veiklos kompetencijų tobulinimo mokymai “Ką svarbu žinoti apie asmenų su negalia fizinį ir funkcinį pajėgumą?”. Mokymuose dalyvavo 10 Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos kineziterapijos studijų programos studentai ir kineziterapeutai. Mokymų metu savanoriai įgijo teorinių ir praktinių žinių apie asmenų su negalia fizinio ir funkcinio pajėgumo komponentus, vertinimo instrumentus ir įrodymais grįstos praktikos intervencijas.
Net 34 skirtingo amžiaus asmenys su negalia kartu su savo šeimos nariais du kartus per savaitę turėjo galimybę visa vasarą Melnragės neįgaliųjų papludimyje dalyvauti fizinio aktyvumo pratybose. Prieš projektą ir po jo buvo įvertinta visų dalyvių pusiausvyra, judesių koordinacija, funkcinė raumenų jėga, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas. Pratybose tikrai nebuvo nuobodu. Projekto akimirkos nuotraukose. Pasibaigus fizinio aktyvumo pratyboms tyrimo rezultatai buvo susisteminti ir pristatyti net trijose konferencijose.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad net du fizinio aktyvumo užsiėmimai padeda pagerinti skirtingo amžiaus asmenų su negalia širdies ir kraujagyslių sistemos rodiklius, toleranciją fiziniam krūviui, padidinti funkcinę raumenų jėgą, pagerinti pusiausvyrą.
Projektas dalinai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis “Įkvėpti judėti”.
317460057_592763219515858_1235006256588315601_n
Eglė, 6 m. Marko mama:
“Esame labai dėkingi ir be galo laimingi, kad gavome tokią galimybę sudalyvauti šiame projekte. Svarbiausia, labai patiko mūsų sūnui. Neprailgdavo net 1,5 val kelionė, nepykdavo, kai tekdavo jį žadinti ir keltis anksčiau nei įprastai, labai džiaugdavosi, kad galės sportuoti prie jūros su mūsų labai mylima daktare Laura ❤Labai gaila, kai dėl prastų oro sąlygų ar vizitų pas gydytojus, teko praleisti keletą užsiėmimų. Projektas sportuoti prie jūros davė ne tik daug teigiamų emocijų, bet svarbiausia nuoseklios treniruotės per ganėtinai trumpą laiką labai sustiprino fizinę vaiko būklę. Pagerėjo koordinacija, sutvirtėjo raumenys. Namuose atlikdavome užduotus namų darbus, turėjome nuoseklų planą kaip dirbti su vaiku ir jį stiprinti. Kuo daugiau tokių projektų! ????Prikvėpuodavom daug gaivaus pajūrio oro????po užsiėmimų pasilikdavome prie jūros pažaisti su smėliu ar pasisupti sūpynėse, o vykstant namo būtinai suvalgyti ledų???? buvo labai šauni trenerių komanda,puikūs studentai, sėkmės jiems!✌sutikome ir kitų tėvų, kurių vaikai turi tokių pačių ar panašių susirgimų, pasidalinome patirtimi vieni su kitais. Sūnus matė kaip sportuoja kiti vaikai, jam tai buvo paskata stengtis. Matėme ir suaugusius žmones su negalia, kurie taip pat dalyvavo projekte. Smagu buvo žiūrėti kaip atvykdavo su šypsenom prie jūros sportuoti???? Jei ne šis projektas, tai tikriausiai visiškai šiemet nebūtume aplankę jūros????
Aušra, 7 m. Dominyko mama:
“Dominykas du vasaros mėnesius sportavo projekte. Didžiausi, mano akimis, pliusai tai grynas pajūrio oras ir būrys panašaus amžiaus ir likimo draugų, kurie vienas kitą net nesistengdami motyvuoja veikti. Taip pat, šaunuoliai savanoriai linksmino dalyvius ir nuoširdžiai padėjo įsitraukti visiems į veiklas. Labai dėkinga vieta iššūkiams – jūra, smėlis, kopos, mediniai takeliai, laiptai – viskas ko reikia mano sūnaus baimei vaikščioti įveikti. Tokiose aplinkose jis jaučiasi nesaugiai, todėl ir kojelės dreba daugiau, bet tuo pačiu, smėlis visad minkštas ir net nukristi ne taip baisu. Beje, būtent projekto metu, Dominykas įgudo smėlyje vaikščioti valdydamas trišakes lazdeles. Ženkliai pagerėjo ištvermė ir pasitikėjimas savimi. Ačiū doc.dr. Laurai Žalienei. Labai džiaugiuosi projekto iniciatyva ir linkiu, kad tokių projektų būtų kuo daugiau, o ypač gryname ore.”
Projekto savanorė kineziterapeutė Monika:
“Dalyvavimas šiame projekte man kaip kineziterapeutei padėjo suprasti, kokia yra mano misija dirbant su įvairaus amžiaus negalia turinčiais asmenimis. Kas yra svarbiausia ir ko žmonėms reikia iš mūsų kaip specialistų. Supratau, kad su tuo ką turim aplinkui (jūrą, smėlį, šakas, akmenukas ir t.t.) galima atlikti daug naudingų treniruočių. Be to, dalyvavimas šiame projekte įkvėpė dar daugiau noro ir motyvacijos dirbti su negalia turinčiais asmenimis. Nei minutės nesigailėjau užsirašius savoriauti šiame projekte, tėvų ir vaikų šypsenos buvo geriausias apdovanojimus, o papildomas laikas prie jūros – dar didesnė vyšnia ant torto.”
Projekto savanorė kineziterapeutė Irmantė:“Projekte „Skirtingo amžiaus asmenų su negalia fizinio aktyvumo poveikis fizinei ir funkcinei sveikatai įvertinimas“ 2022 m. birželio – rugpjūčio mėn. dalyvavau kaip kineziterapeutė savanorė. Projektas man buvo išskirtinis dėl savo formato (užsiėmimai prie jūros), galimybės dalyvauti moksliniame tyrime ir geriau pažinti asmenų su negalia sveikatinimo poreikius ir galimybes. Projektą vertinu kaip ypač naudingą šiais aspektais:

  1. Labai patrauklus projekto formatas – fizinis aktyvumas gamtoje, prie jūros skatina ir palaiko sveikatinimą kaip gyvenimo būdą natūralioje gamtinėje aplinkoje, išnaudojant pritaikytą infrastruktūrą. Įvairios oro sąlygos, skirtingas reljefas, kvapai, garsai lavino tiek sensorinę sistemą, tiek fizines savybes, tiek socialinius funkcinius įgūdžius (pvz., užuovėjos ar pavėsio poreikis esant stipriam vėjui ar kaitrai, tinkama apranga, nuokalnės, nelygūs takeliai, smėlis, akmenukai, vanduo ir pan.). Gamtoje fizinis aktyvumas natūraliai įsilieja į žmogaus kasdienę rutiną, nes akcentuojamas ne tik fizinis aktyvumas, bet ir galimybė pasimėgauti mišku, jūra, smėliu, lavinami visi pojūčiai.
  2. Socializacija ir integracija – viešoje, gausiai lankomoje erdvėje – pajūryje, pliaže – mokėmės reaguoti į kitų lankytojų poreikius ir nusistatyti savo erdvę savo užsiėmimams ir daiktams. Taip pat tai buvo puiki proga ir kitiems asmenims matyti fiziškai aktyvius projekto dalyvius viešose erdvėse.
  3. Profesinė kompetencija ir patirtis – teko organizuoti ir vesti užsiėmimus skirtingo amžiaus ir fizinio bei funkcinio pajėgumo asmenims su negalia. Tiek dirbant individualiai, tiek grupėmis itin svarbu buvo įvertinti fizinį ir funkcinį pajėgumą, kad būtų tinkamai organizuojama fizinė veikla, ji nebūtų nei per sunki, ne per lengva, nes kitaip kristų dalyvių motyvacija.
  4. Geras grįžtamasis ryšys – projekto dalyviai, lydintys asmenys buvo motyvuoti, noriai dalyvavo užsiėmimuose, domėjosi savo fizinio ir funkcinio pajėgumo vertinimo rezultatais, džiaugėsi savo pačių gebėjimais, mėgavosi gamta. Lydintys asmenys irgi turėjo progą kartu su projekto dalyviais prasmingai leisti laiką gamtoje ir net patys prisijungdavo prie užsiėmimų.

Linkiu plėtoti sveikatinimą kaip gyvenimo būdą, integruojant jį į socialinę ir gamtinę aplinką, pasitelkiant į pagalbą specialistus, kad būtų galima ir įvertinti, ir tinkamai organizuoti sveikatinimo veiklas.”

Janina Tulabienė, Vilties draugijos vadovė:

“Džiaugiuosi, kad atliekami tyrimai su šia žmonių grupe, o jų reikėtų daugiau ir rekomendacijų. Mes už alternatyvias veiklas šiems žmonėms. Visos terapijos yra veiksmingos, jei jos taikomos ilgesnį laiką, bet kainos nedaug palieka šansų jomis naudotis  ( kaniterapija, Delfinų, terapija su žirgais).”
Ieva, Vilties draugijos socialinė darbuotoja:
,,Fizinis aktyvumas, ypač, nuoseklus, trunkantis ilgesnį laiko tarpą, gerino gyventojų psichinę pusiausvyrą, savivertę, skatino socialinę sanglaudą. Fizinė veikla sudaro sąlygas judėti pirmyn, formuoja ,,aš galiu” nuostatas.”

Daugiau projekto akimirkų rasite čia.
Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.