Blog

ANDRĖS DIENORAŠTIS: PIRMAS MĖNUO

PAGALIAU MES KETURIESE

Kadangi mūsų šeima vėlyvą rudenį pasipildė nauju nariu, todėl pradedame naują rubriką, kuri tikiuosi padės ne tik praskaidrinti tėvų auginančių vaikučius kasdienybę, bet ir iš šalies galėsite susipažinti, kaip paprastai be didelių iššūkių galima auginti kūdikį. Dienoraštyje galėsite sekti ką veikame kasdien su Andre.

IMG_3670

Gandrų belaukiant

Taigi noriu pristatyti Andrės šeimyną: tėtis Darius – jūreivis, mama Laura – kineziterapeutė, dukra Adelė  (3 m.).

Andrė gimė 2015 lapkričio 12 dieną ryte 3380 g ir 53 cm. Sugalvojo dvi dienas ilgiau pabūti šiltai ir netrukdomai. Gimdymas praėjo su šypsena. Labai padėjo draugės Linos rekomenduota Šemetos knyga “Gimdymas su šypsena”. Rekomenduoju perskaityti tėveliams, tiek besilaukiantiems pirmojo, tiek sekančių vaikučių. Knygoje aiškiai ir išsamiai autorius paaiškina apie gimdymo eigą, kaip pasiruošti psichologiškai, kad tikrai būtų džiaugsminga akimirka, o ne baisus prisiminimas. Man asmeniškai tikrai padėjo nusiteikti pozityviai, neprireikė papildomų medikamentinių priemonių, kad palengvinti gimdymo procesą.

Besilaukiant antrosios dukros, atrodo ir nešiojau vyresnėlę ir nesunku buvo, o dabar atrodo, kad per tą trumpą laiką svoris vaiko padvigubėjo. Kai į ligoninę atvyko aplankyti vyresnioji dukra, tai akyse vaikas užaugo. O atrodė, kad vis dar mažutė.

PIRMOJO MĖNESIO IŠŠŪKIAI

Vyresnėlės nukarūnavimas

Pirmas mėnuo pralėkė tikrai labai greitai. Savaitės prabėgo nepastebimai. Čia rytas, čia žiūrėk jau vakaras. Andrė ramus vaikas. Valgo mamos pieną kas dvi valandas tiek dieną, tiek naktį. Net stebiuosi, kad žadintuvo nereikia, tiksli kaip šveicariškas laikrodis. Labai jau subtiliai signalizuoja, kada išalksta: nešaukia, o pradeda muistytis. Pirmąjį mėnesį, kaip ir pirmoji dukra Adelė, naktimis kaip koks meškiukas rudnosiukas puškuodavo balsu. Dienos irgi ramiai praeidavo. Pirmas iššūkis su kuo teko susidurti, tai vyresnėlės adaptacija prie naujo šeimos nario. Nors laukiantis vaikelio, jau žinojo ir su nekantrumu laukė, kada parsivešim į namus sesę, bet vis tiek teko vyresnėlei karūną nusiimti. Kad daugiau dėmesio mama skiria mažajai Adelė susitaikė, bet tėčio dėmesys jaunesniajai sesei buvo pakrikštytas pirmąjį vakarą: vis tiek galantiškai kepštelėjo sesei. Bet tokie epizodai nebuvo dažni, stengėmės su tėčiu paskirstyti dėmesį abiems vaikams ir problema sprendėsi teigiama progresija.

Žvilgsnis specialisto akimis

Dirbdama kineziterapeute kasdien konsultuodama tėvus akcentuodavau, kad nukritus virkštelei (ji Andrei nukrito aštuntą parą) prieš kiekvieną maitinimą paguldytų vaikelį ant pilvo. Tačiau teorija su praktika prasilenkia:). Tikrai ne visada ir kas kart pavyko ant to pilvo paguldyti. Tai miega ir gaila žadinti, tai prasibudo ir jau koncertas, kadangi alkana ir valgyti nori čia ir dabar. Todėl jei pavykdavo paguldyti ant pilvo kartą kitą, užsidėdavau pliusą:).

Kas tikrai pasiteisino iš pamokymų ir patarimų tai ką rekomenduodavau tėvams, tai teisingos nešiojimo ir guldymo padėtys. Atrodo didelio čia mokslo vienaip ar kitaip paimti kūdikį. Bet galiu vienareikšmiškai teigti, kad teisingos nešiojimo ir guldymo padėtys padeda išvengti įgytų motorinės raidos problemų, pvz. raumenų tonuso, padėties asimetrijos, fiziologinės judesių raidos sutrikimų. Iš kitos pusės, man kaip specialistui lengviau lyginant su kitų tėvų patirtimi auginant pirmą ar antrą vaiką, nes paprasčiau reaguoju į esamą situaciją. Todėl ir šio dienoraščio tikslas pasidalinti su tėvais patirtimi, kaip lavinti namuose kūdikį, kad nereikėtų migruoti po mankštų ir masažų kabinetus. Tikrai įmanoma tai padaryti namų sąlygomis, jei nėra rimtesnių sveikatos ir raidos problemų, dėl ko reikėtų specialistų pagalbos.

Svoris ir ūgis

Per šį mėnesį Andrė priaugo 1100 g, o ūgis liko toks pat kaip sumatavo ligoninėje gimus – 53 cm. Tikėtina, kad ligoninėje blogai sumatavo, nes pagal drabužėlius tikrai matyti, kad paaugo. Spėčiau, kad gimus ūgis buvo apie 50 cm. Su svorio prieaugiu irgi buvo niuansų. Ligoninėje prabuvome 5 paras, bet nespėjo priaugti gimimo svorio. Kai pasirodėme gydytojui po dviejų savaičių, tai buvo priaugusi 440 g. Gydytojo teigimu kaip ir mažokai, o pasitarus su žindymo konsultante, nuramino. Tiesiog labai trumpai žindydavo Andrė, vos po 5-10 min. Kai sulyginu su vyresniąja, kuri po valandą ir ilgiau “kabodavo”, tai norėdavau ir ilgiau pagulėti:). Bet matyt pavargdavo vaikas, nes po poros savaičių žindymo laikas ėmė ilgėti ir žindydavo jau apie 20-30 min., kartais ir ilgiau, bet ten jau kaip įtariu būdavo pasiskaninimai. Mano nuostabai, atvykus po savaitės profilaktinei apžiūrai pas gydytoją, per savaitę priaugo dar 700 g:).

Andrės pirmojo mėnesio pasiekimai

IMG_4022 IMG_3939 IMG_4053

 

  • Gulėdama ant pilvo mažiausiai 3 sekundes išlaiko pakeltą galvą.
  • Gulėdama ant nugaros mažiausiai 10 sekundžių išlaiko galvą per vidurį.
  • Suteikus kojoms atramą, stebima primityvi atsispyrimo reakcija ir žingsniavimo refleksas.
  • Plaštakos vis dažniau atgniaužtos.
  • Seka akimis raudoną barškutį į abi puses 45 laipsnių kampu.
  • Išvydusi veidą, akimirką “suklūsta”.

 

Kiekvieno mėnesio pradžioje pasidalinsiu informacija, ką ateinantį mėnesį tėveliai su vaikučiais turėtų išmokti, kad motorinė raida vystytųsi darniai ir nuosekliai. Mėnesiui pasibaigus, galėsite išvysti ar pavyko įgyvendinti namų darbus.

Taigi, per ateinantį antrąjį mėnesį turite gebėti atlikti šiuos motorinės raidos judesių komponentus. Kiekvieną mėnesį pasižadame pasirodyti ir papasakoti, kaip mums sekasi kasdieninėje veikloje praskaidrinti rutiną, kokie pasiekimai svorio, ūgio ir motorikos srityse, su kokiais iššūkiais tenka susidurti.

Sėkmės, susitiksime po mėnesio :)

5 komentarai - “ANDRĖS DIENORAŠTIS: PIRMAS MĖNUO”

  1. Super! :) Įdomu skaityt nors ir praeitas etapas :)

  2. Tikrai super, Laura! :) Bus įdomu ir naudinga paskaityti. Ir šiaip graži šeimyna, mažoji princese atrodo nemažai paaugusi.

  3. Kaip idomu paskaityti :-) Smagu, kad pasidalinate tokia informacija. Skaitysime ir toliau jūsų dienoraštį.

  4. Džiaugiuosi jūsų rašomu dienoraščiu. Manau naudinga ir reikalinga informacija :) tik man neaišku, kodėl reikia guldyti ant pilvuko nukritus virkštelei prieš maitinimą?

    • Laura Straubergaite 2016 sausio 12 - 4:40

      Sveiki Jolita, malonu, kad domitės ir sekate naują mūsų portalo rubriką. Kadangi dažniausiai virkštelė nukrenta pirmų dviejų naujagimio gyvenimo savaičių eigoje, tai nukritus virkštelei, yra atskaitos taškas tėvams, kad jau drąsiai gali guldyti ant pilvo. Galima guldyti ir nuo gimimo. Tik tėvai gal galvoja kad neužgijus bambutei, vaikučiui nepatogu ar skausminga bus gulėti ant pilvuko. Gulėjimas ant pilvo yra viena iš padėčių pilvo dieglių profilaktikai ir prevencijai, tuo pačiu gulint ant pilvo stiprinami pilvo, pečių juostos, kaklo raumenys, kas padės išvengti motorinės raidos problemų ateityje. Ant pilvelio ne tik galima, bet ir reikia pasiguldyti vaikutį nuo gimimo ant tėvelių krūtinės, taip formuojamasi ryšys su vaiku, o jei yra kontaktas oda-oda, kai tiek vienas iš tėvelių, tiek vaikutis liečiasi tiesiogiai oda vienas su kitu, raminanti padėtis abiems:). Sėkmės :)

Parašykite komentarą

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami tik paslaugai suteikti.